Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach

Okładka książki Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Wioletta Sawicka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach
Wioletta Sawicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wiek miłości, wiek nienawiści (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Wiek miłości, wiek nienawiści (tom 3)
Prószyński i S-ka
2021-02-09
2021-02-09
literatura polska

Maria. Życie wśród przeciwności losu

Przeczytałam (zaczęłam w audiobooku, ale zrezygnowałam bo czytam szybciej niż lektor :) ) w ciągu jednego dnia. Bardzo wciągająca.

Trzeci tom zdecydowanie lepszy od poprzednich. Historia Oleńki się urywa i poznajemy losy jej córki, która mieszka w Niemczech. Maria, mająca wyjść za mąż za SS-mana zrywa zaręczyny i wyjeżdża do Wilna. Zycie Oleńki w poprzednim tomie zostało przedstawione na tle wydarzeń z I wojny światowej. Jej córka Maria będzie musiała zmierzyć się z okrucieństwem II wojny. Będzie to zarazem bestialstwo Sowietów, jak i Niemców. Jak potoczą się jej losy o losy jej rodziny. Trzeba przeczytać.

Z kazdym tomem coraz lepiej, barwniej i ciekawiej. Przemile zaskoczenie. Siegam po kolejny

9,5
Autorka coraz bardziej zaskakuje. Na plus oczywiście.
Wykonany przeskok był niesamowity. Uważam, że książka jest rewelacyjna! Świetnie buduje przywiązanie i zrozumienie dla postaci. Poza tym są one wyraziste, nie nudzą. Podobnie opowiedziane historie.

[SPOILER]
Odnoszę wrażenie, że w tej części bardzo zawiedli mężczyźni, a przynajmniej ci z otoczenia Oleńki, doprowadzając tym samym do jej tragedii. Joachim, wycofując się, czym pokazał słabość charakteru i zrozumienia wobec losu swojej ukochanej oraz Konstanty, który definitywnie zniszczył wszystko, choć mógł przecież poczynić inne działania. Jednak Kmicic był bardziej szlachetny od niego, owszem, uwięził swoją Oleńkę, ale w taki sposób, że ostatecznie nie stałaby jej się żadna krzywda. Kostek był jednak większym egoistą. A może wręcz szaleńcem?

Fantastycznie stworzono wątki kolejnego pokolenia młodych Polaków. Każda ze stworzonych postaci mogłaby mieć miejsce w różnych książkach i wciąż utrzymywać uwagę czytelnika, co moim zdaniem świadczy o tym, że Autorka tworzy złożone i interesujące osobowości.

W książce nie da się przewidzieć, kto przeżyje, a kto umrze. Kto ucierpi, a kto wyjdzie bez szwanku. Po prostu ukazane zostało w niej życie w pełnej krasie, ze wszystkimi blaskami i cieniami.

Widać też, jak bardzo wojna niszczy ogół społeczeństwa. Niszczy nie tylko relacje międzyludzkie, ale i człowieczeństwo. Odbiera nadzieję. Odbiera ukochanych. Ale niektóre charaktery szlifuje niczym diamenty. Traumę zostawia jednak u wszystkich.

Pięknie oddany został hołd Polakom, którzy stanęli naprzeciw ogromnej niesprawiedliwości dziejowej. To nie hagiografia, tylko próba uczciwego przedstawienia losu poszkodowanych.

W książce poruszono tak wiele wątków i historii, że nie sposób odnieść się do wszystkiego. Uważam, że pozycja ta zasługuje na szczególną uwagę. Jest godną kontynuacją poprzednich części i nie mogę doczekać się kolejnych.

9,5
Autorka coraz bardziej zaskakuje. Na plus oczywiście.

[SPOILER]

Rok 1933. Hitler dochodzi do władzy a z nim naziści. Joachim, kiedy jego ukochana Oleńka zmarła, zabrał 4-letnią córkę Marysię do Niemiec. Wychował ją na Niemkę. Marysia nie pamiętała nic z dawnego życia. Wychowywała ją inna kobieta, którą nazywała matką. Marie przyjmuje oświadczyny Klausa, jak jej się wydawało miłego chłopca, ale Klaus był SS-manem i podporządkował sobie Marie. Ta jednak zdobyła się na wyjazd oszukując go. Ciężko jej będzie tułać się w wojenny czas z ich wspólną córką. Co jeszcze się wydarzy? Ile może znieść kobieta jadąca na śmierć by chronić swe dziecko? To trzeci tom sagi o dzielnych kobietach.

Czyta się dobrze, historia Marii i jej rodziny wciąga tak bardzo, że czas leci ekspresem.

Po raz kolejny. Świetna saga. Pochłania bez końca.

Po raz kolejny. Świetna saga. Pochłania bez końca.

"Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach" to trzeci tom cyklu "Wiek miłości, wiek nienawiści" autorstwa Wioletty Sawickiej. Nie poznajemy w nim od razu dalszych losów panienki Aleksandry Ostojańskiej. Przenosimy się w czasie do Konigsberga z roku 1933, czyli początków Trzeciej Rzeszy, kiedy naziści pod przywództwem Hitlera dochodzą do władzy. Córka Oleńki, Marysia, ma dziewiętnaście lat. Kiedy miała cztery latka ojciec zabrał ją do Prus i wychował w niemieckim duchu, jako Marie von Lauen. Dziewczyna z polskiego życia nie pamięta nic. Nieświadoma przeszłości przyjmuje oświadczyny oficera SS Klausa von Hoffenberga. Ta decyzja zaważy na jej życiu oraz życiu kolejnych pokoleń, ale o tym w jaki sposób dowiemy się odkrywając wraz z nią jej prawdziwą tożsamość i przeżywając historyczne wydarzenia rzutujące na losy Marii oraz rodzinę Ostojańskich. Tę część musiałam odsłuchać w formie audiobooka, bo to jedyny tom, którego z całej serii brakuje w mojej bibliotece. Świetny styl autorki, mnogość emocji, zaskakujące zwroty akcji, realistycznie przedstawione bestialstwo okupantów oraz interpretacja czytającej Joanny Gajór sprawiły, że nie mogłam przestać słuchać. Tylko zakończenie wydało mi się mało wiarygodne, takie bardziej filmowe niż życiowe, lecz czyż to nie życie pisze najbardziej zaskakujące scenariusze?. Mimo to, uważam iż saga jest piękna i warta poświęcenia jej czasu. Opowieści takie, jak ta pokazują nam, iż mimo tego, że każdy z nas jest oddzielną komórką, którą ukształtowały inne doświadczenia, relacje, przeżycia, chwile przyjemności i szczęścia, niejednokrotnie mierząc się z różnymi lękami, smutkami i rozczarowaniami, spotykającymi nas w toku życia, to i tak mają na nie wpływ pokoleniowe obciążenia i traumy. W tej części jak na dłoni widać powtarzające się wzorce, nawet siłę psychiczną kobiet stających w obliczu sytuacji ekstremalnych, z ogromnym poczuciem bezradności, szans na poprawę sytuacji. To jedna z lepszych historii rodzinnych, jakie czytałam!

Kolejna wyborna część sagi. Poznajemy dalsze losy bohaterów z kresów wschodnich.
Tym razem akcja dzieje się podczas II wojny światowej. szybko się czyta, akcja nie zwalnia a książka trzyma w napięciu.

1965

Każdy następny tom jest ciekawszy od poprzedniego. Cudowna saga i lekcja historii.