Dobrowolski i skarb z Meroe

Okładka książki Dobrowolski i skarb z Meroe Artur Pacuła
Okładka książki Dobrowolski i skarb z Meroe
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Konstanty Dobrowolski (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Konstanty Dobrowolski (tom 1)
Oficyna 4eM
2021-01-27
2021-01-27
skarb kair egipt zagadki przygoda intryga młodzieżowe

Jeśli ktoś lubi powieści przygodowo – awanturnicze to musi koniecznie sięgnąć po książkę „Dobrowolski i skarb z Meroe”. To świetnie napisana historia, wciągająca od pierwszej strony i trzymająca w napięciu do ostatniej. Ale nie to jest najważniejsze. Polski pisarz, Artur Pacuła, przenosi Czytelnika w rzeczywistość znaną z takich powieści jak „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „W pustyni i w puszczy”, czy z twórczości Alfreda Szklarskiego. Innymi słowy, autor postawił sobie wysoką poprzeczkę. I udało mu się! Każdy kto zagłębi się w lekturę odkryje barwy Afryki, poczuje zapach Orientu, muśnie trochę ówczesnej polityki i dyplomacji, a przede wszystkim pozna wspaniałe postacie i niesamowitą intrygę. I oczywiście Tajemnicę… Gorąco polecam!

Musze polecić Wam kolejną książkę, która przeczytałam w grudniu. Niedawno do mojej kolekcji książek dołączyła druga część przygód Kostka Dobrowolskiego, więc na przekór wszystkiemu zaczęłam serię od początku. Oczywiście podkreślam, że można czytać drugi tom bez znajomości pierwszego. W niczym to nie przeszkadza.

W pierwszym tomie poznajemy historię, a właściwie życiorys Kostka Dobrowolskiego. To on, jako 4 latek był na otwarciu kanału Sueskiego, a już jako dorosły mężczyzna, inżynier, pracował nad jego poszerzeniem. Tam poznał Hosniego, Egipcjanina, który został jego służącym. Zostali również wmanewrowani w poszukiwanie skarbu, z dalekiego Meroe. Zagadki, śledztwo, główny bohater trochę przypominał mi Herculesa Poirot, tego od Agathy Christie. Poważny, przewidujący, kombinujący na wszystkie sposoby. Prawdziwa powieść sensacyjna dla młodzieży i dorosłych. Może i krew się nie leje ale zagadka wciągająca i pomysłowa.
Kiedy skończyłam już nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po kolejną część. Tym razem przeniesiemy się do Paryża, trzeba wybudować wieże Eiffela 😱

Polecam 💪💪💪

W pierwszym tomie poznajemy historię, a właściwie życiorys...

Super napisane, cały czas coś się dzieje. Znakomite wprowadzenie bohatera do cyklu.
Bardzo mi się podobał wstęp związany z pobytem Kostka w Egipcie jako dziecko z rodzicami i ten wątek z Napoleonem.
Super ilustracje i okładka. Gratulacje dla Pań: Moniki Wojnarowskiej i Agaty Łankowskiej. Oczywiście również dla wydawnictwa 4em, książka wydana bardzo ładnie.
Mam sentyment do bohatera chociażby dlatego, że mój wnuk zza oceanu ma na imię Konstanty :)
Bym zapomniał - inż. Tarkowski, piękna sprawa, ale to już domena Artura, że lubi takie wkrętki robić

Mam sentyment do...

8/10

8/10

Ciekawa książka przygodowa. Akcja toczy się w gorącym Egipcie. Podoba mi się wydanie tej książki. Zawiera ładne ilustracje.Idealna dla młodych czytelników, myślę że sprawdzi się jako prezent.

Książka dla wszystkich którzy chcą przenieść się do XIX wiecznego Egiptu, i z młodym polskim inżynierem, piękną Włoszką i służącym, przeżyć niezwykłe przygody w poszukiwaniu tajemniczego skarbu z dawnego państwa Kusz.
Nie tylko nasi bohaterowie poszukują skarbu, po piętach depczą im tajemniczy Niemcy i grupa rebeliantów , którzy chcą znaleziony skarb przeznaczyć na wyzwolenie Egiptu od Brytyjskiej zależności.
W powieści nie zabrakło tajemniczych zapisków, szyfrów, pościgów i nasi poszukiwacze często ledwo uchodzą z życiem.
Rewelacyjne rozpoczęcie cyklu, czekam na następny tom.

