rozwiń zwiń

Prezentownik świąteczny. Książki z gatunków: poezja i literatura piękna

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2021

Czas na kolejną dawkę świątecznych inspiracji! Dziś polecamy książki, które sprawdzą się jako podarunki dla miłośników poezji i literatury pięknej. W zestawieniu prezentujemy prozę i wiersze prowokujące do głębszej refleksji. Poznaj listę 11 wartych uwagi publikacji, które odnoszą się do ponadczasowych wartości, traktują o moralności, godności człowieka czy problemach filozoficznych.

Prezentownik świąteczny. Książki z gatunków: poezja i literatura piękna

Prezentownik lubimyczytać.pl. Książka na prezent

W tym roku ukazało się wiele publikacji z literatury pięknej i poezji, dlatego wybór „tej jedynej” może stanowić nie lada wyzwanie. Tym bardziej, gdy obdarowuje się najbliższych i z napięciem śledzi ich reakcję w momencie otwierania prezentu. Jesteśmy jednak przekonani, że poniższa lista umożliwi Wam dokonanie właściwych decyzji zakupowych i dostarczy obdarowywanym wielu wyjątkowych chwil podczas lektury polecanych książek.

Warto dodać, że za nami już publikacja zestawienia poświęconego literaturze faktu – reportażom, publicystyce i biografiom. W najbliższych dniach pojawią się również prezentowe inspiracje zawierajace kryminały, eseje, romanse i książki fantastyczne. Nie zapomnimy również o najmłodszych czytelnikach.

Zachęcamy do przejrzenia aktualności oraz zapoznania się z treściami opublikowanymi w naszym serwisie w ostatnim czasie. Sprawdźcie także katalog lubimyczytac.pl, znajdziecie tam mnóstwo książkowych inspiracji!

11 książek na prezent pod choinkę – poezja i literatura piękna

„Zaopiekuj się moją mamą”, Shin Kyung-Sook
Wydawnictwo Kwiaty Orientu

„Już nigdy nie pomyślisz o swojej mamie w ten sam sposób po przeczytaniu tej książki”. Koreański bestseller doceniany przez czytelników za piękny język i rzadko spotykaną narrację prowadzoną w drugiej osobie. Zniknięcie matki ze stacji metra oraz jej poszukiwania to zaledwie pretekst do rozwinięcia historii przedstawionej w książce. Dramatyczne wydarzenie sprawia, że zarówno dzieci, jak i mąż zdają sobie nagle sprawę z tego, że tak naprawdę niewiele o niej wiedzą. Każdy z bohaterów przeżywa jej utratę na swój sposób i stopniowo zaczyna postrzegać ją także w szerszym kontekście, poza przypisanymi rolami społecznymi. Wszyscy liczą na odnalezienie matki i pogłębienie z nią relacji. Ale czy nadal będzie to możliwe?

„Dewocje”, Anna Ciarkowska
Wydawnictwo W.A.B.

Powieść autorki głośnych i bestsellerowych „Pestek” oraz „Chłopców, których kocham”. To mogło zdarzyć się wszędzie, bo wszędzie są matki i ojcowie, sklepowe, listonoszki i ciotki Jadwigi, wszędzie są katechetki i łysiejący proboszcze. I cuda mogą wydarzyć się wszędzie. To mogło zdarzyć się każdemu, ale zdarzyło się jej. A przecież niczym szczególnym na ten cud nie zasłużyła, bo żyła we wsi jak wszyscy, ze sprawiedliwie przez Opatrzność przydzielonym losem. Może tylko modliła się szczerzej, może bardziej niż inni prosiła o łaskę, mniej bała się wieczności i mocniej wierzyła w to, że człowiek może być święty. „Dewocje” to spowiedź z jednego życia, ale na mocy cudu także z żyć innych, z grzechów niespowiadalnych, które zalegają na samym dnie duszy, z wyrzutów sumienia, z win, żalu i lęku. Spowiedź, która nie niesie ze sobą ulgi zupełnego odpustu, ale opowieść, na końcu której okazuje się, że nieważne przez Kogo, ale dla kogo dzieje się cud.

„Książka o przyjaźni”, Maciej Marcisz
Wydawnictwo W.A.B.

Nowa powieść autora bestsellerowych „Taśm rodzinnych”. Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o marniejącą przyjaźń przez wzgląd na stare dobre czasy? A może pewnym rzeczom należy pozwolić umrzeć? Czy nasi rodzice mieli rację mówiąc, że w pewnym wieku prawdziwych przyjaciół policzymy na palcach jednej ręki? „Książka o przyjaźni” to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. O tym kim chcemy się stać dzięki najbliższym ludziom i o codziennych kompromisach, które oddalają nas od wyobrażeń o nas samych, aż do momentu, kiedy stajemy się zupełnie do nich niepodobni. O wielkiej niewiadomej, którą jest nasze życie – do czasu, kiedy przestaje nią być. To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.

