Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-1721-2

Każde przeinaczenie prawdy zwiększa niebezpieczeństwa, które nam grożą ze strony bolszewizmu. Ale właśnie dlatego, że pisałem prawdę, przedstawiłem całą ohydę życia bolszewickiego, tego człowieka, którego nie tylko, że jest głodny i źle odziany, ale przede wszystkim ma myśl trzymaną w obcęgach. Człowieka trzymanego w najgorszej katordze, bo katordze myśli. Stanisław Cat-Mackiewicz Nie...

Stanisław Cat-Mackiewicz

Nie wydaje się, by zestarzał się język, by zwietrzały diagnozy trafiające w najczulsze punktu ludzkiej psychiki poddanej totalitarnej presji. Niestety także nie możemy mieć pewności, że sam temat rozważań Mackiewicza – sytuacja takiej presji, ogłupiającej obcęgami masowej propagandy – jest już tylko wspomnieniem dawno przebrzmiałej historii. Dlatego warto chyba zobaczyć jak wygląda Myśl w obcęgach.

prof. Andrzej Nowak

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Mysl_w_obceg...»

lfc_1892 | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Geneza wypraw zachodnich podróżników do Rosji sięga XVI wieku, kiedy to tamtejsi kupcy w celach głównie handlowych wybierali się na Wschód.
Już dzięki powierzchownemu porównaniu ich spostrzeżeń z relacjami współczesnych wędrowców bez trudu odkrywamy wiele podobieństw. Giles Fletcher, obecny na terenach ówczesnego Państwa Moskiewskiego pod koniec XVI stulecia, obserwując zachowanie tamtejszej ludności, określił ją jako żyjącą w ogłupiającym strachu przed władzą księcia. Każda kolejna wizyta człowieka wychowanego w kulturze Zachodu przynosiła identyczne niemalże wnioski - niezależnie od ustroju panującego na terenach rosyjskich dawała o sobie znać przepaść między jego realiami a rodzącym się nowożytnym państwem prawnym.

Przygotowując się mentalnie do wschodniej wyprawy, Cat powziął zamiar udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Jakże wielkie było jego zdumienie, kiedy zaraz po przekroczeniu granicy uświadomił sobie, że postawił je z gruntu fałszywie, budując swoje wyobrażenia o...

Izolator | 2015-11-23

Rzeczowa i niezwykle cenna analiza eksperymentu sowieckiego z perspektywy monarchisty. Mackiewicz zawarł wiele ciekawych anegdot i spostrzeżeń, m.in.:
"Spotkałem się w czasie swej podróży z takim wypadkiem. "Biednota" zabrała chłopu - liszeńcowi (właścicielowi konia i dwóch krów) siano. Chłop nie miał czym karmić swych krów. Sędzia rozpatrując sprawę według dynamiki rewolucyjnej, kazał liszeńcowi, aby oddał krowy swoim grabicielom, motywując to, że skoro nie ma on teraz siana, krowy są mu niepotrzebne, ponieważ i tak zdechną." Pożyteczny reportaż jak najbardziej godny lektury.

Apfelbaum | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Bardzo króciutka książeczka będąca połączeniem reportażu z rozważaniami o Sowietach. Jest to również polemika z błędnymi przekonaniami o ZSRR, które funkcjonują nadal.

Wydanie zawiera daw dodatki, które uważam za dość bezsensowne. Pierwszym są głównie jednozdaniowe wycinki z różnych gazet na temat tej książki. Mogą być one jakąś informacją o tym jak została przyjęta, ale mogłoby się to znaleźć spokojnie we wstępie w postaci jednego akapitu i czytelnik nic by nie stracił.

Drugim dodatkiem jest komentarz do książki, głównie streszczający ją (co jest całkiem bezsensu biorąc pod uwagę, że jest w tej książce, a ma ona 169 stron bez dodatków) jedyną wartością książki jest wymienienie innych książek tego typu o Sowietach, oraz opracowań historycznych na temat tego państwa. Wygodniej dla czytelnika byłoby jednak otrzymać po prostu listę publikacji, a nie cały artykuł.

