Fiołki

Estymator
2024-03-22
2023-05-10
2022-04-12
Korea Korea Południowa literatura koreańska proza współczesna Fiołki Shin Kyung-Sook

Wyróżniona opinia i

Fiołki

przeczytanych książek 59 napisanych opinii 38

Literatura koreańska jest zawsze taka ....inna. Ich oryginalność mnie urzeka. San, niczym delikatny kwiat próbuje przetrwać w brutalnym świecie. Próbuje przetrwać w nim, jednak jest to niezwykle trudne. Nie może znaleźć swojego miejsca, swojego człowieka. Miota się, pragnie miłości a desperacja nie jest dobrym doradcą. Aż się chciało bohaterkę przytulić, poprowadzić. Tylko by nie odczuwała tej swoistej izolacji. Smutna to jest historia, która skłania do refleksji. Przepadam za tą autorką, za jej wybór tematów do napisania i jak do nich podchodzi. Z delikatnością pisze o bardzo trudnych kwestiach. Z roku na rok mamy więcej książek z półwyspu koreańskiego i naprawdę jestem tym zachwycona,

Nie potrafię zidentyfikować się z główną
bohaterką ale doceniam stworzoną przez autorkę złożoność psychologiczną postaci. Sama historia nie zestarzała się dobrze, czuć że powstała już ponad dwie dekady temu. Z plusów: piękny język i opisy roślin. Dla miłośników azjatyckiej literatury.

"W oczach ma niewymowną samotność."

Nie potrafię zidentyfikować się z główną

"W oczach ma niewymowną samotność."

[Recenzja zawiera lekkie spoilery] "Fiołki" zaczynają się w małej wiosce, gdzie dorastają San i jej przyjaciółka, Namae. Pewnego dnia dziewczynki podczas odpoczynku po spacerze obejmują się. Namae po chwili bliskości zaczyna odrzucać San. Reakcja przyjaciółki łamie serce dziewczynki...

Akcja przenosi się do Seulu. San jest już dorosła, zostaje pracownicą kwiaciarni. Choć minęło wiele lat, kobieta dalej myśli o wydarzeniu z dzieciństwa i swojej niespełnionej miłości. Bohaterka czuje się samotna. Z jednej strony odrzuca życzliwe osoby, z drugiej stara się szukać ciepła tam, gdzie nie powinna.

Styl pisania autorki skojarzył mi się trochę z tym jak opowiada się... baśnie. Trzecioosobowy narrator relacjonuje historię San w czasie teraźniejszym. Ma się wrażenie, że granice między przeszłością i teraźniejszością zacierają się. Pasuje to do głównej bohaterki, bo ona również nie potrafi pójść dalej, żyjąc wspomnieniami i marzeniami o osobie, której już nie zna.

Narracja stawia pewną barierę między postacią San, a czytelniczką. Wyczuwalny jest dystans i ma się wrażenie, że przez niego trudno do końca poznać i zrozumieć postępowanie bohaterki. Rozumiem, że taki był zamysł pisarki. Dużo tu codziennych szczegółów, a ciągle za mało zagłębienia w psychologię postaci. Wiele elementów pozostaje w sferze domysłów, czasami nie do końca wiadomo, czy coś dzieje się naprawdę, czy jest częścią onirycznych wizji.

Sięgnęłam po "Fiołki" skuszona motywem safickim. Queerowa tożsamość San pozostaje jedynie zaimplikowana, ale ma duży wpływ na życie bohaterki. Postaci doskwiera samotność, jej myśli stale powracają do wspomnień o dawnej niespełnionej miłości (co przypomina zjawisko limerencji). San stara się zapełnić tę pustkę uwagą, którą dają jej mężczyźni. Myśli o nich wydają się natrętne, nie sprawiają kobiecie przyjemności. W męskich ramionach San nie znajduje ukojenia. Przeciwnie — naruszają oni jej granice, wykorzystując i krzywdząc ją.

Muszę przyznać, że nie do końca rozumiałam San. Niektóre z jej działań wydawały mi się nielogiczne i myślę, że szersze opisanie psychiki bohaterki, zmniejszyłoby to wrażenie. Nie jest to postać, którą mimo tragicznych losów polubiłam, ale mimo wszystko współczułam jej.

Nie będzie to jedna z moich ulubionych powieści, jednak doceniam, że Shin Kyung-Sook zwróciła uwagę na ważne kwestie takie jak samotność i przemoc wobec kobiet.

cw: gwałt

“Fiołki” są poruszająca książką o dziewczynie, która nie może znaleźć sobie miejsca na tym okrutnym świecie. Opowiadają o porzuceniu, samotności i obezwładniającej, szaleńczej miłości, która niekiedy prowadzi do zguby.

