Chciałbym przekrzyczeć kurtynę żelazną. "Lwów i Wilno" 1946-1950

Okładka książki Chciałbym przekrzyczeć kurtynę żelazną. "Lwów i Wilno" 1946-1950 Stanisław Cat-Mackiewicz
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza historia
historia
Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza
Universitas
2016-11-16
2016-11-16
Lwów Wilno Polska wojna Międzymorze polityka dyplomacja Rosja Beck Niemcy Ameryka publicystyka

Książka składa się ze zbioru artykułów, które ukazały się w czasopiśmie Lwów i Wilno w latach 1946-1950. W artykułach tych autor piszę o Powstaniu Warszawskim czy o rządzie emigracyjnym oraz o stosunku Anglii do Polski

Książka stanowi zbiór artykułów Cata opublikowanych w wydawanej przez niego na emigracji w latach 1946-1950 gazecie "Lwów i Wilno" Można by napisać zagraj to jeszcze raz Stanisławie Mackiewiczu... Tematyka poruszana w artykułach pojawiła się już bowiem w jego znanych książkach zwłaszcza w "Latach nadziei" i "Zielonych oczach".

Mamy tu więc - krytykę polityki Becka i przyjęcia gwarancji brytyjskich w 1939, krytykę polityki prowadzonej przez rząd RP na emigracji (tym razem głównie dostaje się Mikołajczykowi co wiąże się z reagowaniem przez Cata na jego bieżącą działalność) a także opisywanie perfidnej brytyjskiej polityki wobec Polski podczas wojny. Jest też sporo komentarzy dotyczących aktualnej polityki w kontekście zaostrzającej się zimnej wojny pomiędzy USA i Sowietami oraz rozważań jaka w tej sytuacji powinna być polityka Polski (zarówno na emigracji jak i w kraju). Nie braknie jak to zwykle u Cata złośliwości wobec polemistów i przeciwników politycznych, a także nieco megalomanii i przekonania o własnej nieomylności.

Książka raczej dla koneserów i miłośników starszego z braci Mackiewiczów. Chociaż kto wie może jakiś czytelnik zacznie od tego tomiszcza swoją przygodę z tym świetnym publicystą ? W końcu nawet jeśli się z nim nie zgadzamy, to mamy do czynienia z wyśmienitym piórem, a czytanie jego książek to zawsze wielka przyjemność.

Wrzucam tutaj dwa fragmenty, które szczególnie przypadły mi do gustu w tym zbiorze artykułów. Jeden o Powstaniu Warszawskim, a drugi o Churchillu i skutkach wojny dla Wielkiej Brytanii:

"Powstanie Warszawy miało miejsce w czasach kiedy już na wszelką politykę było za późno. Przyszło w czasach, w których naród polski już był przeżył dziesiątki najrozmaitszych Oświęcimiów. Był to zryw spontaniczny Polaków, niewątpliwie nierozsądny, niewątpliwe dla naszej przyszłości szkodliwy, ale aby go nie było, Polacy musieliby przestać być tym czym są. Fatalne skutki powstania Warszawy odczuwać będziemy długo... Dumni z niego będziemy zawsze"

"Po wojnie pierwszym mocarstwem świata stała się Rosja, drugim Ameryka, potem długo długo nic, a wreszcie pojawia się rozpadające się imperium brytyjskie. Churchilla przedstawiano jako buldoga zaciętego, zawziętego. Był piękny patos w tym porównaniu. Ale dzieciom opowiada się historyjkę, jak to buldogowi kiedyś kazał jego pan uchwycić zębami skrzydła wiatraka. Buldog chwycił nie puścił, ale wiatrak rzucił go okrwawionego na ziemię. Churchill nie zrozumiał w swej zawziętości, że wojnę należało skończyć w 1944 roku, Churchilla pasja była większa aniżeli zmysł przezorności i przewidywania. Pod tym względem Stalin dowiódł całej swej wyższości nad Churchillem"

Mamy tu więc - krytykę polityki Becka i...

1982

Teksty pisane do "Lwów i Wilno" są, jak niemal wszystko co napisał Stanisław Mackiewicz, inteligentne, błyskotliwe, poruszające, ale...
To pomnik talentu pisarza, który potrafił zdanie "Anglia nas oszukała przed wybuchem i podczas II wojny światowej; nie dajmy się znów na to nabrać" rozpisać na artykuły, felietony pisane regularnie przez kilka lat - i każdy tekst jest inny, każdy (prawie każdy) jest dziełem sztuki pisarskiej. Ale...
Cała radość z obcowania z czyimś intelektem, z podziwiania jego inteligencji i erudycji przepada, kiedy czytelnik z góry wie, do czego autor zmierza, co chce mi za chwilę powiedzieć. To już nie uczta, lecz przeżuwanie wciąż tego samego, to mielizna. Na szczęście dla siebie i dla nas Cat wyrwał się z mielizny, jaką dla niego była egzystencja w Londynie, chociaż koszt był haniebnie wysoki.
Książka raczej dla miłośników Stanisława Mackiewicza, którzy "czytają wszystko", niż na randkę zapoznawczą z Catem.

• Geopolityka
  • Do kupienia
  • Kresy
  • Filozofia i Polityka
  • Polska
  • Bez-Kresy

Dodaj cytat z książki Chciałbym przekrzyczeć kurtynę żelazną. "Lwów i Wilno" 1946-1950