Krzysztof1993 | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Nim wybuchła rewolucja bolszewicka, rosyjska struktura społeczna oparta była na elitaryzmie, podobnie jak na zachodzie. Funkcjonowało to, jak funkcjonowało. Każdy system ma mniejsze lub większe wypaczenia, a ten system wszak tworzą też ludzie. Tu lepiej zorganizowani na każdych płaszczyznach, tu gorzej, wskutek czego pewne społeczeństwa znajdują się na wyższym pułapie rozwoju społeczno-gospodarczego. Rosja należała do grupy państw zdecydowanie słabiej rozwiniętych, żywioł ludzki również odgrywał w tym znaczącą rolę.

Niemniej pamiętnego dla ówczesnych Rosjan 1917 przyszła bolszewia, by zbudować raj. Raj dla robotników. Rozpoczęto budowę systemu zrodzonego z sodomii pijanego intelektu z histerią chamstwa. Od tej pory miał królować proletariat. Ośrodki kultury czy uniwersytety zostały opanowane przez kompletnie niewyedukowanych chłopów, wszystko poddane było nastrojowi przewrotowemu. Inteligencja rosyjska została wyrugowana z życia społecznego, zastąpiono ją robotnikami. Skutki...

AllanBullock | 2014-07-09
Przeczytana: marzec 2014

Znakomite studium szaleństwa. Stanisław Cat-Mackiewicz metodycznie bada przypadek człowieka sowieckiego, kiedy ten uchodził za ostatni krzyk mody na zachodnich salonach. Przy bliższym spojrzeniu Cat znajduje prawidłowość: cały eksperyment prowadzony w Sowietach na żywym organizmie z udziałem milionów, które bynajmniej sobie tego nie życzyły, jest oparty na kłamstwie. Aby móc funkcjonować, trzeba kłamać. Cat-Mackiewicz pisze o Sowietach prawdę, którą dostrzega np. w sposobie traktowania liszeńców, zanim cały świat wyczyta tę samą prawdę z kolumn cyfr zamordowanych w gułagach.

rodzynidas | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Książka niezwykła, po którą warto sięgnąć.

Jej siłą jest przenikliwość i dosadność, z jaką Mackiewicz opisuje Bolszewię. Dzięki tym cechom książkę czyta się szybko, jednym tchem, a jednocześnie odnosi się słuszne wrażenie, że obcuje się z literaturą na poziomie, zmuszającą do przemyśleń.

Współcześnie mamy dostęp do wielu opisów życia ludzi w Związku Sowieckim - powielają one na wskroś wiele tez, przykładów zawartych w książce Mackiewicza. Były one jednak pisane z perspektywy czasu, z dostępem do wielu materiałów źródłowych. Mackiewicz tak dobrze nie miał - większość wniosków musiał wyciągać na podstawie swoich doświadczeń, kontaktów. I to się ceni...

Dodatkowo napisał książkę w latach międzywojennych, gdzie wielu zachodnich literatów padało na klęczkach przed Moskwą i bardziej lub mniej umiejętnie grało rolę "pożytecznych idiotów". Wtedy Mackiewicz demaskował pewne rzeczy, które dla nas, ludzi współczesnych, są już dobrze znane.

Książkę warto przeczytać bez dwóch zdań. Wiele...

monika | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

świetnie odmalowane niebezpieczeństwo sowietów dla Polski i swiata co pokazało następne 60 lat historii* wyd I w 1931 roku)

jakijacek | 2016-08-29
Przeczytana: styczeń 2016

Książka bym rzekł za krótka.
Pomyślałem sobie takie "Imperium" napisane w latach 30 XX wieku.
Po przeczytanie powiem, że niekoniecznie. Książka pisana w całkiem innych czasach możliwości komunikacyjnych, informacyjnych.
Muszę uczulić na specyficzny styl Mackiewicza, pewną niechlujność jeśli chodzi o chronologię wydarzeń i dokładne daty tych wydarzeń, ale to co mnie zawsze u niego urzeka to bardzo trafne opinie, przemyślenia i wnioski, które mogą być aktualne, aż do dzisiaj.

Reasumując. Mam duży niedosyt, że tak szybko się skończyła. Polecam mimo wszystko.

żabot | 2013-05-17
Przeczytana: 2001 rok

Przeczytane jeszcze w formie druku z II obiegu z lat 80/90. Madre i ciekawe, ale styl językowy CATa mi nie leży w przeciwieństwie do stylu jego brata Józefa.

Homeryckie | 2017-03-14

Z jednej strony Cat, a z drugiej - był w Sowietach dwa tygodnie i już wyrobił sobie jednoznaczny osąd. Czy to nie za wcześnie Panie Cacie?