Dworska tancerka

2020-12-04
2020-12-04
Ewa Rynarzewska
literatura koreańska Korea Paryż XIX wiek

Właściwie to zadziwiająca książka. Sądząc z tytułu i opisu spodziewać się należało romansu, historycznego i w pełni literackiego, ale romansu, a mamy...
No właśnie, co to za powieść?
To jest powieść o miłości, w jakiejś części jest. Może niedokładnie tam, gdzie byśmy się spodziewali, ale tak.
To jest też powieść o ojczyźnie autorki i jej losie popychadła pomiatanego przez wszystkich większych, bo dopiero dziś Korea cieszy się uznaniem i prestiżem na świecie, ale przecież nadal nie cała, skoro nadal duża część narodu żyje w więzieniu zarządzanym przez bandytę.
To jest powieść o poznawaniu Korei na zachodzie i o poznawaniu Europy w Korei.
A przede wszystkim to powieść o kobiecie całe życie szukającej utraconego ciepła i utraconego miejsca, i całe życie próbującej wierzyć, że jej wybory pozwolą jej znaleźć to, co utracone, i...
Dobra i ważna powieść.

No właśnie, co to za powieść?

"Dworska tancerka" to wyjątkowa, smutna i bardzo przejumująca opowieść. Opowieść o miłości, o Korei i o Francji, o spełnieniu i okrucieństwie. Jin, dworska tancerka, płynnym krokiem prowadzi czytelnika przez fragment historii Korei, a także przez wycinek Francji. Dwie kultury splatają się w powieści niczym tancerze. Narracja jest poprowadzona w sposób interesujący do tego stopnia, że trudno było mi się od tej książki odrywać. Żywy, plastyczny język, natłok emocji i przeżyć bohaterów zrobiły z tej niej dzieło ponadprzeciętne, a opowieść jest, jak wynika z posłowia, inspirowana prawdziwą historią, co dodaje tylko grozy. Całość jest kompletna i bardzo warta uwagi. Polecam.

W moim odczuciu książka poległa w wypełnieniu swojego zadania, zainteresowania czytelnika dziejami i kulturą Korei. Najlepiej czytało mi się jej fragmenty osadzone we Francji, chociaż już czuję, że nawet one nie pozostaną ze mną na długo.

Co pozostaje, gdy umknie sens życia...
Opowieść o Jin bardzo mnie poruszyła i zapadła w pamięć. Tkwi na obrzeżach świadomości i emanuje smutkiem.
Wielką perełką jest opisana tutaj historia Korei pod koniec XIX wieku.

Co pozostaje, gdy umknie sens życia...
Wielką perełką jest opisana tutaj historia Korei pod koniec XIX wieku.

Książka momentami była dla mnie nużąca, jednak piękny język i jej klimat to wynagradzały. Najciekawsze były dla mnie zdecydowanie fragmenty rozgrywające się w Paryżu. Bardzo doceniam również posłowie z tłem historycznym -z zainteresowaniem zapoznałam się z tym nieznanym mi wycinkiem przeszłości Korei.

Super książka, można się trochę dowiedzieć o Korei z przełomu XIX i XX w. Bardzo lubię książki opowiadające o rzeczywistości z tamtego okresu

#wyzwanierodzinne 2024 "Dworska tancerka" Shin Kyung-Sook.
Shin Kyung-Sook napisała bardzo przyjemną powieść o Jin RIn - koreańskiej dworskiej tancerce. Ponoć bodźcem do jej napisania była przeczytana w jakiejś archiwalnej, stuletniej francuskiej książce, krótka notatka o Jin Rin towarzyszce francuskiego dyplomaty, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i przywiózł ze sobą do Francji.
Poza fabularyzowana historią dworskiej tancerki wielkim atutem tej książki jest przemycona historia Korei jej kultura i zwyczaje. I to chyba największa wartość tej historii, bo Korea jest dla mnie nieznanym miejscem, które ostatnio poprzez literaturę powoli odkrywam.

#wyzwanierodzinne 2024 "Dworska tancerka" Shin Kyung-Sook.

Kolejna świetna książka Shin Kyung Sook. Bardzo dobra literatura piękna z ciekawym tlem historycznym.

Opowieść o młodziutkiej koreańskiej tancerze Ri Jin wplatająca się w historię Korei na przełomie XIX i XX w. Chociaż autorka w posłowiu zaznacza, że nie jest to powieść historyczna, możemy zapoznać się z przeszłością tego kraju. Co prawda wiedzę w pigułce otrzymujemy dopiero na końcu lektury, bo w trakcie jest ona przedstawiona w sposób chaotyczny i czasami dla mnie niezrozumiały. Pomimo tego książkę czyta się przyjemnie. Polecam.

54/2023 wiele się spodziewałam po tej książce, bo słyszałam pozytywne opinie na Instagramie. Nie porwała mnie niestety

• Korea