Okładka książki Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa. Ewolucja piłkarskiej taktyki: od futbolu totalnego do filozofii Guardioli Jonathan Wilson
Jonathan Wilson Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
The Barcelona Inheritance
Sine Qua Non
2021-03-10
2021-03-10
Michał Okoński
Sport piłka nożna FC Barcelona Johan Cruyff

Bardzo dobra analiza tego skąd się wzięła współczesna Barcelona i jaki był wpływ myśli Cruiffa-Guardioli na dzisiejszą piłkę na świecie. Dobrze mi się to czytało, a myślę, że dla kibiców Barcelony to już w ogóle must read.

Książka nie tylko o FC Barcelona. Taki poczet trenerów i ich dalszych losów pracujących w klubie od czasu, kiedy kierunek jego rozwoju określił Johan Cruyff.
Autor dokłada swoje spostrzeżenia, co dodaje wartości książce, bo Jonathana Wilsona fanom sportowym nie trzeba predstawiać.

Wilson jak zwykle nie zawodzi. Jego książka to nie tylko dogłębna analiza wielu lat istnienia słynnego klubu z Barcelony, ale też książka dla każdego fana futbolu.

Jako, że kibicem FC Barcelony jestem od ponad piętnastu lat, miałem okazję przyglądać się pracy wielu trenerów. W przypadku ich wyboru, w odróżnieniu od wielu innych klubów, najważniejszym czynnikiem nie były jednak osiągnięcia, a zbieżna z historią i wartościami Barcy filozofia futbolu. Jednakże, nie zawsze tak było. Wszystko zaczęło się od jednego utalentowanego, ambitnego i nieco zbuntowanego piłkarza, który odmienił to w jaki sposób postrzegamy dziś piłkę nożną. O jego wpływie na rozwój tej dyscypliny sportu opowiada książka, pt. Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa.

Jonathan Wilson, to jeden z najlepszych współczesnych dziennikarzy sportowych, a także autor wielu bestsellerowych książek takich jak Aniołowie o brudnych twarzach, Odwrócona piramida czy Anatomia Liverpoolu. W swoim najnowszym tytule, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa SQN, bierze na rozkład taktyczny wpływ Futbolu Totalnego – Totaalvoetbal – w wykonaniu Johana Cruyffa na prowadzone przez niego drużyny, a także na jego trenerskich następców.

Autor w swoim opracowaniu skupia się przede wszystkim na najważniejszych nazwiskach świata futbolu ostatnich trzech dekad, których filozofia gry wywodzi się właśnie z wyżej wspomnianego stylu zaimplementowanego w Barcelonie przez holenderską legendę. Zabiera nas w podróż po trenerskich dokonaniach Cruyffa, van Gaala, Mourinho, Koemana czy Guardioli, najwięcej miejsca poświęcając oczywiście Barcy oraz związkach wymienionych szkoleniowców z tym klubem.

Wilson nie tylko przedstawia nam różnice i podobieństwa w podejściu do pracy poszczególnych trenerów, przede wszystkim w zestawieniu z Cruyffem, ale także zaznacza jak ważny wpływ na rozwój ich stylu gry ma charakter. Inne problemy w trakcie swojej kariery ma zimny i nierzadko autorytarny van Gaal, a inne Mourinho potrafiący zdjąć ze swoich piłkarzy ciężar presji na każdy możliwy sposób, dla którego istotna jest nie tylko taktyka, ale także wszystkie czynniki boiskowe. Gdy bliżej poznajemy osiągnięcia bohaterów książki, przestajemy dziwić się, że w pewnym momencie tracili szacunek piłkarzy, kłócili się ze wszystkimi lub po prostu nie wytrzymywali presji.

Wilson potrafi uwypuklić najistotniejsze niuanse taktyczne menedżerów, zwracając uwagę na drogę jaką postanowili podążać w swoim zawodzie. Jedni pozostali zapatrzeni w Cruyffa, a inni na pewnym etapie swojej kariery zaczęli zdecydowanie odchodzić od stylu rozpropagowanego przez Holendra. Jednocześnie, autor nie stwierdza, że jedna koncepcja futbolu jest lepsza od drugiej. Pokazuje jedynie czytelnikowi jak wielkie możliwości dało pojawienie się Futbolu Totalnego i jak po dzień dzisiejszy trenerzy czerpią z niego pełnymi garściami.

Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa, to świetnie napisana książka, która porywa nas już od pierwszych stron. Wciągnęła mnie na tyle, że jej przeczytanie zajęło mi raptem dwa dni, a płynące z opracowania informacje i ciekawostki pozostały ze mną na długo. Wilson w zwięzły i przejrzysty sposób rozkłada na czynniki pierwsze zarówno sukcesy jak i porażki trenerskich bohaterów. Pozwala nam prześledzić ich kariery, a także wzajemne powiązania. Nie gubi się przy tym w ich bogatych życiorysach, które stanowiły źródło do powstania wielu biografii. Potrafi wyeksponować najważniejsze rozdziały ich pracy, dobitnie pokazujące oddziaływanie szkoły Cruyffa i Barcelony na współczesny futbol.

Choć lektura okazała się fascynująca, to czytelnik zaznajomiony z wieloma postaciami świata piłki nożnej i wymienianymi wcześniej trenerami znajdzie tu wiele faktów, z którymi mógł zapoznać się w innych książkach i biografiach. Najbardziej zabrakło mi tu szerszego pokazania tytułowego dziedzictwa Cruyffa i Barcy, tzn. nie skupianiu się tylko na tych największych i najbardziej utożsamianych z nim szkoleniowców. Niewiele lub nic nie mówi się o tych, którzy nie odnieśli może gigantycznych sukcesów, ale zdecydowanie inspirują się filozofią Futbolu Totalnego. Chciałbym przeczytać o takich nazwiskach jak de Boer, Cocu, van Bronckhorst czy Laudrup, by wymienić tylko kilku.

To niesamowite jak jedna osoba potrafiła wywrzeć tak wielki wpływ na rozwój piłki nożnej. Wilson dobitnie uzmysławia nam to na kartach swojej książki, podkreślając że nawet najwięksi wyznawcy filozofii Cruyffa z czasem ewoluowali, dostosowywali się do zmieniających się warunków, czasem nawet zwracając się przeciwko stylowi holenderskiego szkoleniowca. Choć w tytule książki znajdziemy frazę „Dziedzictwo Barcelony”, to zdecydowanie bardziej pasuje tu samo Dziedzictwo Cruyffa, bo to właśnie dzięki temu trenerowi, jego światopoglądowi i charakterze narodziła się jedna z najwspanialszych drużyn w historii oraz powstała estetyka, która po dziś dzień zachwyca kibiców i stymuluje trenerów na całym świecie.

2021

Jonathana Wilson to osoba, która nie tylko doskonale zna się na taktyce piłkarskiej, ale również potrafi przełożyć zawiłości piłki nożnej na przyjemną i przystępną czytelniczą formę. Można było się o tym przekonać, sięgając po dowolną jego publikację. Nie było więc nikogo lepszego do zabrania się za tematykę ewolucji taktyki piłkarskiej i ukazania jej w książce Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa.

Już na samym wstępie należy sobie jasno powiedzieć, że nie jest to publikacja dla każdego. Po tytuł powinni sięgnąć nie tyle wielcy pasjonaci piłki nożnej, ile czytelnicy interesujący się taktyką piłkarską, chcący zrozumieć jej założenia i poznać różnorodne filozofie gry, które wprowadzali do sportu poszczególni trenerzy. Jest więc to tematyka dość specyficzna, ale na całe szczęście podana w naprawdę przystępnej formie.

W swoim nowym dziele JW nie skupia się tylko i wyłącznie na historii klubu. Przede wszystkim napisał on dzieło o spuściźnie Cruyffa, która miała spory wpływ na wielu trenerów. Zarówno tych, którzy go zastępowali na stanowiskach, jak i młodych adeptów sztuki taktycznej, którzy rozpoczynali swoje kariery początkiem lat 90-tych. To właśnie oni w późniejszych latach wyrośli na prawdziwe „gwiazdy”, zdobywające dla klubów nowe trofea i wprowadzające nową jakość do świata piłki (cięgle opierając się na doświadczeniach legendy).

W trzynastu rozdziałach mamy okazję prześledzić między innymi rozwój taktyczny Pepa Guardioli, Louisa van Gaala, Ronalda Koemana, Luisa Enrique, Franka de Boera czy José Mourinho. Jest to zbiór nazwisk, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, kto chociaż trochę interesuje się piłką nożną. Każdy z tych panów stał się „legendą” podobnie jak Cruyff i brał czyny udział w ewolucji sportu w to co znamy teraz. Każdy z nich wypracował również własną filozofię gry, dzięki której mógł sięgać po nowe trofea. Zajmując się konkretnymi trenerami, autor stara się ukazać, w jaki sposób wizja Cruyffa ulegała następnym przemianom i jak stała się ona podstawą dla współczesnej gry. Szczególnie intrygujące jest tutaj nazwisko Mourinho, którego forma prowadzenia drużyn pozornie dość daleka jest do tego, co utożsamiało styl Cruyffa. Autor dość mocno zagłębia się tutaj również w techniczne aspekty piłki nożnej, tak jak zostało to jednak już wspomniane, postarał się on, aby taka treść była łatwa do zrozumienia nawet dla laika. Niestety nie zawsze się to należycie udawało i jest tutaj kilka fragmentów, kiedy nawet najwięksi pasjonaci piłki mogą poczuć się odrobinę zagubieni (na całe szczęście są to jednostkowe przypadki).

