Wskazówki. Paradoks

Okładka książki Wskazówki. Paradoks Bartosz Szczygielski
Okładka książki Wskazówki. Paradoks
Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: Wilga Cykl: Wskazówki (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wskazówki (tom 2)
Wilga
2021-02-10
2021-02-10
XXI w. literatura polska tajemnica porwanie wagary

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wiecie, czego naszym dzieciom potrzeba po godzinach zdalnych lekcji? Świeżego powietrza, a zaraz potem rozrywki z dala od ekranów komputerów czy komórek. Dobrze jest mieć w zanadrzu coś, co zaoferuje emocje i przeżycia, a jednocześnie pozwoli utrzymać dzieciaki choć na trochę z dala od elektroniki. I właśnie tu - cały na złoto - zjawia się Bartosz Szczygielski z drugim tomem "Wskazówek" - "Wskazówki. Paradoks" od Wydawnictwo Wilga.

Bartosz Szczygielski udanie zadebiutował jako autor książek dla dzieci, a "Paradoksem" jedynie ugruntowuje swoje miejsce w tym gatunku. Znany z tego, że lubi swoich bohaterów przeczołgać, również w książkach dla młodszych odbiorców nie szczędzi im wrażeń, jednocześnie dostosowując ich kaliber do możliwości postaci. Sięgając po powieść, jednego możemy być pewni - będzie się działo. Tempo i zwroty akcji dostarczą mnóstwa emocji w czasie lektury i sprawią, że od książki nie będzie się można oderwać.

Igraszki z czasem wydają się łatwym elementem fabuły, bo dają szerokie pole do manewru, jednak temat jest na tyle często podejmowany w literaturze i filmie, że nietrudno zacząć powielać już wykorzystane schematy. Na szczęście Szczygielski nie opiera fabularnego pomysłu tylko na tym motywie i tworzy własną, oryginalną historię, wprowadzając jednocześnie ciekawe mityczne postaci (nie liczcie, że zdradzę wam jakie!). Zdradzę wam za to, że moim ulubieńcem jest obecnie Łukasz, który ma potencjał i najlepszy gust muzyczny, dlatego żądam dla niego więcej czasu antenowego w kolejnym tomie.

Wojtek zdecydowanie potwierdza moje odczucia. Choć zaznacza, że za dużo zwala się młodym na głowę, to od lektury nie mógł się oderwać i na koniec triumfalnie obwieścił, że będzie kolejna część i on ją koniecznie chce przeczytać. To chyba najlepsza rekomendacja dla powieści, nie sądzicie?

Jak już mówiłam, to jest właśnie to, czego potrzebują teraz dzieciaki przeciążone nauką przed monitorem - analogowej formy rozrywki, która poziomem emocji może konkurować z serialem czy filmem. I tę rolę może pełnić lektura - emocjonująca, z wartką akcją, ciekawą fabułą i dobrze pomyślaną intrygą. Powieść Bartosza Szczygielskiego idealnie się w te ramy wpisuje.

Mija rok od niesamowitej, "zegarkowej" przygody Maxa i Marty. Wydawać by się mogło, że tajemniczy zegarek, poszukiwania Milady, wizyta w Antykwariacie pod Zegarem i wszystkie wydarzenia związane z ich przedziwną przygodą przybliżą do siebie tę pocieszną parę nastolatków. Niestety. Marta oddala się od Maxa, na horyzoncie pojawia się Łukasz, z którym Marta spędza coraz więcej czasu... Wszystko wywraca się do góry nogami, kiedy Marta zostaje uprowadzona w bardzo dziwnych okolicznościach. To jest właściwy moment - Max wyciąga swój zegarek... problem polega na tym, że zegarek zostaje zniszczony w trakcie awarii łazienki. Nie pytajcie mnie co zegarek robił w łazience =D zapytajcie Maxa =D

I tak zaczyna się kolejna przygoda pełna magii, zwrotów akcji i niesamowitych podróży. Wraz z Maxem, Marta i Łukaszem poznajemy zakamarki Antykwariatu pod Zegarem oraz specyficzne relacje miedzy nastolatkami. Bartosz Szczygielski zwraca uwagę na to, że pozory mylą a uprzedzenia i zazdrość to nie do końca dobrzy doradcy. Młody czytelnik prócz ciekawej zagadki dostanie także sporą porcję humoru oraz subtelne muśniecie edukacyjne. Na uznanie zasługuje przede wszystkim zespolenie świata realnego z fantastycznym, granica miedzy nimi zaciera się, więc czytelnik nie do końca wie, czy dane miejsce akcji istnieje naprawdę czy to tylko wymysł wybujałej fantazji.

