Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach

Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach Scott Murray, Jonathan Wilson
Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach
2019-03-20
Bartłomiej Łopatka, Radosław Chmiel
sport piłka nożna Liverpool FC

Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Sebastian Mila... Sebastian Mila, Les...
Okładka książki Klub Jonathan Clegg, Joshua Robinson
Klub Jonathan Clegg, Jos...
Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...

Liverpool – prawdziwa historia

Bardzo interesująca książka. Mimo że znam historię tego klubu, to kilka informacji w trakcie czytania mnie zaskoczyło. Dałbym wyższą ocenę, gdyby nie nudne opisy meczów, które sprawiały, że 2-3 razy ją odstawiłem na kilka dni.

IG @angelkubrick

Kiedy renomowany klub piłkarski, jakim bez wątpienia jest Liverpool FC, ma na koncie tysiące rozegranych meczów, nie lada wyzwaniem jest wybranie dziesięciu, które nakreśliłyby czytelnikowi historię drużyny, która jest  19-krotnym mistrzem Anglii. Według mnie wybór ten jest mocno subiektywny. To tak, jakby z najsłynniejszego dzieła Michała Anioła pokazać tylko palec, niby najważniejszy, ale czy w pełni oddaje geniusz tego artysty?!

"Anatomia Liverpoolu" Jonathana Wilsona jest tylko i wyłącznie namiastką historii, opisem dziesięciu ważnych dla klubu spotkań, które autor zobrazował dość szczegółowo. W relacje tych meczów wplatane są wzmianki o innych pojedynkach w lidze i pucharach. Pisanie, że akurat te spotkania miały największy wpływ na to, jak obecnie wygląda Liverpool, jest przynajmniej dużym nadużyciem marketingowym, lekceważeniem wielu innych zmagań na zielonej murawie. Takim samym lekceważeniem, jakiego doświadczyli zawodnicy Widzewa Łódź ze strony mistrzów Anglii w marcu 1983 roku, ucierający nosa zarozumiałym Wyspiarzom. Po ostatnim gwizdku sędziego najbardziej zakochani w swoich piłkarzach kibice The Reds wstali z miejsc na Anfield i przeszło 10 minut bili gorące brawa piłkarzom klubu z Polski. A zrzucanie winy na Bruce'a Grobbelaara za odpadnięcie w ćwierćfinale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych świadczy o bardzo pobieżnym zapoznaniu się Jonathana Wilsona z dwumeczem. Czy podobnie było w przypadku innych spotkań? O tym dowiesz się po przeczytaniu książki i skonfrontowaniu z wiadomościami i transmisjami dostępnymi w Internecie.

IG @angelkubrick

Z jednej strony, wszystko super opisane,super detale i historia od samego początku,z drugiej strony te szczegółowe opisywanie tych spotkań,każdego zagrania i podanie,lekko męczy
Polecam przeczytać ale gorzej z odłożeniem na półkę i ew.czytaniem po raz drugi,jak to mam w zwyczaju

Przez lata w cieniu Manchesteru United. Przez lata starający się zdobywać to, co wydawało się nie do osiągnięcia. Liverpool to klub waleczny, ale przede wszystkim nastawiony na grę zespołową. Wydawać, by się mogło, że to oczywiste, w końcu piłka nożna to sport drużynowy, ale nie wszędzie tak jest. Wiele drużyn ma niestety "gwiazdy", które chcą błyszczeć, ale tak jak w siatkówce ciężko sobie przyjąć, wystawić i zaatakować samemu, tak i w piłce nożnej ciężko samemu wygrać mecz. W Liverpoolu nie ma miejsca na indywidualności, oczywiście każdy zawodnik jest ważny, ale najważniejsze jest dobro drużyny. Dlatego też wielu dobrych graczy opuściło szeregi drużyny, niestety nie każdy uczynił to z godnością, a kibice... no cóż, nie wybaczają takich błędów.
8/10 spotkań opisanych w tej książce zostało rozegranych jak mnie nie było jeszcze na świecie dlatego z tym większą radością zagłębiłam się w historię swojej ukochanej drużyny.
25.05.2005 r. to data, która jest bliska nie tylko memu sercu, ale wielu sercom kibiców The Reds. Wydaje mi się, że ta data znana jest również wielu kibicom innych drużyn. W końcu jaka inna drużyna podniosła się jak feniks przegrywając 0:3 do przerwy w finale Ligi Mistrzów? Liverpool wielokrotnie w swojej historii się odradzał i pewnie jeszcze wiele razy odrodzi. Upadnie też, ale taki los. Wydawać by się mogło, że wzięcie na warsztat 10 spotkań to sprawa niezwykle łatwa, w końcu co to za problem, był mecz, ten strzelił, tamten strzelił, koniec. Nic bardziej mylnego, Jonathan Wilson nie jest osobą, która idzie na łatwiznę. Każde spotkanie zostało przez autora dogłębnie przeanalizowane. Autor ukazuje pełną ścieżkę klubu prowadzącą do konkretnego wydarzenia. Zagłębia się w klub, managerów, trenerów, zawodników, atmosferę. Każde spotkanie opisane jest w taki sposób jakby się tam naprawdę było i w sposób taki, że nie ma miejsca na nudę. Strony same się przewracają, a kiedy przewróci się ostatnia to trochę smutno, ale z drugiej strony ile jeszcze książek przede mną i ile jeszcze powstanie.

