rozwińzwiń

Piach

Okładka książki Piach Urszula Zajączkowska
Okładka książki Piach
Urszula Zajączkowska Wydawnictwo: Warstwy poezja
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Warstwy
Data wydania:
2020-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365502605
Tagi:
poezja polska
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (36) / grudzień 2020 Olga Brzezińska, Hadley Freeman, Emilia Klimasara, Tomasz Kontny, Michał Paweł Markowski, Evan Osnos, Katarzyna Piechowicz, Justyna Piszczatowska, Marta Rybicka, Zofia Sawicka, Filip Springer, Tomasz Stawiszyński, Michał Szczęch, Agata Wawryniuk, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Olga Brzezińska, Ha...
Okładka książki HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz Panek, Redakcja kwartalnika HERITO, Janusz Sepioł, Miłosz Waligórski, Urszula Zajączkowska
Ocena 9,3
HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 8,5
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
14
13

Na półkach:

O wątrobie – lirycznie

W tym roku postanowiłam oddać się poezji i tym razem pochylić się nad tomikiem wierszy polskiej botaniczki, Urszuli Zajączkowskiej. Autorka jest na co dzień pracownikiem naukowym, eseistką, animatorką kultury i artystką wideo. W wolnym czasie gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych. Interesująca osobowość.

W atmosferę koegzystencji światów- ludzkiego i roślin wprowadził mnie film autorki pt. „Metamorphosis of Plants”, inspirowany dziełem Johanna Wolfganga Goethego. Jest to ekspresja na podstawie naukowych filmów rejestrujących ruchy roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego Patryka Walczaka.

Gwoli przypomnienia - tomik ,,Piach” otrzymał w 2020 nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w 2021 do nagrody Orfeusz zaś w 2022 doroczną nagrodę miesięcznika „Nowe Książki”. Nie mogłam nie zachwycić się bogactwem przenośni, skojarzeń, lingwistycznych odniesień. Doceniam subtelny dowcip, ,,organiczne” obrazowanie, zabawę słowem i paradoksem. Bywa też dosadnie i ekspresyjnie. I dobrze!

Autorka pokazuje atomową złożoność świata, narodziny i przemijanie oraz dynamizm procesów, które dotyczą każdego organizmu na ziemi w jego organicznym trwaniu. Jak trzcina na wietrze poddajemy się im, trwamy takimi, jacy jesteśmy - cząstka większej całości Bo takie są wszystkie światy.

Tytułowy -piach- otwiera na oścież czytelnikowi drzwi do interpretacji, jednocześnie tworzy aurę zagadkowości i niedookreśloności. Poezja Zajączkowskiej to świadectwo szczególnej wrażliwości, uczucia do roślin i poezji. Kilka razy odczytywane wiersze Zajączkowskiej wywołaują podziw, zadumę nad swoim sposobem opowieści, a także zaskoczenie. Towarzyszyło mi wiele emocji; okazuje się, że poezja współczesna nie zawsze jest łatwa w odbiorze i zbyt naturalistyczne opisy nie zawsze trafią do człowieka od razu. Podoba mi się ten zwrot ku naturze, zachwyt detalem, płynący stoicki spokój… No i ta wątroba nie daje mi spokoju :D

O wątrobie – lirycznie

W tym roku postanowiłam oddać się poezji i tym razem pochylić się nad tomikiem wierszy polskiej botaniczki, Urszuli Zajączkowskiej. Autorka jest na co dzień pracownikiem naukowym, eseistką, animatorką kultury i artystką wideo. W wolnym czasie gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych. Interesująca osobowość.

W atmosferę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
915
523

Na półkach: , , ,

O rzeczach prostych, doświadczeniach uniwersalnych. Nutka abstrakcji łaskocze mózg, a od czasu do czasu potrafi też drapnąć naukowym słówkiem.
Odnalazłam się w poezji Urszuli Zajączkowskiej.
Dodatkowa wisienka to wydanie. Przepiękne. Uważność widać w każdym elemencie od faktury okładki po nić szycia.
Polecam.

