rozwiń zwiń
Marek

Profil użytkownika: Marek

Kutno Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 7 godzin temu
225
Przeczytanych
książek
225
Książek
w biblioteczce
214
Opinii
586
Polubień
opinii
Kutno Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Strony www:
Z wykształcenia magister europeistyki. Gdy jednak znajduje się w innym świecie, w pełni poświęca się swoim pasjom. W telewizji lub na Netflix napatoczył się jakiś film? Już go ogląda. Z półki spadła cienka, czy gruba książka? Jego wzrok już jest w nią wpatrzony. Na stadionach kopią piłkę? Nogi już mu drgają. Zobaczył coś japońskiego? Z pewnością zwariuje na tego punkcie. Taki jest w skrócie. Facet, który ze wszystkich sił stara się, żeby mógł w pełni żyć swoimi pasjami. A ich jest jeszcze więcej!

Opinie


Na półkach:

Przez lata wydawnictwo Waneko dostarczyło nam całej serii interesujących mang, w których centrum znajdują się koty. Świeżo w pamięci pozostają takie tytuły jak Starszy pan i kot, The Walking Cat czy Na kocią łapę. Teraz do tej grupy dołącza kolejna pozycja, która doskonale ujmuje żywot tych niezwykłych zwierząt, pt. Przytulny dom Chi.

12-tomowa manga, która doczekała się na przestrzeni lat trzech serii anime w końcu zawitała do Polski. Koncentruje się ona na perypetiach zagubionej kotki, później nazwanej Chi, która zostaje przygarnięta przez kochającą rodzinę i powoli odkrywa uroki kociego życia w swoim nowym domu.

Przytulny dom Chi zdobywa serce czytelnika przede wszystkim za sprawą oryginalnego i zabawnego przedstawienia kociej perspektywy na wiele praktyk tych zwierzaków. Od drapania mebli, przez nie korzystanie z kuwety, aż po ucieczki z domu.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od większości mang, Przytulny dom Chi został zilustrowany w pełni w kolorze. Z pewnością ułatwi to lekturę komiksu najmłodszym czytelnikom, którzy z całą pewnością się nim zainteresują.

Po przeczytaniu pierwszego tomu mangi oraz jako posiadacz dwóch kotów mogę z ręką na sercu polecić ten tytuł wszystkim kociarzom. Z pewnością rozpoznacie tutaj wiele sytuacji z waszego życia, ukazanych z ciekawego i oryginalnego punktu widzenia. Musieliście zastanawiać się dlaczego wasz kot w różnych sytuacjach płacze albo lata jak szalony po domu, albo po prostu się na was złości. Kanata Konami w przezabawny sposób spróbuje wytłumaczyć wam dlaczego tak jest.

W parze z oryginalną i pełną humoru treścią idą tutaj ilustracje. Wszystkie reakcje Chi są wprost fantastyczne. Najbardziej urzekło mnie jej rozkojarzenie, które od razu skojarzyłem z moimi własnymi kotami. No i ta przemiana od początkowo wystraszonej i nieco wrogiej, aż do pełnego przystosowania się do nowego miejsca zamieszkania jest z życia wzięta.

Oczywiście, autorka uchwyciła je w odpowiednio wyolbrzymiony sposób co wywołuje u nas salwy śmiechu. Jednocześnie Przytulny dom Chi to manga, która potrafi nie tylko nas rozśmieszyć, ale również wzruszyć. Jest tutaj mnóstwo ciepła i nadziei na to, że w ludziach tak jak w rodzinie, która przygarnęła główną bohaterkę, jest dobro. Ta pogodna lektura pozostawi was w dobrych humorach na bardzo długo!

Przez lata wydawnictwo Waneko dostarczyło nam całej serii interesujących mang, w których centrum znajdują się koty. Świeżo w pamięci pozostają takie tytuły jak Starszy pan i kot, The Walking Cat czy Na kocią łapę. Teraz do tej grupy dołącza kolejna pozycja, która doskonale ujmuje żywot tych niezwykłych zwierząt, pt. Przytulny dom Chi.