Czekamy na ciąg dalszy =)

Książka była naprawdę przyjemna idealna na zastój czytelniczy, lub gdy po prostu chcę się odpocząć od długiej i wymagającej literatury np lektur.

To druga części serii o przygodach nastolatka. Większość rzeczy które mu się przytrafiają zna z życia każdy nastolatek. Ale w jego jest znacznie ciekawiej za sprawą magii.
Akcja drugiej części dzieje się rok po pamiętnym dniu wagarowicza. Tym razem Maska zamiast na wagary, przyszedł na szkolny apel z okazji pierwszego dnia wiosny. Była tam też Matra, jego przyjaciółka. Jedyną osoba ze szkoły, która wiedziała co wydarzyło się rok temu. I choć chłopak obiecywał sobie, że więcej nie skorzysta z zegarka, nie trzeba było długo czekać, aż znów wpakował się w kłopoty. Jakby tego było mało, Marta zostaje porwana... A Maks odnajduje wizytówkę Antykwariatu pod Zegarem. To nie jest przypadek. Problem dałoby się szybko rozwiązać gdyby nie to, że zegarek wyleciał razem z umywalką w powietrze. Maks jest załamany. Czy uda mu się bez pomocy magii uratować przyjaciółkę, a może znajdzie inne rozwiązanie?
Druga część zdecydowanie spełniła moje oczekiwania, a nawet je przerosła. Świetna kontynuacją przygód młodego chłopca. Przemyślana historia, pełna zaskakujących splotów wydarzeń. Napisana bardzo przejrzyście i zrozumiałe nawet dla czterolatka (mój syn się zakochał),ale też bardzo interesująca i wciągająca (nawet dorosłych). Autorowi gratulujemy pomysłów i czekamy na kolejną część 😍

Drugi tomu serii Bartosza Szczygielskiego dla dzieci i młodzieży
nosi tytuł "Wskazówki. Paradoks" i zaczyna się wybuchem!

Wybuchła kryjówka, w której główny bohater 14-letni Maks
schował zegarek - wehikuł czasu - przyczynę zdarzeń sprzed roku
(opisanych w tomie "Wskazówki").
Zegarek uległ zniszczeniu, a tymczasem porwano przyjaciółkę Maksa - Martę!
Żeby ją ratować chłopak chętnie cofnąłby się w czasie, ale bez wehikułu czasu ani rusz.
Zamiast zegarka Maks posłużył się chomikiem o wdzięcznym imieniu Paradoks.
Zwariowany pomysł, co? ;-)

Pierwszy tom pędził jak torpeda,
Drugi tom jest zupełnie inny.
Przez połowę książki akcja wlecze się.
Pojawiają się niezwykli bohaterowie, mnożą się tajemnice,
ale wszystko to odbywa się bardzo powoli.
A potem nagle przyspiesza i skręca w nieoczekiwaną stronę!
Zupełnie się tego nie spodziewałam!
Ba, Maks też się nie spodziewał!

Ostatnie zdania książki obiecują niecodzienny ciąg dalszy.
Jestem zaintrygowana!

Drugi tomu serii Bartosza Szczygielskiego dla dzieci i młodzieży
nosi tytuł "Wskazówki. Paradoks" i zaczyna się wybuchem!

Wybuchła kryjówka, w której główny bohater 14-letni Maks
schował zegarek - wehikuł czasu - przyczynę zdarzeń sprzed roku
(opisanych w tomie "Wskazówki").
Zegarek uległ zniszczeniu, a tymczasem porwano przyjaciółkę Maksa - Martę!
Żeby ją ratować chłopak...

Jest to drugi tom z serii, niestety nie miałam okazji czytać pierwszego, ale nie wpłynęło to w żaden sposób na odbiór książki, czy na fabułę, ponieważ było kilka odniesień do poprzedniej części i to przynajmniej na chwilę zaspokoiło moją ciekawość. Osobiście nigdy nie patrzyłam na kategorie wiekowe, w które wkłada się książki i nie odstraszają mnie takie słowa jak „literatura dziecięca i młodzieżowa” i bardzo się z tego cieszę, bo dzięki temu, mam możliwość poznania naprawdę mnóstwa fajnych książek. A okładkowym sroczkom, takim jak ja, ta książka i tak nie pozostawia wyboru, bo w blasku słońca widać ją już z daleka. Jest piękna!