O rzeczach prostych, doświadczeniach uniwersalnych. Nutka abstrakcji łaskocze mózg, a od czasu do czasu potrafi też drapnąć naukowym słówkiem.
Odnalazłam się w poezji Urszuli Zajączkowskiej.
Dodatkowa wisienka to wydanie. Przepiękne. Uważność widać w każdym elemencie od faktury okładki po nić szycia.
Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1132
958

Na półkach: ,

Po nowym tomiku Małgorzaty Lebdy poszłam za ciosem i sięgnęłam po nowy tom Urszuli Zajączkowskiej zatytułowany „Piach”. No i teraz Zajączkowska mnie zaczarowała. Jest bardziej zadziorna niż Lebda, momentami dowcipna, bawiąca się słowem i paradoksem. W fascynujący sposób potrafi wykorzystać w swojej poezji biologiczne wykształcenie. „Piach” nie jest jednak o roślinach, czy też naturze, ale o człowieku - podmiocie, intruzie, zlepku atomów, elemencie w wielkim, niekończących się kole wzrastania i umierania. Książką, która pozwala nacieszyć się językiem i oryginalnym spojrzeniem na sprawy dotyczące nas wszystkich. Pokazuje świat w całej jego złożoności, ale i nieuchronności procesów, które dotykają w równym stopniu nas, jak i wszystkie inne organizmy na ziemi. Jest w tych wierszach, przynamniej dla mnie, jakieś przynoszące ulgę odprężenie, poczucie, że trzeba poddać się procesom, nad którymi i tak nie mamy żadnej władzy; położyć się na falach i dając się unosić cieszyć się ciepłem, miękkością fal, swoją lekkością i ciężarem. Tym, co jest. Nami, takimi jacy jesteśmy. Bo to jest dobre. I mądre, mądrością, którą często tak trudno nam przyjąć do wiadomości, a mianowicie, że jesteśmy tylko i aż cząstką większej całości, w której człowiek, kto wie, bardzo możliwe, nie jest wcale koroną stworzenia. Wielka ulga zrzucić z siebie ten ciężar. I za to poetce Zajączkowskiej bardzo dziękuję. A wydawnictwu Warstwy dziękuję za piękno książki, z jakim rzadko mamy ostatnimi czasy do czynienia. "Piach" Urszuli Zajączkowskiej to edytorska perełka.

Po nowym tomiku Małgorzaty Lebdy poszłam za ciosem i sięgnęłam po nowy tom Urszuli Zajączkowskiej zatytułowany „Piach”. No i teraz Zajączkowska mnie zaczarowała. Jest bardziej zadziorna niż Lebda, momentami dowcipna, bawiąca się słowem i paradoksem. W fascynujący sposób potrafi wykorzystać w swojej poezji biologiczne wykształcenie. „Piach” nie jest jednak o roślinach, czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
15

Na półkach:

Na styku dwu nauk

Poezja Zajączkowskiej może uchodzić na współczesny fenomen i wydaje się, że właściwie powinno się do niej podejść bez dawnych koncepcji teoretycznych. Nie sposób jednak nie znaleźć u niej Białoszewskiego, Herberta, a nawet Grochowiaka. To, co ją bez wątpienia charakteryzuje to innowacyjność - zarówno w materiale językowym, jak i w niestandardowej tematyce. Mimo obecności nauk ścisłych nie tracimy okazji do odczytania wierszy z pełnym zrozumieniem poetyckiego konceptu. Nadrzędną rolę pełnią rozbudowane metafory, - nawet w tytułach - które otwierają, odsłaniają sensy, ale jednocześnie tworzą aurę zagadkowości i enigmatyczności. Poezja Zajączkowskiej to świadectwo szczególnego uczucia do roślin i poezji.

