Historia Polski od 11 listopada 1918 r. do 5 lipca 1945 r.

Okładka książki Historia Polski od 11 listopada 1918 r. do 5 lipca 1945 r. Stanisław Cat-Mackiewicz
Okładka książki Historia Polski od 11 listopada 1918 r. do 5 lipca 1945 r.
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Puls Seria: Historia historia
historia
Historia
Puls
1992-01-01
1992-01-01
historia historia najnowsza druga wojna światowa historia polityczna Druga Rzeczpospolita historia Polski

Książka Stanisława Cata-Mackiewicza stanowi niezwykłe źródło historyczne. Została ona napisana tuż po upadku Polski.

Cat jest utalentowanym publicystą, czytanie jego książek to prawdziwa przyjemność.

Można ją polecić laikom, jak i osobą które aktywnie historia się interesuje. To nie lada gratka czytać o tak burzliwym czasie w historii kraju, pisanym piórem tak lekkim jak Mackiewicza. Momentami czyta się to jak dobrą powieść.

CATa uwielbiam, mogę to już w pełni pewności swojej stwierdzić.
Stylowość, mądrość i odwaga, a emocje aż kipią!
Czytasz i czujesz, że jesteś w tamtych czasach.
Szkoda, że pan Stanisław wraz z Adolfem Bocheńskim i Władysławem Studnickim to trzej muszkieterowie "którzy przekonać nie umieli" - niestety.
To jest moim zdaniem najlepsza z do tej pory przeczytanych (5) książek Stanisława CAT-Mackiewicza.

CATa uwielbiam, mogę to już w pełni pewności swojej stwierdzić.
Stylowość, mądrość i odwaga, a emocje aż kipią!
Czytasz i czujesz, że jesteś w tamtych czasach.
To jest moim zdaniem najlepsza z do tej pory przeczytanych (5) książek...

Zbiór tekstów Stanisława Mackiewicza na temat czasów Drugiej Rzeczpospolitej.

Zbiór tekstów Stanisława Mackiewicza na temat czasów Drugiej Rzeczpospolitej.

To nie jest typowa książka historyczna. Jest pisana, przez wybitnego publicystę, doskonale władającym słowem i posiadający szeroką wiedzą historyczną, ale historykiem nie jest. Dodatkowo pisana jest przez świadka tamtych czasów, bo opisuje wydarzenia w których uczestniczył i często był w ich samym środku w dodatku był bardzo zaangażowany politycznie, więc trzeba założyć, że na pewno podchodzi do wielu kwestii emocjonalnie. W konsekwencji czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w tamtym czasie i czytamy bieżącą gazetę, czujemy to napięcie nadchodzącej wojny, bieżącą politykę, ciężar decyzji. W efekcie można odnieść wrażenie, że ta historia którą powszechnie znamy, jest mocno zafałszowana.

Książa pomimo, że jest krótka jest bardzo treściwa, startuje od odzyskania niepodległości, Cat jako nieprzeciętny publicysta ma zdecydowanie większe zdolności analityczne niż klasyczny historyk, więc ciekawie łączy fakty, pokazuje kontekst geopolityczny i w ten sposób przechodzimy przez cały okres międzywojnia. Dużo miejsca Cat poświęca wysiłkowi jaki musieliśmy ponieść aby wykuć nasze granice, po zakończeniu wojny. To była ciężka robota duetu Dmowski-Piłsudski. Jeden zabezpieczył granice zachodnie, drugi wykuł orężem granice wschodnie. Tu nic nie było podarowane. W tle czaiły się rozbieżne interesy naszych sąsiadów, interesy różnych frakcji politycznych i jak to wszystko szarpało słabym krajem, ale pomimo to on trwa i się rozwija. Idzie dalej, wojna prewencyjna z Niemcami i jej niewiarygodne skutki (tu cytat z głowy Piłsudskiego: Niemiec to bandyta, ukłoń się to cię kopnie, kopnij go, to się ukłoni). Nie miałem świadomości, że cały rozwój w okresie między wojennym, był możliwy dzięki tej jednej operacji Piłsudskiego. Pieniądze jakie to odblokowało były imponujące, Cat pisze, że ludzie odczuwali polepszenie się statusu materialnego, dosłownie z dnia na dzień. Następnie widzimy kulisy wojny, wojna.

No i centralna postać książki, postać Naczelnika Piłsudskiego, pewnie nieco przesadzona ale i tak imponująca. Wartym spostrzeżenia jest wątek, jak strasznie był atakowany przez ówczesne media, czyli jak nasi sąsiedzi sprytnie od środka generować negatywne emocja na swojego głównego wroga (szczególnie sąsiedzi ze wschodu). To się działo ponad sto lat temu.

Pozycja absolutnie obowiązkowa. Książka naprawdę warta święconego jej czasu, polecam nie tylko miłośnikom historii.