Cały tekst na:

Bardzo rzetelna pozycja od znanego autora piłkarskich książek.Była to dla mnie dużo ciekawsza lektura od tej o piłkarskich skautach.Johan Cruyff był nie tylko jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii, ale też znakomitym i rewolucyjnym trenerem.Był najważniejszym elementem składu Holandii w 1974, pod kierunkiem Rinusa Michelsa, futbol totalny tamtej ekipy przeszedł do legendy.Johan Cruyff zapisał się złotymi zgłoskami zwłaszcza jako trener Barcelony.Stworzył on pewne pryncypia, dążył nie tylko do sukcesów, ale też do prezentowania pięknego, widowiskowego i ofensywnego stylu gru.Jonathan Wilson w swojej książce przedstawia trenerów, którzy starali się kontynuować jego dziedzictwo i spuściznę, albo starali się dążyć do czegoś przeciwnego.Przedstawia kariery trenerskie van Gaala,Guardioli,Koemana i Mourinho.Pep jest najbliższy ideałom krujfianizmu, dąży do jak największego posiadania piłki, koronkowych akcji, a kluby pod jego wodzą osiągają krajowe mistrzostwa. Tylko tej nieszczęsnej Ligi Mistrzów nie może od wielu lat wygrać.Za to jego wielki przeciwnik i antagonista Jose Mourinho za wszelką cenę, idąc po trupach, zawsze grał pod wynik i trofea.Sam przeciwko wszystkim, skłócony z całym światem, do pewnego momentu miał swoją zwycięską formułę.Od wielu jednak lat jego kariera to równia pochyła, a wczorajsze zwolnienie z Tottenhamu nie może dziwić, jeśli razem z Wilsonem prześledzimy jego losy i zachowanie.Ciekawą postacią jest również van Gaal, który nie mógł z Cruyffem nigdy dojść do porozumienia, byli skłóceni, ale który to trener osiągnął znaczące sukcesy.Jednak nigdy nie powtórzył już tego największego- Ligi Mistrzów w 95 roku z Ajaxem.Piłka się zmienia na przestrzeni lat, co jakiś czas dochodzi do rewolucji taktycznej.W momencie pisania książki najbardziej dominował szalony pressing, którego twarzą jest trener Liverpoolu Jurgen Klopp.Pandemia zmieniła jednak kierunek, okazuje się, że przy wielkim natłoku meczów i wielu kontuzjach, ekipy stosujące wysoki pressing już nie odnoszą takich sukcesów.Znów trzeba zmienić podejście, wymyślić coś nowego.I chociaż piłka nożna jest dynamiczną dyscypliną, a komercjalizacja następuje w zawrotnym tempie, to dopóki będą pracowali ambitni i głodni sukcesów trenerzy, to będą powstawać kolejne tego typu książki.Zdecydowanie warto przeczytać i usystematyzować swą wiedzę i odświeżyć wiele wiadomości z ostatnich kilkunastu lat.

Po przeczytaniu książek. "Barça vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć". Oraz "Barça. Za kulisami najlepszej drużyny świata". Uważam, że warto sięgnąć również po tą pozycję. Dobre uzupełnienie dotychczasowej wiedzy.

Wciągająca, satysfakcjonująca i zgłębiająca temat holistycznie. Nie jest to, broń Boże, cukierkowa historia Barcelony przełomu XX i XXI wieku. Wydaje mi się wręcz, że największa część lektury poświęcona jest Jose Mourinho i jego podejściu, które mocno ukształtowała Barcelona. Kawał jakościowej lektury rozkładającej najciekawsze zespoły ostatnich dekad na części pierwsze.

Solidny wilsonowy poziom. Jak zawsze dogłębny research i narracja prowadząca za rączkę przez cały zebrany w temacie materiał, z mnóstwem ciekawych wniosków.

• Piłka nożna
  • Piłka Nożna