Skarb Kuszu

"Dobrowolski i skarb z Meroe" to pierwszy tom nowej przygodowej serii pana Artura Pacuły. To idealna książka dla wszystkich fanów Indiany Jonesa, książek Rollinsa czy Dana Browna.

Konstanty Dobrowolski, młody polski inżynier przyjeżdża do Egiptu by pracować przy budowie Kanału Sueskiego. Na statku którym podróżuje do Port Saidu spotyka piękną i tajemniczą dziewczynę, pannę Fiorenzę Banino. To spotkanie rozpocznie wspólne pełne niebezpieczeństw, pościgów i poszukiwań legendarnych skarbów przygody wśród uliczek XIX wiecznego Port Saidu i Kairu.

Co skrywa notes dziadka Fiorenzy, czy legendy o skarbach z Meroe są prawdziwe i jeśli tak, to gdzie został on ukryty? Do rozwiązania tej zagadki dążą Konstanty, panna Banino, a także egipski służący Kostka, Hosni. Nie oni jedyni jednak pragną odnaleźć skarb Kuszu. Ich tropem podąża policja egipska, Niemcy, a także buntownicy, marzący o wyzwoleniu Egiptu spod okupacji Anglii i lokalna mafia.

Pościgi, akcja nie zwalniająca nawet przez chwilę, ciekawie zarysowane tło historyczne, rozgrywki polityczne, legendarny skarb i poszukiwania go z jedoczesnym umykaniem przed złoczyńcami, zaskakujące zwroty akcji, nietuzinkowi i nieprzewidywalni bohaterowie, niepozorni, ale potrafiący zaskoczyć bądź rozczarować.

"Dobrowolski i skarb z Meroe" to doprawdy fascynująca powieść przygodowa. Polubiłam głównego bohatera, który jest prawdziwym dżentelmenem, sympatycznym i inteligentnym młodym człowiekiem. Jest ciekawy świata, otwarty na wiedzę, a także odważny i żądny przygód. Zdobył on moje serce i będę wypatrywała jego nowych przygód.

Mam wielki sentyment do Egiptu, Kairu i Port Saidu przez wzgląd oczywiście na "W pustyni i w puszczy" Sienkiewicza, do której to nawiązuje w pewnej scenie pan Artur, a także przez wzgląd na mój ukochany film "Mumia" z Brendanem Fraserem. Dlatego uwielbiam sięgać po powieści, których fabuła osadzona jest na piaskach pustyni czy w tych skąpanych słońcem egipskich czy arabskich miastach. Mają one w sobie jakiś czar i urok !

Powieść pana Artura zachwyciła mnie nie tylko umiejscowieniem jej akcji w Egipcie, ale także porywającą fabułą, intrygującymi bohaterami, tłem historycznym, poczuciem humoru, a także przepięknymi czarno-białymi ilustracjami, które zdobią wydanie, które także jest świetne!

"Dobrowolski i skarb z Meroe" to prawdziwa gratka dla fanów przygodówek, dla miłośników książek z zagadką i skarbami w tle, dla fanów pościgów i akcji, a także dla miłośników Egiptu. Wspaniały początek nowej serii ! Cóż więcej mogę dodać, czekam na kolejne tomy i kolejne zapierające dech w piersiach przygody pana Dobrowolskiego ! Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu 4eM.

Skarb Kuszu

"Dobrowolski i skarb z Meroe" to świetna książka przygodowa, która zabiera nas do starożytnego Egiptu w czasach budowy kanału Sueskiego. Główny bohater - Kostek, młody inżynier, który przypadkowo, a może trochę przez własną ciekawość, wpada w wir tajemniczych i niebezpiecznych wydarzeń. Razem z nim i jego towarzyszami przyjdzie nam odkrywać ciasne uliczki kairskich ulic czy podziemia starych świątyń. Wspaniała powieść, w której klimat "W pustyni i w puszczy" miesza się z przygodami, których nie powstydziłby się nawet Indiana Jones. Naprawdę wciąga!

