Maria. Życie wśród przeciwności losu

Wojtek
18.02.2021
Okładka książki Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Wioletta Sawicka Patronat LC

„Pokazał zdjęcie ślicznej dziewczyny o ciemnych włosach. Miała w nie wpięty kwiat. Zaintrygowana Marie przyglądała się portretowi. Jakaś zablokowana szufladka otworzyła się w jej głowie. Była niemal pewna, że to właśnie tę młodą kobietę widziała”.

Zacznę nieco sentymentalnie. Gdy brałem do ręki pierwszy tom sagi Wioletty Sawickiej „Wiek miłości. Wiek nienawiści”, nie wiedziałem czego się spodziewać. Prawdę mówiąc, spodziewałem się kolejnej ckliwej historii, ni to romansu, ni to powieści obyczajowej. Całe szczęście lektura „Oleńki. Panienki z Białego Dworu” rozwiała wszystkie moje wątpliwości. Po prostu pokochałem ten cykl. Każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego.

Nie inaczej jest z „Marią. Dziewczyną z kwiatem we włosach”. Ten trzeci tom wyróżnia się jednak czymś jeszcze. Otóż bez wątpienia ma on najładniejszą okładkę z całego cyklu. Spogląda z niej na nas piękna młoda dziewczyna, z niebieskim kwiatem wpiętym we włosach. To oczywiście tytułowa Maria, a raczej Marie von Lauen. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1933 – 1941.

Od razu nasuwa się pytanie, kim jest Marie? Kolejne strony powieści wyjaśniają tę kwestię. Los sprawił, że córka Oleńki wychowała się w Prusach. Kobieta czuje się Niemką, chociaż nie do końca. Co jakiś czas nawiedzają ją wizje jakby z innego życia. Dziewczyna nie wie, co one oznaczają. Wszystko wyjaśnia się, gdy na łożu śmierci Joachim wyjawia córce, że tak naprawdę jest Polką. Opowiada jej o swojej wielkiej miłości Oleńce. Wyjaśnia, dlaczego zabrał córkę do Prus i wychował w niemieckim duchu. Dziewczyna jest zszokowana. Zrywa zaręczyny z oficerem SS i wyjeżdża do Polski. Zamieszkuje w Wilnie, gdzie spędzi kolejne lata życia.

Trzeci tom sagi Wioletty Sawickiej łączy w sobie wszystko to, co najlepsze. Wciągająca historia, która nie pozostawia czytelników obojętnymi. Ja sam podczas lektury, chociaż jestem mężczyzną, miałem łzy w oczach. Autorka potrafi za pomocą słów wykreować świat tak rzeczywisty, że niemal czujemy, iż towarzyszymy Marii w jej życiu. Razem z nią dzielimy smutki i radości. Razem z nią przeżywamy miłość i zawód. Razem z nią kochamy i nienawidzimy. Wreszcie razem z nią jesteśmy przesuwani niczym pionki przez wielką historię. W latach 1935 – 1939 życie w Wilnie przypomina sielankę. Maria prowadzi firmę, jej życie osobiste również układa się bez zarzutu. Dziewczyna jest dosłownie pijana szczęściem.

Jednak na horyzoncie już zbierają się burzowe chmury. Coraz więcej słychać o nadciągającej wojnie. Kiedy Niemcy uderzają na Polskę, świat II RP ginie bezpowrotnie, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wilno przechodzi z rąk do rąk. Sowieci, Litwini, Niemcy. Wszystkie okupacje łączy wspólny mianownik – życie pod nimi jest codzienną walką o byt. Maria zaznaje głodu, strachu, niepewności jutra. Wojna odbiera jej wszystko, co kocha.

Czy dziewczyna z kwiatem we włosach przetrwa wojenną zawieruchę? Czy okrutny los oszczędzi jej bólu i cierpienia? Czy nadzieja na lepsze jutro nie okaże się jedynie ułudą? Powtórzę raz jeszcze: jest w tej powieści wszystko. Miłość i nienawiść, pokój i wojna, ból i rozpacz.

Jeśli dodamy do tego bardzo dobrą warstwę historyczno-obyczajową, świetny styl i język, to otrzymujemy dzieło kompletne. Autorce należą się najwyższe słowa uznania. Stworzyła przejmującą historię, z którą czytelnik w pełni się utożsamia. Niecierpliwie czekam na kolejny tom. Wam tymczasem polecam lekturę „Marii. Dziewczyny z kwiatem we włosach”. To naprawdę fantastyczny tytuł. Saga Wioletty Sawickiej jest jedną z najlepszych, jakie ostatnio ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Piszę to z całą odpowiedzialnością W pełni zasłużona, najwyższa ocena. Ja po prostu żyję tą historią. Was również gorąco namawiam, czytajcie „Wiek miłości. Wiek nienawiści”. Jeszcze raz brawa za piękną okładkę, za treść, za styl, za język. Fantastyczna lektura!

Wojciech Sobański