Na styku dwu nauk

Poezja Zajączkowskiej może uchodzić na współczesny fenomen i wydaje się, że właściwie powinno się do niej podejść bez dawnych koncepcji teoretycznych. Nie sposób jednak nie znaleźć u niej Białoszewskiego, Herberta, a nawet Grochowiaka. To, co ją bez wątpienia charakteryzuje to innowacyjność - zarówno w materiale językowym, jak i w niestandardowej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
266
237

Na półkach:

Bardzo blisko życia.

Bardzo blisko życia.

Pokaż mimo to

avatar
6020
1386

Na półkach: ,

W równym stopniu Zajączkowska wywołuje zachwyt nad swoim sposobem opowieści, co refleksje oraz wiążące się z nimi emocje. Podoba mi się ten zwrot ku naturze, wskazanie na te najdrobniejsze elementy, liryczna nauka uważności. Po lekturze „Piachu” spacer w lesie czy wylegiwanie się na łące będą smakować już nieco inaczej. A i być może niektórzy z nas spojrzą też trochę uważniej na otoczenie, które nas gości (bo przecież to raczej my należymy do niego, nie ono do nas),a także na innych ludzi oraz – w szczególności – na samych siebie (zajrzyj "pod skórę").

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/03/piach-urszula-zajaczkowska.html

W równym stopniu Zajączkowska wywołuje zachwyt nad swoim sposobem opowieści, co refleksje oraz wiążące się z nimi emocje. Podoba mi się ten zwrot ku naturze, wskazanie na te najdrobniejsze elementy, liryczna nauka uważności. Po lekturze „Piachu” spacer w lesie czy wylegiwanie się na łące będą smakować już nieco inaczej. A i być może niektórzy z nas spojrzą też trochę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
23

Na półkach:

Spokojne, nie jadące na człowieku a ciągnące go do kontemplacji, pełne empatii dla wszystkich. Wybitny umysł. Dziękuję.

Spokojne, nie jadące na człowieku a ciągnące go do kontemplacji, pełne empatii dla wszystkich. Wybitny umysł. Dziękuję.

Pokaż mimo to

avatar
80
61

Na półkach:

metafoziyka, misterium detalu, niebywale odrębna, a jednak jakoś klasyczna. czytałem poruszony.

metafoziyka, misterium detalu, niebywale odrębna, a jednak jakoś klasyczna. czytałem poruszony.

Pokaż mimo to

avatar
9
4

Na półkach:

Ta wrażliwość jest skarbem tego świata.

Ta wrażliwość jest skarbem tego świata.

Pokaż mimo to

avatar
28
18

Na półkach:

miałem przeczytać książkę przez święta ale przeczytałem w 1 dzień bo nie mogłem przestać. To z jednej strony bardzo klasyczne, podobne do Białoszewskiego, Szymborskiej, a z drugiej totalna jazda jeśli chodzi o optykę autorki - "kompostuję się" gdy leży w łóżku , przeklina słońce, gdy spotyka ciepłego kota na krawężniku, fenomenalnie miesza czasy w "Wołomin dziś, właśnie kiedyś". Niezwykła metamorfoza języka w relacji z "minimum"! A do tego piękne, bure w barwach wydanie i odbite liście w środku. Cała Zajączkowska.

miałem przeczytać książkę przez święta ale przeczytałem w 1 dzień bo nie mogłem przestać. To z jednej strony bardzo klasyczne, podobne do Białoszewskiego, Szymborskiej, a z drugiej totalna jazda jeśli chodzi o optykę autorki - "kompostuję się" gdy leży w łóżku , przeklina słońce, gdy spotyka ciepłego kota na krawężniku, fenomenalnie miesza czasy w "Wołomin dziś, właśnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    58
  • Chcę przeczytać
    56
  • Posiadam
    9
  • Poezja
    8
  • 2021
    6
  • Ulubione
    2
  • Książki poetyckie
    1
  • Polska
    1
  • Małgosia biblioteka papierowa
    1
  • Must have
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Piach


Podobne książki

Przeczytaj także