Liverpool ostatnio zdominował rozgrywki angielskiej Premier League,kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa i pokazywał piękną piłkę pod wodzą Jurgena Kloppa.Jest też aktualnym zwycięzcą Ligi Mistrzów.Kto wie jednak czy przez pandemię przełamią czarną serię i zostaną uznani mistrzami ligowymi.A w erze Premier League jeszcze nigdy im się to nie udało.Wcześniej jednak ich historia była o wiele bardziej kolorowa i był to klub dominujący na Wyspach.O tym właśnie traktuje anatomia Liverpoolu,książka pokazująca 10 kluczowych meczów dla rozwoju The Reds na przestrzeni lat,począwszy jeszcze od XIX wieku aż po wygraną Ligę Mistrzów w 2005 po słynnym Dudek Dance.Książka jest ciekawa,analizy dokładne,tych starych epok w ogóle nie kojarzyłem.Przybliża sylwetki wybitnych trenerów,zawodników,którzy są niezwykle zasłużeni dla klubowej historii.Bardzo dobra pozycja dla wszystkich miłośników angielskiej piłki,którzy chcą sobie przybliżyć historię przed sukcesami Kloppa.

Liverpool FC to klub niezwykły, jeden z najbardziej utytułowanych w Anglii. W ostatnich latach znajdował się w głębokim cieniu Manchesteru United pod wodzą Aleksa Fergusona.
Liverpool ma w swoim dorobku 18 tytułów mistrza Anglii (19 w drodze) , oraz 7 Pucharów Anglii, zatem ma bardzo bogatą historię. Jonathan Wilson bierze na warsztat 10 najważniejszych jego zdaniem meczów w historii angielskiego klubu. Mamy tu między innymi pierwszy oficjalny mecz, pojedynek decydujący o pierwszym mistrzostwie, czy legendarny pojedynek w finale LM z Milanem, wygrany dreszczowiec po rzutach karnych z niezapomnianym wkładem Jerzego Dudka w bramce.
Ta książka to fascynująca podróż w przeszłość tę bliższą i zdecydowanie dalszą pod koniec XIX wieku, warto przeczytać, można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy.

Świetna książka - Jonathan Wilson po raz kolejny udowadnia, że nikt nie pisze tak dobrze o futbolu jak on. Poznajemy historię Liverpoolu F.C. podzieloną na dziesięć rozdziałów z których każdy jest punktem kulminacyjnym w danej erze klubu. Polecam wszystkim fanom futbolu, a sam sięgnę po Anatomię Manchesteru United ze względu na talent angielskiego dziennikarza.

Jonathan Wilson wraz ze Scottem Murrayem wybrali dziesięć meczów, które nie są może najważniejsze czy najlepsze, ale były jakimś punktem zwrotnym w historii Liverpoolu. Dlatego też możemy poczytać o spotkaniu z 1899 roku jak i 2005. Przekrój rozgrywek też jest oczywiście różny. Opisano mecze z Ligi Mistrzów czy Pucharu Europy, ale znalazło się także miejsce dla Pucharu Anglii czy meczów ligowych. Każdy mecz poprzedzony jest wstępem, w którym autorzy nakreślają tło historyczne danej "epoki". Omawiają zmiany zachodzące w klubie, nowych piłkarzy, trenerów, trendy taktyczne, wszystko wpasowane również w szerszy kontekst ukazujący upadek Liverpoolu jako miasta portowego. Jonathan Wilson pokazał zresztą w "Aniołach o brudnych twarzach", że dobrze się czuję w klimatach historyczno-politycznych. Nie pominięto również ciemnych kart angielskiego futbolu jak Heysel czy Hillsborough. Mecze są opisane bardzo dokładnie, co czasami może trochę nużyć i nudzić. Autorzy nie omijają wyrzutów z autów, niecelnych strzałów, kwestii taktycznych, więc trzeba się maksymalnie skoncentrować na lekturze. Nie podobało mi się, że czasami te relacje meczowe były mieszane z fragmentami o tle historycznym, takie skakanie po sezonach trochę wybijało mnie z rytmu. Polskiego czytelnika pewnie zainteresuje opis finału ze Stambułu pomiędzy Liverpoolem i Milanem i rola Jerzego Dudka, zwłaszcza, że autorzy pozytywnie piszą w tym kontekście o Polaku.

