O jedenastej - powiada aktor - sztuka jest skończona. Polityka Józefa Becka

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-1711-3
masaii

Swoją książkę o polityce Becka zatytułowałem: O jedenastej – powiada aktor – sztuka jest skończona. Był to tytuł pretensjonalny, należało go raczej użyć na motto książki. Ale wyrażał myśl, że polityka musi odpowiadać możliwościom, które ma państwo, że polityka musi być skoordynowana z potencjałem państwa. To samo miał na myśli Bismarck, kiedy użył tych słów właśnie: O jedenastej – powiada aktor – sztuka jest skończona. To znaczy, że można i uprawiać politykę uniezależnioną od właściwych sił państwa, ale polityk stosujący tego rodzaju bluff i maskaradę musi wiedzieć, że się to skończy tak, jak się kończy gra każdego aktora. I dlatego pozwolę sobie przytoczyć zdania, którymi zakończyłem swoje emigracyjne studium nad polityką Józefa Becka: „Polityka zagraniczna jest wielką szachownicą, na której zamiast figur z kości słoniowej stoją w polach żywe narody. Pionki, laufry, konie, wieże; posuwane są nie przez dwóch graczy, lecz każdy pionek i każda wieża jest mniejszym lub większym, słabszym lub silniejszym narodem i poruszane są przez kierownika swej polityki zagranicznej. Pionek może być oddany przez gracza i z szachownicy zrzucony na sukno stolika do gry. Naród może być tak przez swego ministra pchnięty, że śmierć i pożar przebiegną nad jego miastami i wsiami, że niewola na długo stanie się jego udziałem. Na szachownicy polityki zagranicznej gra się bogactwem i nędzą, życiem i śmiercią milionów ludzi. Biada narodom, które się oddają w niezręczne lub nieumiejętne ręce”.

Stanisław Cat-Mackiewicz

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2012

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/O_jedenastej...»

Rino | 2016-07-21
Przeczytana: 2015 rok

Czyta się fantastycznie, ale - jak słusznie zauważa w posłowiu Stanisław Żerko - autor przedstawia momentami bardzo uproszczony, zbyt jednostronny obraz Becka - bynajmniej niejedynego architekta polityki zagranicznej sanacyjnej Polski.

KrisStewart | 2016-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

Jest to pierwsza praca Cata-Mackiewicza po którą sięgnąłem - wrażenia bardzo pozytywne i z całą pewnością sięgne po następne. Barwny i swobodny styl, ogromna wiedza historyczna, teksty okraszone mnóstwem ciekawych anegdot. Autor często (jak przystało na typowego gawędziarza) odbiega od tematu wędrując myślami do innych epok czy postaci historycznych, ale nie przeszkadza to w czytaniu książki, a wręcz jest jej atutem. W wielu miejscach Mackiewicz idzie "pod prąd" sprzeciwiając się utartym poglądom i opiniom lub wręcz je obalając, co dodaje książce osobliwego smaku. Nie unika też kontrowersyjnych, lecz często trafnych ocen dotyczących postaci czy wydarzeń historycznych.

Apfelbaum | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Bardzo dobrze napisany pamflet pełen anegdot, porównań i przykładów wyjaśniających dokładnie argumentację autora. Czyta się tę książkę niezwykle przyjemnie i po jej lekturze nabiera się chęci przynajmniej spoliczkowania pana ministra J. Becka.

W wypadku tej książki dodany komentarz jest znacznie ciekawszy. Wskazuje on na błędy Cata, oraz dokładnie opisuje sytuację w której Cat tworzył książkę, a sam tekst wzbogaca o porównanie go do jego wcześniejszej publicystyki, a nawet porównanie z później wydaną w PRL-u książką "Polityka Becka" w której cześć błędów uległo poprawie, ale wiele ważnych wątków zostało całkowicie pominięte.

Książkę można polecić wszystkim. Zarówno zainteresowanym historią, jak i lubiącym eseje, czy też osobą zainteresowanym polityką. Dodany komentarz pomaga zachować odpowiedni dystans do tez autora, więc wbrew ostrzeżeniom sądzę, że książkę może przeczytać osoba niezbyt znająca polityki międzynarodowej okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Adrian F | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Druga moja styczność z panem Catem i muszę przyznać, że jego argumenty i rozumowanie cechują się rozsądkiem i analizą faktów. Autor nie kieruje się emocjami i poglądami, tylko wyciąga wnioski na podstawie wydarzeń, które miały miejsce, jako konsekwencja podjętych w książce, opisanych decyzji ministra J. Becka. Mimo, że osobiście nie zgadzam się bezkrytycznie ze wszystkim, co napisał S. Mackiewicz, uważam że książka ta jest pozycją obowiązkową dla wszystkich interesujących się historią i/lub polityką Polski i Europy.

Łukasz Lelonek | 2013-04-14
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Kolejna książka napisana żywym i pięknym językiem publicysty z Wilna.
Autor przebywając na emigracji obserwuje zmagania świata z III Rzeszą i opisuje co poszło źle, że Polska padła jako pierwsza ofiara. Można powiedzieć, że dokonuje sądu nad rządzącymi II RP, a głównie nad ministrem spraw zagranicznych - Józefem Beckiem.
Niektórzy historycy wskazują, że Stanisław Mackiewicz momentami przesadza w oskarżaniu ministra o rzeczy, na które miał nie mieć wpływu w danej sytuacji geopolitycznej.
Niemniej, ta książka to krytyka przede wszystkim naiwności, krótkowzroczności, źle zdefiniowanej racji stanu jak i niewłaściwie dokonanej diagnozy sytuacji państwa, w ramach istniejącego układu sił.
I to właśnie czyni tę pracę ponadczasową i powinna być obowiązkową lekturą nie tyle w szkołach (na to nie ma co liczyć) co po prostu w domach. Polecam.