12-tomowa manga, która doczekała się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Okres dojrzewania dla wielu młodych ludzi jest czasem tworzenia wspaniałych wspomnień i przyjaźni na całe życie. Pełen jest radosnych chwil i chciałoby się by trwał jak najdłużej. Jest jednak duża część nastolatków, którzy zupełnie inaczej postrzegają ten okres. Nie tylko ze względu na zmiany fizyczne, ale przede wszystkim w związku ze zmianami jakie zachodzą wewnątrz. Pojawiają się emocje, które nie zawsze potrafimy odpowiednio wyrazić i z którymi nie umiemy sobie poradzić. W bardzo ciekawy sposób tę kwestię porusza książka, pt. Plecy, które chcę kopnąć.

Jak czytamy na tyle okładki, najnowsza propozycja wydawnictwa Kirin to japoński bestseller. Co więcej, to książka autorstwa najmłodszej laureatki nagrody im Akutagawy, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w Japonii. W związku z tym, jeszcze przed przystąpieniem do lektury mamy spore oczekiwania wobec zawartych tutaj treści. Na szczęście komplementy względem autorki, którą jest Risa Wataya nie są przesadzone, o czym dość szybko się przekonujemy.

Główną bohaterką książki o jakże enigmatycznym tytule Plecy, które chcę kopnąć jest Hatsu. Licealistka prowadzi dosyć proste i nieskomplikowane życie, lecz wraz z początkiem szkoły średniej dostrzega pewne zmiany. Jej najlepsza przyjaciółka Kinuyo znalazła nową grupę przyjaciół, do której stara się wpasować. Zaprasza do niej Hatsu, ale ta nie chce się dopasowywać. Pragnie pozostać sobą i nie zdobywa nowych znajomych i trzyma się na uboczu, choć z drugiej strony ma niejako za złe, że przyjaciółka widzi sprawy inaczej.

Hatsu to dziewczyna z charakterem. Jest inteligentna i ma dosyć cięty język. Umiejętnie analizuje otaczających ją ludzi i świat. Chowa się jednak za maską pewności siebie. Czytając kolejne strony książki widzimy bowiem, że samotność, na którą niejako sama się skazuje zaczyna jej coraz bardziej doskwierać. Nastolatka zyskuje nową perspektywę wraz z bliższym poznaniem innego samotnika, izolującego się od reszty Ninagawy.

W dość dziwnych okolicznościach bohaterka zostaje zaproszona przez chłopaka do jego domu. Choć nie łączy ją z nim zupełnie nic, przystaje na jego propozycję. Wtedy to przekonujemy się, że Ninagawa ma swego rodzaju obsesję na punkcie idolki Orichan, którą kiedyś Hatsu przypadkiem spotkała w sklepie. Nastolatek pragnie by dziewczyna zobrazowała mu dokładnie w jakim miejscu, jak i kiedy spotkała jego ulubienicę. W oczach bohaterki sprawia on wrażenie dziwaka, ale właśnie to przyciąga w nim jej uwagę.

Dwie osoby, a każda z nich na swój sposób radząca sobie ze swoją samotnością. Risa Wataya zabiera nas w krótką, lecz jakże przenikliwą podróż, która uzmysławia nam ludzką potrzebę bliskości. Potrafi ona objawić się w różny sposób. Być może nieśmiały czy niepotrafiący się przełamać w kontaktach z rówieśnikami Ninagawa swoją pustkę zagospodarował przez postać idolki choć musi zdawać sobie sprawę, że nic nigdy z go z nią nie połączy. Z kolei Hatsu to właśnie Ninagawa niejako zwalcza jej samotność, choć bohaterka cały czas próbuje wmawiać sobie, że jest inaczej.

Autorka w oryginalny i wiarygodny sposób odsłania przed nami emocje nastolatków. Emocje, które nieodpowiednio ukierunkowane mogłyby w dorosłym życiu doprowadzić do samotności. Książka pokazuje nam jak istotne w tym wieku są kontakty międzyludzkie i jak wiele potrafią one zmienić. Niezwykle ciekawym i zaskakującym sposobem na ukazanie tych wzmagających w głównej bohaterce uczuć jej jej chęć kopnięcia Ninagawy z całej siły w plecy, choć tak naprawdę nie chce ona go skrzywdzić.

Plecy, które chcę kopnąć przedstawiają rosnące w dojrzewających ludziach frustracje. Autorka pisząc w sposób prosty i lekki, tworzy postaci z którymi nastolatkowie mogą się utożsamić. Sam pamiętam z jakimi trudnościami wiąże się nawiązywanie nowych znajomości z rówieśnikami i ten wewnętrzny konflikt między chęcią dopasowania się, a pozostania sobą. Doskonale wybrzmiewa to z kart książki. Wiarygodnie przedstawiona jest szkoła, różne kliki, nauczyciele i wszystko co się z tym wiąże, co sprawia, że czytelnik łatwo przenika do tego świata.

