Jak powstała bomba atomowa

Okładka książki Jak powstała bomba atomowa Richard Rhodes
Okładka książki Jak powstała bomba atomowa
Richard Rhodes Wydawnictwo: Marginesy historia
historia
The Making of the Atomic Bomb
Marginesy
2021-04-14
2000-08-03
1995-08-01
Piotr Amsterdamski
broń jądrowa fizyka polityka psychologia człowiek

Niszczyciele światów

Intelektualna uczta dla ludzi zainteresowanych nauką i procesem powstania bomby atomowej. To ponad 800stron opowieści o naukowcach, powstawaniu fizyki jądrowej, politykach, wojnie, losach ludzkich targanych po całym świecie w ucieczce przed faszystowskimi Niemcami i Włochami ale clue to proces odkrywania energii jądrowej i jej militarnego wykorzystania co tak przemożnie wpłynęło, nie tylko na losy II WŚ ale i kilkadziesiąt kolejnych lat.

To jest absolutnie rewelacyjna książka i duży plus dla wydawnictwa Marginesy za jej wznowienie (pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński). Duży minus za brak zdjęć w tym wydaniu: są w oryginalnym wydaniu amerykańskim i w wydaniu Prószyńskiego. Wielka szkoda, bowiem materiał ilustracyjny jest naprawdę świetny. Najwyższy czas na polskie wydanie książki "Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb" tego samego autora, czyli historii powstania bomby wodorowej. Opis sowieckiego projektu budowy bomby wodorowej w tej książce jest fascynujący. Dla zainteresowanych: ta książka jest do kupienia na Amazon.pl za całkiem rozsądną cenę, wysyłka gratis.

Trochę się wymęczyłem, ale na własne życzenie.

Książka jest w 60% techniczna, chemiczna i fizyczna. W 20 % szpiegowsko - wojskowa i w 20 % biograficzna. Liczyłem się z dużym nakładem nauki, ale myślałem, że proporcje będą równe. Po kilkuset stronach wykresów, opisów doświadczeń, pierwiastków itd. niemal odłożyłem lekturę na półkę. Nigdy bowiem nie byłem fanem przedmiotów ścisłych. Niemniej, tak chyba powinno być. Powstawanie bomby to pół dekady skomplikowanych badań, które na sam koniec zbratały się z wojskiem i polityką. Jest to ciekawe, interesujące, ale humanista odczuje przesyt, choć niewątpliwie potrzebny, by to wszystko ująć do kupy.

Opis Hiroszimy niewątpliwie bardzo poruszający i zapadający w pamięć. Dla odmiany, Nagasaki to tylko notka jak z wikipedii. Nie na to liczyłem. Już miałem dać 7, ale ta asymetryczność razi. Epilog to już pomieszanie z poplątaniem, od bomby wodorowej do feudalizmu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstała bomba atomowa, z czego ją zbudowano, dlaczego zrzucono, jakie były tego skutki, to czytajcie. Przygotujcie się jednak na kilkaset stron wykładu z fizyki i niedosyt Nagasaki po wciągającej Hiroszimie. Jestem szczerze pełen podziwu dla takiej pracy autora, który bezkompromisowo ujął tu wkład każdego naukowca, a było ich setki. To jednak książka bardziej dla pasjonatów tematu. Ja jestem na to za krótki.

Trochę się wymęczyłem, ale na własne życzenie.

Bardzo interesująca książka, bardzo szczegółowo opisuje ,jakie badania, w jakich okolicznościach przeprowadzano. Niestety mam wrażenie, że do tytułu odnosi się ledwie połowa treści.
Druga połowa niekiedy opowiada o nastrojach zupełnie innych grup społecznych, a czasem nawet przytacza cytaty książek autora,który akurat żył w danym czasie relatywnie blisko omawianego naukowca

...monumentalnie i z rozmachem, miejscami aż " za dużo"... świetne !!!

...monumentalnie i z rozmachem, miejscami aż " za dużo"... świetne !!!

bardziej chaotycznej narracyjnie książki ze świecą szukać
pomieszana fizyka (nieprzystępna dla szarego czytelnika),z polityką, historią i moralistyką
masa wprowadzanych postaci, z detalami ich dzieciństwa, jak to fizyka zainspirował dziadek pokazując mu korzenie drzewa ...
do tego wiele nieistotnych elementów z domem publicznym dla pracowników Los Amalos
strata czasu na czytanie tej cegły, już lepiej dla zainteresowanych poszperać w Internecie, albo obejrzeć pięć razy Oppenheimera

bardziej chaotycznej narracyjnie książki ze świecą szukać
strata czasu na...

