Minimum

poezja
Warstwy
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (36) / grudzień 2020 Olga Brzezińska, Hadley Freeman, Emilia Klimasara, Tomasz Kontny, Michał Paweł Markowski, Evan Osnos, Katarzyna Piechowicz, Justyna Piszczatowska, Marta Rybicka, Zofia Sawicka, Filip Springer, Tomasz Stawiszyński, Michał Szczęch, Agata Wawryniuk, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Olga Brzezińska, Ha...
Okładka książki HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz Panek, Redakcja kwartalnika HERITO, Janusz Sepioł, Miłosz Waligórski, Urszula Zajączkowska
HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...

Widać, że mam spaczony mózg, bo gdy widzę Galapagos, to wpierw myślę o dystrybutorze filmowym.

Naprawdę ciekawy tomik poezji. Wiele krótkich wierszy skupionych w większości na tematyce przyrodniczej, chociaż pojawiały się też nawiązania religijne. Naprawdę podziwiam wrażliwość autorki, której udało się znaleźć poezję w z pozoru suchych faktach naukowych.

Dawno nikt mi tak pięknie nie przypominał, że jestem organiczną częścią większej całości. Że składam się w takim samym stopniu z duszy, czyli materii nieoczywistej, jak z komórek i ich subtelnych połączeń, a także z elementów twardych i boleśnie cielesnych "tak się czasem wydarza, że budzi mnie ze snu mój kościotrup". Takie widzenie świata jest staroświeckie, jak i zadziwiająco progresywne zarazem. Cudne wiersze, mądre, piękne i przekorne.

Dawno nie miałam tak, że niezadowolona zdawałam sobie sprawę, że tomik wierszy się bezczelnie kończy. Tu tak było. Pierwszy raz od dawna.

Ujmujący rarytas poetycki. Prostota słów z głębią emocji ukazanych przez soczewkę naukowca przyrodnika. Intrygująca, oszczędna w słowa lektura, która na długo zapada w pamięć. To ten rodzaj poezji intymnej, do której będzie się powracało.
Dodatkowym atutem tego tomiku poezji jest jego estetyczne wydanie. Klasa sama w sobie.
Doskonała rzecz na upominek dla osób interesujących się światem przyrody, będącym w tym miejscu pryzmatem kierującym w stronę uczuć i emocji oraz refleksji nad życiem na co dzień niejako niezauważalnym. Rzecz do kontemplacji głębi filozofii przyrody.

Doskonała rzecz na upominek dla osób...

Bardzo ładnie wydany zbiór, irytuje jedynie format kalendarza/notesu. W środku przebija się przez teksty naukowiec, zasłania trochę poetykę, przez co teksty są bardzo dosłowne. Sama nie wiem czy to dobrze, mam mieszane uczucia. Całość jest spójna. Oczekiwałam może czegoś bardziej metafizycznego tymczasem dostałam coś innego, bardzo ciekawego. Warto przeczytać chociaż nie wiem, czy będę do tego wracać.

Piękna, na swój sposób organiczna i cielesna, poezja natury. Książka poetycka wyróżniająca się w krajobrazie polskiej poezji współczesnej szczególnym, zaskakująco klasycyzującym rytmem, interesującym głównym tematycznym motywem jakim jest przyroda i przepięknym wydaniem - czarno-wzorzystą skórzaną okładką, szytym grzbietem i świetnymi wkładkami z reprodukcjami XIX-wiecznych rycin przyrodniczych (z odautorskimi opisami). Całościowo więc dzieło literackie i wydawnicze. Zajączkowska wykorzystuje swe zawodowe doświadczenie botaniczki, aby wydobyć z niego zupełnie nieoczekiwane i interesujące sensy, które przekuwa w wartościową, nowatorską poezję. Zasłużona Nagroda Kościelskich, warto obserwować dalszy rozwój twórczości tej poetki bo jest naprawdę wyjątkową artystką.

• Poezja
  • 2017