Szybko i intensywnie docieramy do końca książki. Wataya nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na to jak radzić sobie z dojrzewaniem, samotnością, poczuciem wyobcowania. Oczami swojej bohaterki pokazuje jednak jak ten nawał emocji, kłębiących się w nas samych może pokierować nami w nieoczekiwanym kierunku. Fantastyczne tłumaczenie pani Joanny Weldu pozwala nam wycisnąć z historii 100%, od wspomnianego przeze mnie kąśliwego i ciętego języka Hatsu przez nieco zdziwaczałego Ninagawę oraz rodzącą się między nimi niezwykłą relację. Tytuł ten z pewnością da do myślenia wszystkim czytelnikom, także dorosłym.

Okres dojrzewania dla wielu młodych ludzi jest czasem tworzenia wspaniałych wspomnień i przyjaźni na całe życie. Pełen jest radosnych chwil i chciałoby się by trwał jak najdłużej. Jest jednak duża część nastolatków, którzy zupełnie inaczej postrzegają ten okres. Nie tylko ze względu na zmiany fizyczne, ale przede wszystkim w związku ze zmianami jakie zachodzą wewnątrz....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Kojarzycie ukazującą się już od dłuższego czasu mangę Kakegurui. Szał Hazardu? Jej akcja toczy się w szkole, w której twoja pozycję w hierarchii zdobywa się właśnie za pomocą hazardu. Seria ukazująca mroczne strony hazardu, a także interesujące, złożone gry stała się hitem i doczekała się już 17 tomów, anime oraz filmu i serialu live-action. Od jakiegoś czasu ukazuje się również jej prequel, pt. Kakegurui Twin i to o nim chciałbym wam dziś opowiedzieć.

Manga zaprasza czytelnika do prestiżowej Akademii Hyakkao. Tam właśnie trafia zdeterminowana by osiągnąć sukces Mary Saotome. Nie spodziewa się ona jednak jak ekstremalne i zupełnie dla niej obce zasady tam zastanie. Szkołą rządzi bowiem hazard i to za jego sprawą można zbudować sobie odpowiednią pozycję. Czy zupełnie zielona w tym temacie bohaterka zdoła osiągnąć zamierzone cele? Oto początek jej historii.

Wraz z Mary przekonujemy się o tym jak dziwne i nieludzkie zasady panują w akademii. Jeden błąd, jedna porażka może sprawić, że do końca swoich dni w tej szkole będziesz „domowym zwierzątkiem”. To równa się służeniu postawionym na szczycie hierarchii uczniom i to w każdej najmniejszej czy najabsurdalniejszej kwestii. Kimś takim jest Hanatemari Tsuzuro była koleżanka głównej bohaterki, która powoli wprowadza ją do świata hazardu.

Choć pierwszy tom Kakegurui Twin to raptem trzy rozdziały, to już ta niewielka część historii wystarczy by zaciekawić czytelnika. Mamy okazję zobaczyć z jak bezwzględnymi charakterami przyjdzie zmierzyć się Mary. Poznajemy dwie gry – szybki prezydent i magiczne kości. Przekonujemy się również, że by przetrwać trzeba tutaj wykazać się nie tylko inteligencją, ale także sprytem.

Czytelnik bardzo szybko łapie kontakt z głównymi bohaterkami. Z jednej strony dostrzegamy silny charakter i determinację Mary, której chcemy kibicować w jej drodze na szczyt. Z drugiej strony, współczujemy Hanatemari, która jest w głębi duszy dobrą, uczynną osobą, ale nie pasuje do tego świata. Z ciekawością przyglądałem się skomplikowanym rozgrywkom, małym i większym oszustwom oraz temu w jakim kierunku podążają dziewczęta.

Gry są jednym z tych elementów, który zdecydowanie przykuwa naszą uwagę. Pierwszy tom w przypadku każdej z nich bardzo przejrzyście wyjaśnia nam ich zasady. Co jednak ciekawe, rządzą się one swoimi prawami. Doświadczenie w ich przypadku stanowi dużą korzyść dla gracza. Pod płaszczykiem zasad zawsze kryje się jakiś zaskakujący zwrot akcji i w pierwszym tomie wynik rozgrywek oraz ich przebieg był dla mnie nie lada niespodzianką.