Konstanty Dobrowolski pojawia się w Egipcie by pomóc w budowie Kanału Sueskiego. Jego ojciec musiał emigrować w czasach powstania styczniowego, a chłopak dostał imiona osób, które przyczyniły się do zniknięcia Polski z mapy Europy. On jednak nie czuje się Polakiem i nie przyznaje do tego. Na statku poznaje tajemniczą pannę Bonino i przez tą znajomość zaangażuje się w wielką przygodę. Im więcej Włoszka wyjawia, tym ta misja staje się bardziej niebezpieczna, ale też bardziej ekscytująca. Kim był dziadek kobiety? Co kryje tajemniczy notes? Jak trójka zwykłych osób wykiwa zbirów, policję czy mafię? O jakich skarbach mówi legenda?

Nie wiem czy wiecie, ale ja bardzo lubię prozę autora. Świetnie bawię się podczas lektury i przyjemnie rozwiązuje mi się razem z bohaterami zagadki. Każda kolejna jest ciekawsza i porusza coraz to inne tematy. Tym razem głównym bohaterem nie jest dziecko/nastolatek, tylko osoba wchodząca w dorosłość. Rozpoczyna pracę nad czymś ważnym, co może być przełomowe dla świata.

Bohaterowie zostali ciekawie wykreowani. Każdy z nich miał swoje cechy charakterystyczny, jak np. Kostek miał doskonały refleks, jednak pomimo tego też nie byli idealni. Byli oddani swoich sprawom, współpracowali ze sobą, a mimo tego nie można było mówić o pełnym zaufaniu. Podobało mi się ich różnorodne podejście, pomysłowość i wytrwałość. We trójkę mogli naprawdę wiele zdziałać.

Styl autorka jest lekki i wciągający. Poznajemy historię z kilku perspektyw, co dodaje temu wszystkiemu dodatkowej aury tajemniczości. Bardzo spodobało mi się nawiązanie do wydarzeń historycznych, co było świetnym dodatkiem do całej powieści.

Powiem tak, ta powieść może spodobać się naprawdę szerokiemu gronu odbiorców. Jeśli lubicie fabuły typu Indiana Jones i temu podobne klimaty to się nie zawiedziecie. To ciekawa, wciągająca podróż o wielkich budowach, tajemnicach, ucieczkach, zagadkach i legendach, przez które ludzie potrafią czasami oszaleć.

Czytając tą powieść miałam wrażenie jakbym była bohaterką czarno-białego filmu. Przeniesienie się z akcją do XIX wieku, gdzie autor oprócz ciekawej opowieści serwuje nam garść informacji o ówczesnym świecie i spory kawał historii, która pozwala lepiej zrozumieć tamte realia, było śmiałym i BARDZO DOBRYM zabiegiem. Dobrze się czułam towarzysząc Kostkowi Dobrowolskiemu w jego pierwszej pracy, a także w jego przygodach. Młody inżynier przyjeżdża do Egiptu, gdzie jego praca będzie polegała na poszerzaniu Kanału Sueskiego. Kostek był wraz z rodzicami na jego otwarciu, więc całość ma dla niego wymiar również sentymentalny. Jednak jak to z młodymi mężczyznami czasem bywa, zauroczył się już na statku. Kobieta, którą można uznać za femme fatale wplątuje go w intrygę sięgającą lata wstecz. Tak zaczyna się podróż Dobrowolskiego w poszukiwaniu skarbu z Meroe. Powieść Artura Pacuły to taki klasyk przygodowy i zdecydowanie mnie to kupiło. Lubię takie klimaty i rozwiązywanie zagadek pośród egipskiego krajobrazu było fajnym oderwaniem się od rzeczywistości. A jego nawiązania w powieści "W pustyni i w puszczy", której szczerze nie lubię, spowodowały, że zaczęłam się zastanawiać czy nie przeczytać znowu Sienkiewicza :O ! Czekam na kolejny tom, bo mam nadzieję, że takowy powstanie :)

• Recenzenckie
  • Wyzwanie LC 2021