Śmiertelne uczty – Tropem tajemnic nowej groźnej epidemii

83-05-13095-9
Prion, demencja
zdrowie, medycyna
Piotr Fras

W tej fascynującej książce, którą czyta się jak kryminał, laureat Nagrody Pulitzera Richard Rhodes, przedstawia dzieje badań wybitnych naukowców od wielu lat zgłębiających tajemnicę zakaźnych encefalopatii gąbczastych, chorób atakujących nagle i z ukrycia (m.in. choroby Creutzfeldta-Jakoba i tzw. Choroby szalonych krów, czyli BSE). Wywołują je priony, dziwne infekcyjne białka w niczym nie przypominające znanych nam bakterii i wirusów. (...) Zakżeniu nimi mogą ulec: mleko, sery, mydło, żelatyna, nici chirurgiczne, czy nawet nawozy wytwarzane na bazie mączki kostnej. – z ostatniej strony książki

Piotr Fras | 2010-08-05
Przeczytana: 2006 rok

Lepszej sensacji w temacie medycznym nawet mój ulubiony autor Cook by nie wymyślił. Ale w przeciwieństwie do literackiej fikcji w tej książce mamy fakty. Fakty przerażające i porażające bo pokazujące skąd u ludzi choroby demencyjne takie jak: Creutzfeldta-Jakoba, Alzheimera i inne.

wolanka | 2013-09-29

Naukowo i fabularnie, ciekawie i z dreszczykiem - "Śmiertelne uczty" prezentują fakty czysto naukowe w formie wciągającej historii. Czegóż więcej można chcieć?

Katarzyna Paluch | 2016-09-17
trzyzielonemyszy | 2014-03-11