Liverpool jest jednym z najbardziej utytułowanych angielskich klubów. Przez lata The Reds stanowili jeden z symboli wyspiarskiego futbolu, a ich hymn, znany na całym świecie, budzi respekt nawet wśród ich rywali. "You'll Never Walk Alone" to nie tylko pieśń zagrzewająca do walki, ale także wyrażenie tożsamości Liverpoolu. W marcu tego roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Jonathana Wilsona i Scotta Murraya "Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach".

Autorzy postanowili opowiedzieć historię Liverpoolu poprzez dokładnie przeanalizowanie dziesięciu meczów, które w historii The Reds miały ich zdaniem największe znaczenie. Mylą się jednak ci, którzy myślą, że opisane zostały jedynie konkretne spotkania. Autorzy postanowili podejść do tematu znacznie szerzej i dokładnie opisują okoliczności, które towarzyszyły danym spotkaniom oraz konsekwencje, jakie później wywierały. Nierzadko cofamy się kilka miesięcy, żeby po obszernym wywodzie dotrzeć do opisu danego, przełomowego, spotkania, a następnie do skutków, jakie wywarło na Anfield Road.

W tych opisach można dostrzec pewne stale powtarzające się tendencje. Liverpool to klub, który przez kilka lat potrafi zachwycać piękną grą i zdobywać najważniejsze trofea, by później popaść w przeciętność i pozostawać w niej przez kilka lat. Zawsze jest też tak, że sukcesy nie są dziełem przypadku. Trenerzy, którzy je osiągali, konsekwentnie na to pracowali i budowali zespół, który przez kilka lat był postrachem nie tylko Premier League, ale także w Europie oraz występowali w nim liderzy z prawdziwego znaczenia, piłkarze najwyższej światowej klasy. Drużyny te stawały się jednością, w których integralną część stanowili kibice bezwarunkowo wierzący w sukces. Na poparcie tych słów wystarczy przypomnieć ostatnie sezony w wykonaniu The Reds. Przed przybyciem Jurgena Kloppa przez kilka sezonów mieli oni trudności z załapaniem się do ścisłej ligowej czołówki i nie byli brani pod uwagę przy typowaniu faworytów do mistrzowskiego tytułu. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej, a kilka tygodni temu piłkarze z Anfield Road świętowali zdobycie Ligi Mistrzów oraz wicemistrzostwo Anglii.

Liverpool to klub, który współtworzył tożsamość angielskiego futbolu, osiągał i w dalszym ciągu osiąga wspaniałe sukcesy i rozgrywa mecze, które na lata zapadają w pamięci kibiców. Jest to klub, wokół którego panuje specyficzna atmosfera, która sprzyja powstawaniu wyjątkowych, zwycięskich drużyn. W "Anatomii Liverpoolu" znajdziemy opisy jedynie 10 niezapomnianych występów The Reds, w tym pamiętnego finału Ligi Mistrzów z 2005 roku, ale jest ich znacznie więcej. Historia tego klubu warta jest uwagi, a lektura tej książki pomoże w jej zrozumieniu oraz w zrozumieniu procesów, które także dzisiaj mają miejsce na Anfield Road.

Jak wskazuje na to sam tytuł, autor książki Jonathan Wilson podszedł do opisania historii jednego z najbardziej utytułowanych klubów na świecie nieszablonowo a mianowicie wybierając dziesięć meczów, które miały szczególny wpływ na bieg tej historii.
Nie lada sztuką jest wybrać dziesięć meczów najważniejszych dla klubu. który tychże rozegrał setki. Jednak autor świetnie argumentuje swój wybór i zabiera czytelnika w podróż z jednym z najbardziej zasłużonych klubów nie tylko dla angielskiej ale także i dla światowej piłki.
Może kibicujesz The Reds od kołyski, może od pierwszego piwa z kumplami w barze oglądając ich mecz w Premier League a może dopiero od ostatniego finału Ligi Mistrzów w Madrycie? Nieważne! Ta pozycja zainteresuje każdego.

• Sport
  • Piłka Nożna