Emocje San, w towarzystwie piękna kwiatów, wręcz wychodzą z kartek tej powieści, aby chwycić za serce czytelnika. Mimo przedstawienia tragicznej historii dziewczyny w realiach koreańskich, jest ona bardzo uniwersalna i skłania do refleksji.

Shin Kyung-sook posługuje się pięknym językiem, który mimo wszystko czyta się bardzo dobrze.

Nie jest to lekka lektura, ale zdecydowanie jest warta przeczytania.

Serdecznie Polecam!!

"Fiołki" można sobie pomyśleć, że będzie to jakaś szczęśliwa opowieść jak to na początku myślałam jednak nic bardziej mylnego. Autorka stworzyła smutną historię dziewczyny, która została porzucona przez swoją rodzinę. Czytając ją można zauważyć i poczuć tą samotność jaka tutaj występuje. Aż ma się ochotę przytulić bohaterkę i jakoś jej pomóc. Jest tutaj zawarty bardzo ważny temat, a mianowicie gwałtów na kobietach w Korei. Dodatkowo książka spodobała mi się swoją prostotą nie ma tutaj jakiś wymyślnych sytuacji. Jest krótka więc u mnie bardzo szybko się ją czytało. Druga książka autorki, którą miałam okazję przeczytać i jak najbardziej polecam.

San od urodzenia zostaje odrzucona najpierw przez ojca potem przez matkę. W wieku 22 lat marzy o pracy w wydawnictwie i próbuje spełnić to marzenie, ale niestety bezskutecznie. Kiedy zauważa ogłoszenie o pracę w kwiaciarni najpierw nie jest przekonana, ale w końcu stwierdza że spróbuje swoich sił. Kwiaciarnia staje się dla niej po części azylem, uczy się tam języka kwiatów to tam doświadcza pierwszych relacji damsko-męskich.

robi się ciekawa dopiero na samym końcu

robi się ciekawa dopiero na samym końcu

Smutna książka, płakałam wiele razy, ale i tak mi się bardzo podobała. Porusza ważne tematy, o których warto mówić

Smutna, melancholijna książka. Poznajemy San, dziewczynkę urodzoną na koreańskiej wsi w latach 70-tych, która zostaje odrzucona już po urodzeniu przez ojca i zaniedbana przez matkę, która ostatecznie ją zostawia. Jedyną radością San była przyjaźń z sąsiadką, koleżanką z klasy Namae, niestety ta również porzuca San.
Dwudziestodwuletnia San marzy, żeby zostać pisarką i o pracy w wydawnictwie ale pracuje jako pomoc w zakładzie fryzjerskim. Mieszka w Seulu, po podniesieniu czynszu jest zmuszona zmienić pracę, nie mogąc dostać wymarzonej, zatrudnia się w kwiaciarni. I tu wydawałoby się, że wreszcie los jej się odmieni. Poznaje dziewczynę Sue, która staje się jej współlokatorką. Sue bardzo polubi San ale San nie umie się z nikim zaprzyjaźnić i otworzyć na innych, jest okropnie samotna. Jedno wypowiedziane zdanie przez fotografa nakręca spiralę myśli i wyobrażeń w głowie dziewczyny, odżywa ukryte pragnienie miłości i akceptacji.
Niby nic się nie dzieje, żadna wartka fabuła a emocji pełno. Pięknie napisana, opisy przyrody cudowne, czuć zapach deszczu i kwiatów, wspaniale oddane zamiłowanie do hodowli roślin.
Od połowy historii (od tych słów fotografa) nie wszystkie zachowania bohaterki rozumiałam, wręcz mnie irytowała. W posłowiu na końcu książki autorka wyjaśnia co było impulsem do napisania tej historii i przeciw czemu chciała zaprotestować, to jednak Korea, nie Polska.
Zachęcam, ja poszukam innych książek autorki🙂

Dwudziestodwuletnia San marzy, żeby zostać pisarką i o...

Historia koreańskiej dziewczyny porzuconej przez rodzinę. Jest to książka o samotności, piękna w swojej prostocie i dbałości o detale. Autorka porusza ważny temat gwałtów i bezpieczeństwa Koreanek w Seulu. Gorąco polecam

Książka niespodzianka od Diany z bardziej lubię książki. Diana nie wiem jakim cudem, ale wiedziała, że uwielbiam wydawnictwo Kwiaty Orientu. Kiedy przeczytałam o fiołkach i o fotografii coś mi świtało, że to może być ten tytuł. Piękna literatura i to taka na najwyższym poziomie. Kwiaciarnia i jej właściciel. Pewna dziewczyna (główna bohaterka) zatrudnia się w niej. Jednak w książkach tej autorki właśnie one jakoś mi nie odpowiadają. Zaś bohaterowie drugoplanowi to kunszt pisarski. Najpiękniejszy moment kiedy pojechali na wieś. Polecam!!!

• Literatura koreańska
  • Korea