Cóż więcej mogę dodać? Do tej pory nie miałem do czynienia z serią napisaną przez Homurę Kawamoto, ale po przeczytaniu pierwszego tomu Kakegurui Twin zamierzam to zmienić. Manga jest oryginalna i wciągająca. Na pewno zaciekawi czytelników, którzy nie zetknęli się jeszcze z tematem hazardu w komiksach. Ten został tu ujęty nie tylko w atrakcyjny i ciekawy sposób, ale przede wszystkim taki, który odsłania jego mroczną stronę. O tej nie powinniśmy bowiem zapominać. Mogę wam zagwarantować, że nie zapomnicie też o tym tytule jeśli tylko zdecydujecie się po niego sięgnąć.

Kojarzycie ukazującą się już od dłuższego czasu mangę Kakegurui. Szał Hazardu? Jej akcja toczy się w szkole, w której twoja pozycję w hierarchii zdobywa się właśnie za pomocą hazardu. Seria ukazująca mroczne strony hazardu, a także interesujące, złożone gry stała się hitem i doczekała się już 17 tomów, anime oraz filmu i serialu live-action. Od jakiegoś czasu ukazuje się...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Marek Wasiński

z ostatnich 3 m-cy
Marek Wasiński
2024-04-28 14:03:15
Marek Wasiński ocenił książkę Przytulny dom Chi tom 1 na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-28 14:03:15
Marek Wasiński ocenił książkę Przytulny dom Chi tom 1 na
9 / 10
i dodał opinię:

Przez lata wydawnictwo Waneko dostarczyło nam całej serii interesujących mang, w których centrum znajdują się koty. Świeżo w pamięci pozostają takie tytuły jak Starszy pan i kot, The Walking Cat czy Na kocią łapę. Teraz do tej grupy dołącza kolejna pozycja, która doskonale ujmuje żywot tyc...

Rozwiń Rozwiń
Przytulny dom Chi tom 1 Kanata Konami
Cykl: Chi's Sweet Home (tom 1)
Średnia ocena:
7.9 / 10
8 ocen
Marek Wasiński
2024-04-15 17:35:46
Marek Wasiński ocenił książkę Plecy, które chcę kopnąć na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-15 17:35:46
Marek Wasiński ocenił książkę Plecy, które chcę kopnąć na
7 / 10
i dodał opinię:

Okres dojrzewania dla wielu młodych ludzi jest czasem tworzenia wspaniałych wspomnień i przyjaźni na całe życie. Pełen jest radosnych chwil i chciałoby się by trwał jak najdłużej. Jest jednak duża część nastolatków, którzy zupełnie inaczej postrzegają ten okres. Nie tylko ze względu na zmi...

Rozwiń Rozwiń
Plecy, które chcę kopnąć Risa Wataya
Średnia ocena:
7.2 / 10
21 ocen
Marek Wasiński
2024-04-04 09:04:10
Marek Wasiński ocenił książkę Kakegurui Twin tom 1 na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-04 09:04:10
Marek Wasiński ocenił książkę Kakegurui Twin tom 1 na
7 / 10
i dodał opinię:

Kojarzycie ukazującą się już od dłuższego czasu mangę Kakegurui. Szał Hazardu? Jej akcja toczy się w szkole, w której twoja pozycję w hierarchii zdobywa się właśnie za pomocą hazardu. Seria ukazująca mroczne strony hazardu, a także interesujące, złożone gry stała się hitem i doczekała się ...

Rozwiń Rozwiń
Kakegurui Twin tom 1 Homura Kawamoto
Cykl: Kakegurui Twin (tom 1)
Średnia ocena:
7 / 10
2 ocen
Marek Wasiński
2024-04-01 17:29:05
Marek Wasiński ocenił książkę One Week Family na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-01 17:29:05
Marek Wasiński ocenił książkę One Week Family na
7 / 10
i dodał opinię:

Na przestrzeni lat z pewną regularnością ukazywały się historie, które nieoczekiwanie wrzucały bohaterów w wir rodzicielstwa. Mam tu na myśli sytuacje, gdy postaci nagle musiały zająć się dzieckiem/dziećmi przez krótszy lub dłuższy czas, nie mając w tym temacie żadnej orientacji. Wśród naj...

