Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny

2018-06-20
Data 1. wydania:
2016-03-10
Michał Okoński
sport piłka nożna futbol Argentyna Argentyńczycy piłkarze Diego Maradona Leo Messi Gabriel Batistuta

Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach Scott Murray, Jonathan Wilson
Ocena 7,2
Anatomia Liver... Scott Murray, Jonat...
Okładka książki Kopalnia - Sztuka futbolu #04 Łukasz Hassliebe, Piotr Jagielski, Izabela Koprowiak, Olgierd Kwiatkowski, Michał Okoński, Rafał Stec, Michał Szadkowski, Stefan Szczepłek, Marek Wawrzynowski, Paweł Wilkowicz, Jonathan Wilson
Ocena 8,2
Kopalnia - Szt... Łukasz Hassliebe, P...

Przebojowa jak tango pozycja Jonathana Wilsona. Gdy biało-czerwoni zaczęli odpadać w pierwszych fazach mundiali, lub się do nich nie kwalifikować wybrałem reprezentację Argentyny jako obiekt kibicowania. Właściwie nie wiadomo dlaczego. Po przeczytaniu tej fantastycznej opowieści już wiem, że wybrałem "Albicelestes" jako obiekt swej kibicowskiej miłości a nie spokój i siłę Niemców, technikę i wirtuozoerię Brazylii, finezję i skuteczność Hiszpanów, dyscyplinę i upór Niemców. Okazuje się, że ten nieświadomy wybór miał jednak głębszą postawę Argentyna miała w swojej historii takie właśnie cechy mniej czy bardziej je ujawniając o czym przekonała mnie recenzowana pozycja.
Książka angielskiego dziennikarza odsłania kulisy najbardziej niesamowitej kultury piłkarskiej na świecie. Autor strzela faktami jak Messi bramki. Drybluje między polityką, kulturą i historią Argentyny jak Maradona zakładający "siatki" poszczególnym graczom przeciwnika. Jego książka rozsadza mity i okrasza fakty szczegółami jak Kempes dynamicznie i bezceremonialnie wchodzący w pole karne. Oprócz całego gwiazdozbioru wybitnych postaci argentyńskiego futbolu piłkarzy, trenerów, działaczy mamy Evę i Juana Perona, Carlosa Gardela i papieża Franciszka I. Już dziś kupuję bilet na samolot do "boskiego" Buenos.

Bardzo ciekawa książka,polecam wszystkim fanom piłki argentyńskiej i nie tylko.Dla przeciętnego fana futbolu Argentyna to Messi,Maradona ,może jeszcze ktoś pamięta kilka-kilkanaście innych nazwisk(tak jak ja,przed przeczytaniem tej książki),a tutaj mamy opis od "zarania dziejów piłki w Argentynie".633 strony ciekawej lektury :)

“Argentyna jest krajem pobożnych życzeń, jest utopijnym snem, który nigdy nie przerodził się w rzeczywistość”.

Argentyna żyje piłką nożną, wręcz oddycha nią - mimo, że jest to oddychanie zatrutym powietrzem. Jonathan Wilson przybliża historię tego kraju właśnie przez pryzmat piłki. Pisze o wielkich zwycięstwach, sromotnych porażkach i prozie życia: korupcji, polityce i przestępczości.

Rewelacyjnie przedstawiona historia Argentyny i piłki nożnej. Wilson w najdrobniejszych szczegółach opisuje najważniejsze mecze reprezentacji i topowych klubów. Jestem pełen podziwu za pracę autora, jaką włożył w napisanie tej książki. Wywiady z gwiazdami Albicelestes przeplatane są faktami, ciekawostkami, polityką i problemami społecznymi Argentyńczyków. Książka nie tylko dla fanów piłki, ale i zainteresowanych historią kraju z Ameryki Południowej.

Dobrze napisana ,interesująca.
Po za tym Messi już dawno przerósł piłkarsko Maradonę i mistrzostwo świata tego nie zmieni ,nawet jeśli by ją zdobył to Argentyńczycy i tak będą bardziej kochać swojego pibe z biednego barrio mimo ,że był ćpunem i debilem.

Dobrze napisana ,interesująca.

Imponująca biblia argentyńskiego futbolu, pokazująca ciekawe powiązania świata piłki że światem polityki.
Dla europejskiego czytelnika pewnie najmniej ciekawe są opisy lokalnych rozgrywek ligowych - multum nazwisk, wyników, opisów meczów, które pewnie nie zostają w pamięci na długo. Ja te fragmenty czytałem pobieżnie.

Jedna z lepszych pozycji o tematyce piłkarskiej jaka wpadła mi w ręce. Klimat południowoamerykański, a zwłaszcza historia Argentyny do mnie przemawia. Jednak o sile książki świadczy świetnie napisany kontekst historyczny. Polecam.

Wybitnie nie moja tematyka, nigdy nie umiałem się wciągnąć w piłkę poludniowoamerykańską. I przez to trochę się z tą książką męczyłem.

Co nie zmienia faktu że jest to fenomenalna robota pisarsko-researchowa. Najlepszym adresatem nie byłem, ale chylę czoła.

Po przeczytaniu tej książki Buenos Aires staje się moim pierwszym celem turystycznym.

Bardzo dużo informacji i bardzo dobrze się czyta, jednak mało co zostaje w głowie.

Dodaj cytat z książki Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny

Video

Video