Autor książki przedstawia w niej dzieje Polski od 1918 roku do okresu przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Co mi najbardziej dało przeczytanie tej książki? Poznałem okoliczności podpisania Traktatu Wersalskiego. Bardzo dokładnie autor opisał sytuację polityczną przed II WŚ, a zwłaszcza stosunki między Polską a Anglią i Francją oraz ciekawie opisał sytuację w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Książkę powinni przeczytać osoby, które interesują się polityką oraz historią Polski. Zwłaszcza młodzi interesujący się powyższymi zagadnieniami.

Książka napisana prostym i łatwym językiem dzięki temu jest przyjemna w czytaniu co może być zachętą, żeby przeczytały ją nie tylko historycy ale osoby, które interesują się historią a zwłaszcza historią Polski okresu międzywojennego. Ja osobiście zdecydowanie polecam tą książkę.

Jestem ideowym dzieckiem Dmowskiego, a Mackiewicz ma widoczną słabość do Piłsudskiego, ale polecam. Bardzo zajmująca lektura. Uwielbiam rzeczowy i mało emocjonalny styl Mackiewicza Cata.

Znakomite świadectwo okresu międzywojennego, pisane krótko po rozpoczęciu wojny, w 1940 roku, przez znakomitego publicystę tamtego okresu i częściowo uczestnika opisywanych wydarzeń.
Lektura książki pomaga lepiej poznać tło polityczne głównych wydarzeń dwudziestolecia międzywojennego i zorientować się w zawiłościach politycznych, wśród organizacji politycznych i różnych "grup nacisku" (partii, związków itp.),a także w ważnych postaciach tamtego okresu. W końcowej części książki autor skupia się na mocnej krytyce działań (lub zaniechań) Rydza i Becka, które jego zdaniem wprost doprowadziły do dwustronnego, niemiecko-radzieckiego ataku na Polskę w 1939 roku.
Warto poznać to stanowisko.

W tym wydaniu połączono dwie „Historie” Cata-Mackiewicza – tą napisaną w 1941 r. i obejmującą okres do 17 września 1939 r., jak i jej dalszą część z 1945 r., pierwotnie wydaną w Londynie własnym nakładem autora pod tytułem „Lata nadziei. 17 września 1939 – 5 lipca 1945.”
Stanisław Cat-Mackiewicz nie był zawodowym historykiem, lecz zaangażowanym dziennikarzem i publicystą. Jak napisał we wstępie prof. Andrzej Paczkowski – należał do ludzi słowa – z lubością się nim posługujących (a także wileńskiego „Słowa” – gazety, której był redaktorem naczelnym)i stanowiącym jego oręż. W „Historii…” pisał o czasach i wydarzeniach, których był czynnym uczestnikiem – zarówno wojny polsko-bolszewickiej, jak i polityki II Rzeczpospolitej, w której brał aktywny udział, szczególnie po zamachu majowym Piłsudskiego. O tych dwóch okolicznościach należy pamiętać, czytając jego prace.
Przede wszystkim „Historia Polski …” Cata jest po pierwsze pracą publicystyczną. Do tego jeszcze jest to wyłącznie historia polityczna, czy nawet historia sfer politycznych, pisana w XIX-wiecznym stylu. Autor, silnie zaangażowany polemista, nie ukrywa, że nie jest obiektywny w swoich ocenach postaci historycznych, ich decyzji oraz związanych z nimi wydarzeń. Uczciwie je przytacza, ale przedstawia w taki sposób, by przekonać czytelnika do swoich racji. O tym należy pamiętać czytając. Potomek kresowej szlachty, miłośnik arystokracji (szczególnie domu Radziwiłłów) oraz ziemiańskiego stylu życia na Kresach, wielki zwolennik swojego krajana – Józefa Piłsudskiego. To on po przewrocie majowym usilnie dbał o zbliżenie socjalistów z dawnej PPS-Frakcji Rewolucyjnej z kresową arystokracją (która wydawała jego gazetę). To są tematy lukrowane przez Cata.
Mimo publicystycznego charakteru pracę czyta się świetnie, jak zresztą wszystko, co wyszło spod pióra starszego z braci Mackiewiczów. Stanisław – w odróżnieniu od Józefa – posiadał bowiem lekkość pióra oraz umiejętność przedstawiania faktów i ich interpretacji w formie przelewanej na papier wciągającej gawędy, ubarwionej ciekawostkami. Łatwo zatem będzie zapamiętać mnóstwo dat, wydarzeń i postaci, podanych nam w sposób bardzo interesujący i atrakcyjny.
Autor pisał „historie” w Londynie, najpierw po klęsce wrześniowej, a potem po przejęciu władzy w Polsce przez PKWN. Ta negatywna perspektywa, też zaciążyła na jego wizji i ocenach. Warto o tym pamiętać czytając tą bardzo ciekawą pozycję.

• Historyczne
  • Polska
  • Polityka

Stanisław Cat-Mackiewicz Historja Polski od 11 listopada 1918r. do 17 września 1939r. Zobacz więcej
Stanisław Cat-Mackiewicz Historia Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939 Zobacz więcej