Rozwiń Rozwiń
One Week Family Yatsuhashi
Średnia ocena:
7.1 / 10
13 ocen
Marek Wasiński
2024-03-31 20:39:18
Marek Wasiński ocenił książkę Klaps... Opowiadania trzy na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-03-31 20:39:18
Marek Wasiński ocenił książkę Klaps... Opowiadania trzy na
6 / 10
i dodał opinię:

Co lub kto ma największy wpływ na to jak mogą potoczyć się nasze losy. Każdy może udzielić na to pytanie innej odpowiedzi. Według mnie to my sami i nasze decyzje niebywale wpływają na ludzkie życie. Nie nasi najbliżsi, przyjaciele, współpracownicy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wychodz...

Rozwiń Rozwiń
Marek Wasiński
2024-03-29 14:16:25
Marek Wasiński ocenił książkę UnOrdinary na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-29 14:16:25
Marek Wasiński ocenił książkę UnOrdinary na
7 / 10
i dodał opinię:

Sporo superbohaterskich komiksów za mną. Niejeden z nich koncentruje się na losach nastolatków obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami. Jednakże, żadna z dotąd poznanych przeze mnie historii nie poruszała tej tematyki tak ciekawie i wnikliwie jak najnowszy tytuł wydany w ramach imprintu Harper...

Rozwiń Rozwiń
UnOrdinary uru-chan uru-chan
Średnia ocena:
7.3 / 10
15 ocen
Marek Wasiński
2024-03-24 15:51:17
Marek Wasiński ocenił książkę Flavor Girls na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 15:51:17
Marek Wasiński ocenił książkę Flavor Girls na
7 / 10
i dodał opinię:

Magia jest jak najbardziej w modzie. Mogło się wydawać, że wraz z zakończeniem filmowej sagi o Harrym Potterze historie o wróżkach, czarodziejach, itp. usuną się nieco ze światła dziennego, ale jest wręcz przeciwnie. Nie tylko w kinie, ale przede wszystkim w świecie książek i komiksów wcią...

Rozwiń Rozwiń
Flavor Girls Loïc Locatelli-Kournwsky
Średnia ocena:
7.7 / 10
21 ocen
Marek Wasiński
2024-03-24 15:49:56
Marek Wasiński ocenił książkę Friday. Księga druga: W zimową mroźną noc na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 15:49:56
Marek Wasiński ocenił książkę Friday. Księga druga: W zimową mroźną noc na
8 / 10
i dodał opinię:

Detektywistyczne zacięcie oraz związane z nim przygody nie zawsze muszą kończyć się dobrze. Przekonała się o tym Friday Fitzhugh. Dziewczyna wróciła do rodzinnego miasta by uporać się z kilkoma ważnymi sprawami. Okazało się jednak, że ta podróż stała się dla niej istnym koszmarem i na zaws...

Rozwiń Rozwiń
Marek Wasiński
2024-03-24 15:49:18
Marek Wasiński ocenił książkę CONTRITION na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 15:49:18
Marek Wasiński ocenił książkę CONTRITION na
8 / 10
i dodał opinię:

Nie samą rozrywką, szaloną akcją, komedią, czy fantasy człowiek żyje. Czasem dobrze jest zejść na ziemię i oddać się refleksji na poważne tematy. Jednym z najnowszych komiksów, który koncentruje się na takich ważnych choć skomplikowanych treściach jest Contrition autorstwa duetu Keko-Carlo...

Rozwiń Rozwiń
CONTRITION Carlos Portela
Średnia ocena:
7.5 / 10
45 ocen
Marek Wasiński
2024-03-24 15:48:35
Marek Wasiński ocenił książkę Saint-Elme. Tom 2 na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 15:48:35
Marek Wasiński ocenił książkę Saint-Elme. Tom 2 na
7 / 10
i dodał opinię:

Jak nieraz mieliśmy już okazję się przekonać, małe miasteczka mają to do siebie, że często dzieją się w nich rzeczy, których po takich społecznościach byśmy się nie spodziewali. Gdzieś na uboczu, w cichych, spokojnych, nieraz zapomnianych miejscach również czai się zło. W tym roku doświadc...

Rozwiń Rozwiń
Saint-Elme. Tom 2 Serge LehmanFrederik Peeters
Cykl: SAINT-ELME (tom 2)
Średnia ocena:
7.9 / 10
21 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
225
książek
Średnio w roku
przeczytane
38
książek
Opinie były
pomocne
586
razy
W sumie
wystawione
210
ocen ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
888
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
29
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]