„Wskazówki. Paradoks” przeczytałam na jeden raz, gdyż nie mogłam się oderwać. Lekka, przyjemna opowieść z moimi ulubionymi elementami, czyli gdzie kurz, książki i antykwariat tam i ja :D A już motyw z tajemniczym zegarkiem kupił mnie całkowicie. Nasz główny bohater, którym jest Maks, od razu wpada w kłopoty i ląduje w gabinecie dyrektora. Jednak to co zdarza się później, prowadzi do naprawdę wielu dziwnych sytuacji. Marta, przyjaciółka Maksa, zostaje uprowadzona na jego oczach, a chłopak za wszelką cenę stara się rozwikłać tę całą zagadkę i uratować dziewczynę. Z początku wszystko idzie mu jak po gruzie i czeka go naprawdę „moc atrakcji”, które nie do końca mu chyba odpowiadają. Przeszłość jego rodziny jest owiana mgłą tajemnicy, a Maks nie do końca ma ochotę się w nią zagłębiać, jednak chcąc nie chcąc, przeznaczenie pcha go do przodu, w ogóle nie przejmując się jego wewnętrznym sprzeciwem. Po raz kolejny trafia do przedziwnego antykwariatu, do którego nie można wejść ot tak sobie. Trzeba zostać zaproszonym, a na to trzeba sobie zasłużyć (HALO GDZIE MOJE ZAPROSZENIE?!).

To co zastaje w środku przerasta absolutnie wszystko co do tej pory widział, ale jego porwana przyjaciółka nie pozostawia mu żadnego wyboru. Przecież musi jej pomóc za wszelką cenę!

Czy Maks poradzi sobie z piętrzącymi się problemami i kto niespodziewanie wyciągnie do niego pomocną dłoń i czego dowie się o swojej tajemniczej rodzinie? Ja Wam tego nie powiem, ale mogę zapewnić Was, że jeżeli szukacie przyjemnej i naprawdę wciągającej lektury „Wskazówki. Paradoks” powinien się Wam spodobać. Ale zacznijcie od pierwszej części, nie to co ja :D Książka jest skierowana do młodszych czytelników, nie będę tego ukrywać i warto podsunąć ją młodszemu pokoleniu, jeżeli macie takie na pokładzie. Ja naprawdę świetnie bawiłam się przy niej.

Na półkach: , , , , , ,

To moje drugie spotkanie z autorem Bartoszem Szczygielskim, równie udane📚📖😃
Książka: "Wskazówki.Parakoks" jest 2 tomem cyklu Wskazówki.
Poznajemy dalsze losy głównego bohatera z części pierwszej- Maksa Albertowicza, po rocznej przerwie.
Nastolatek, tym razem zmierzy się z odzyskaniem przyjaźni.
Marta, którą znamy z poprzedniej części, zaczyna go unikać.
Jego zegarek, który dostał od pradziadka się psuje.
W jego życiu, jak zwykle dużo się.
Jest tajemnica i magia, szaleństwo oraz sprawa kryminalna.
Wszystko to brzmi ciekawie i zachęca do przeczytania tej młodzieżowej lektury, także przez osoby już dorosłe.
Polecam i mam nadzieję Panie Bartoszu, że już pisze Pan tom 3📚📖💖😊

To moje drugie spotkanie z autorem Bartoszem Szczygielskim, równie udane📚📖😃
Książka: "Wskazówki.Parakoks" jest 2 tomem cyklu Wskazówki.
Nastolatek, tym razem zmierzy się z odzyskaniem przyjaźni.
Marta, którą znamy z poprzedniej części, zaczyna go unikać.
Jego zegarek, który...