Nie jest to ani prosta ani lekka lektura. Jak dołożymy rozmiary książki to dodatkowo wzrasta skala trudności. Książka jest bardzo szczegółowa i bogata w detale. Do tego świetnie opisuje postępy w nauce na tle zdarzeń politycznych i historycznych. Jest to niewątpliwie pozycja warta przeczytania.

Bardzo szczegółowy opis badań prowadzących do zbudowania oraz użycia bomby atomowej. Autor prowadzi przez świat odkryć naukowych z dziedziny promieniowania od odkryć Rutheforda przez Curie, Bohra i masę innych osób zaangażowanych w prace w tej dziedzinie, a które pośrednio przyczyniły się do uwolnienia sił drzemiących w atomie. Poznamy fakty z życia naukowców, polityków i badaczy, opis polityki związanej z nową bombą.

Przytłaczająco dobra, skrupulatna, monumentalna. Wymagająca, ale wątpiłabym w rzetelność przedstawionego tematu, gdybym nie mogła tej książki tak określić.

Opisy poszczególnych etapów prac związanych z atomem, a później z samą bombą atomową, przenikają się z ówczesnymi wydarzeniami dziejącymi się na świecie. Autor kompleksowo tłumaczy nastroje towarzyszące coraz to nowym odkryciom, wyjaśnia sytuację polityczną i społeczną. Mam wielki szacunek do pana Rhodesa za umiejętność połączenia tych ogromnych tematów w spójną opowieść, która podsyca ciekawość, wywołuje ciarki, a jednocześnie zmusza do refleksji. Zaznaczam, że książka ta nie jest jednak nastawiona na intrygowanie potwornościami wywołanymi użyciem bomby, chociaż trudno uniknąć przerażających podsumowań, gdy pisze się o czasach wojny.

Kto natomiast chce zajrzeć do świata największych ludzi fizyki, ten również się nie zawiedzie - ilość słynnych nazwisk pojawiających się w książce jest imponująca.

Jeśli jest więc coś, co powinniśmy wiedzieć o fascynującej historii rozszczepienia atomu, to znajdzie się właśnie tutaj.

Absolutne arcydzieło jeśli chodzi o temat powstania pierwszej bomby atomowej w historii ludzkości. Książka, która może spokojnie być kompedium wiedzy w tym aspekcie. Pozycja, która najprawdopodobniej w dzisiejszych czasach nie mogłaby powstać, a przynajmniej nie w takiej postaci. Richard Rhodes pisał ją po odtajnieniu części dokumentacji związanej w projektem Manhattan. Dodatkowo, część naukowców i wojskowych biorących udział przy budowie bomby atomowej jeszcze żyło dzięki czemu autor miał informacje z pierwszej ręki. A ilość tych informacji, będąca momentami powalająca, potrafi przytłoczyć choć mi to nie przeszkadzało.
Książka jest w zasadzie mieszanką historii nauki, biografii, kryminału, socjologii, filozofii wraz dylematami moralnymi. Mamy nawet krótki opis historii narodu żydowskiego jak i treści oraz znaczenia "Mein Kampf" Hitlera. Autor krok po kroku przedstawia nam różne wydarzenia, które czasem wydają nam się nieistotne. Jednak po kolejnych stronach i rozdziałach kolejne warstwy łączą się w całość. Mam wrażenie, że dzięki temu mamy przekrój informacji pozwalający wyrobić sobie pogląd na całość wydarzeń w temacie energii atomowej w pierwszej połowie XX wieku. Równie ważna choć zawarta głównie w epilogu jest kwestia tego jak opracowanie bomby atomowej wpłynęła na zmianę postrzegania świata i na jego przyszłość. Czy w ogóle bomba powinna była powstać? Co dalej? Na te pytania czytelnik sam musi sobie odpowiedzieć mając zarysowany obraz poglądów naukowców, polityków czy wojska.
Książkę czytało mi się dość wolno (ilość szczegółów i mała czcionka). Z drugiej, dawkowałem sobie to wszystko, bo jako chemik od dawna byłem zainteresowany tym tematem i za każdym razem czytając kolejne strony miałem masę radości. W 100% zgadzam się z opisem na okładce, która najlepiej podsumowuje treść - to saga o fizyce, polityce, psychologii, która wciąga niczym kryminał.

"Jak powstała bomba atomowa" powinien przeczytać każdy, choć wiem, że niektórzy mogą się od niej łatwo odbić. Dla mnie była to niesamowita przygoda.

• Popularnonaukowe