Pierwszy raz zdarzyło mi się rozpoczynać czytanie serii od tomu 2.
Bardzo często zdarza się tak, że tom 1 serii jest super, ale kolejny już niekoniecznie.
Do tej pory też nie miałam okazji czytać książek napisanych przez tego autora.
Pomimo tego wszystkiego, co napisałam powyżej jestem mile zaskoczona …

Mija rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie. Jest dzień wagarowicza, apel, dywanik u dyrektora i … za oknem obraz porywanej przyjaciółki – Marty. Czas wyciągnąć ze schowka zegarek dziadka, a tu … powódź w łazience. Zegarek, który miał pomóc, został uszkodzony. Trzynastoletni Maks wpada w coraz większe tarapaty. Trafia on do Antykwariatu pod Zegarem, gdzie spotyka Łukasza, nowego ucznia ze szkoły, który spędza z Martą dużo czasu, i o którego chłopiec jest zazdrosny. Czy chłopiec mu pomoże? Co wspólnego ze zniknięciem Marty ma tajemnica rodziny Maksa?

Miłośnicy kryminałów znajdą w tej książce: przygodę, zagadkę i rodzinną tajemnicę.
To „współczesna opowieść o Warszawie doprawiona szczyptą magii”.

Czy uda Ci się rozwiązać zagadkę? Jakim jesteś detektywem? Przekonasz się o tym czytając tę książkę…

Jeżeli chcesz przeczytać całą recenzję zapraszam na instagrama @books.are_mypassion. :)

Pierwszy raz zdarzyło mi się rozpoczynać czytanie serii od tomu 2.
Do tej pory też nie miałam okazji czytać książek napisanych przez tego autora.
Pomimo tego wszystkiego, co napisałam powyżej jestem mile zaskoczona …

Mija rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie. Jest dzień...

Prosta i błyskotliwa, trzymająca w napięciu i lekka zarazem - taka powinna być dobra książka przygodowa dla młodszego nastolatka i taka jest powieść Wskazówki. Paradoks Bartosza Szczygielskiego.
Podróże w czasie zawsze były w cenie powieści przygodowej i, jeśli są dobrze zaplanowane fabularnie, mogą być czarnym koniem decydującym o popularności książki. Choć, jak podaje przykład J.K. Rowling, z podróżami w czasie należy uważać, bo łatwo popaść w niełaskę logiki własnego wywodu. Druga część serii proponowanej przez B. Szczygielskiego opiera się na przeniesieniu w czasie, żeby uratować porwaną koleżankę. Główny bohater, Maks, zrobi wszystko, żeby odzyskać przyjaźń (i zdobyć coś więcej niż przyjaźń) Marty, która z jakiegoś powodu zaczęła go unikać. Jednak wciąż wpada w coraz większe tarapaty, a uszkodzenie niezwykłego zegarka dziadka, który był kluczowym rekwizytem w pierwszym tomie przygód Maksa, to tylko jedno z wielu utrudnień. Maks będzie miał okazję dowiedzieć się, co jest przyczyną tych wszystkich szalonych wydarzeń, które obserwuje w swoim życiu.

Jako że to jest druga część cyklu i zdecydowanie w przygotowaniu jest kolejna, Autor czuł się w obowiązku nakreślić w bardzo ogólnym zarysie to, co wydarzyło się rok wcześniej w akcji Wskazówek. Ponieważ jednak nie znam treści pierwszej części, trudno mi wskazać, czy Autor uniknął odkrycia kluczowych struktur fabularnych Wskazówek, czy też nie. Z czystym sercem mogę polecić tę powieść czytelnikom, zarówno chłopcom, jak i dziewczętom, powyżej 10. roku życia. Wciągająca fabuła z elementami fantastycznymi ulokowanymi na marginesie rzeczywistości, a nie poza nią, sprawia, że książka ma dużą siłę przyciągania. Książka pozostawia jednak pewien niedosyt, ponieważ jest niedokończona. Z jednej strony jest gwarancją zainteresowania czytelnika kolejną odsłoną przygód Maksa i Marty, z drugiej - nie daje odbiorcy pełnej satysfakcji i jest niesamodzielna.

Mam jednak jeden drobny zarzut. Jest to błąd rzeczowy najwyraźniej przegapiony przez korektę. Pierwszy dzień wiosny to nie przesilenie, a równonoc 😀

Tom pierwszy był lepszy, moim zdaniem, ale polecam i tak młodym czytelnikom.

Tom pierwszy był lepszy, moim zdaniem, ale polecam i tak młodym czytelnikom.

• Audiobooki
  • Literatura dziecięca