„Dworska tancerka”, Shin Kyung-Sook
Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Kim jest kobieta na nabrzeżu w porcie w Jemulpo, stojąca tam w błękitnej sukni i kapeluszem w ręce ozdobionym wzorami róż? Opowieść o Ri Jin fascynuje, ponieważ jej losy są nierozerwalnie związane z trudną historią Korei, targanej wewnętrznymi konfliktami i zdanej na łaskę wielkich mocarstw. W trakcie pisania książki Shin Kyung-Sook wzorowała się na prawdziwej historii pewnej dworskiej tancerki. Jej losy posłużyły jej do zbudowania uniwersalnej opowieści o przyjaźni, miłości i wojnie. To proza oszczędna w słowach, wrażliwa na piękno sztuki, muzyki i przyrody. Jednocześnie buzuje silnymi tłumionymi emocjami.

„Powstanie”, Jerzy Alter
Wydawnictwo Rebis

Oryginalna w ujęciu tematu książka Jerzego Altera trzyma się mocno faktów i realiów, lecz jednocześnie po mistrzowsku splata je z fikcją literacką. Autor prezentuje Czytelnikom zrekonstruowaną przez siebie wielobarwną panoramę Wielkopolski czasów powstania, zaglądając za kulisy wielkiej historii. Dzieje tego zwycięstwa to nie tylko przyjazd Paderewskiego do Poznania i jego pamiętne przemówienie. Na to, co się wówczas wydarzyło, składają się losy wielu tysięcy mieszkańców tych ziem, ich osobiste, prywatne mikrohistorie. Bohaterowie tych opowieści są ludźmi z krwi i kości. Autorowi udała się rzecz w literaturze rzadka – usłyszeć ich głos, ich szept i ich… zamyślenie. Polacy z Poznańskiego przegrywali powstania tak długo, aż najmądrzejsi z nich doszli do przekonania, że najpierw trzeba krok po kroku zbudować i zjednoczyć świadomą zbiorowość przygotowaną i zdolną do tego, by samorządnie działać i skutecznie przeciwstawić się przemocy zaborcy. Nie tylko pokonać go, ale i udźwignąć, na zawsze utrzymać ciężar odniesionego zwycięstwa.

„Na rozdrożu”, Jonathan Franzen
Wydawnictwo Sonia Draga

Jeszcze nigdy talent Jonathana Franzena do łączenia głębi i wyrazistości swoich bohaterów z szeroką perspektywą społeczną nie był tak olśniewający jak w tej książce. Dwudziestego trzeciego grudnia 1971 roku rodzina Hildebrandtów staje na tytułowym rozdrożu. Ojciec rodziny, Russ, pełniący funkcję młodszego pastora w podmiejskim kościele w Chicago, lada moment wyrwie się z nieszczęśliwego, jego zdaniem, małżeństwa – chyba że pierwsza z tego związku wymknie się jego błyskotliwa i niezrównoważona żona Marion. Ich najstarsze dziecko, Clem, powraca z college’u przepełniony ideą moralnego absolutyzmu, poczyniwszy wcześniej kroki, które wstrząsną jego ojcem. Siostra Clema, Becky, od dawna brylująca wśród licealnych rówieśników, skłania się w stronę ówczesnej kontrkultury, podczas gdy ich młodszy brat Perry, zdecydowany skończyć z handlem trawką, postanawia zostać lepszym człowiekiem. Wszyscy Hildebrandtowie szukają wolności, której znalezienie może utrudnić każdy z pozostałych członków rodziny.

„Krwawnik, mniszek, ułudka”, Natalia de Barbaro
Wydawnictwo Agora

Krwawnik, mniszek, ułudka to zapis poetyckiej drogi, którą podąża od lat Natalia de Barbaro, coraz wyraźniej, pewniej moszcząc się w języku, w którym wypowiada swoje liryczne „ja”. Zbiór, na który składają się wznowienia tomów, wydanej w 2010 roku „Ciemni” i „Tkanki” z 2017 roku, wzbogacają niepublikowane dotąd wiersze. Te pierwsze pokazują, jak poszukiwała właściwych sobie środków wyrazu, krążąc wokół tematów, w których to, co drobne, materialne odbija się w tym, co metafizyczne. Te drugie, nowe utwory poetyckie potwierdzają, że kierunek, w jakim zmierza poezja de Barbaro nie zmienił się, choć dojrzał, wyostrzył się, już nie pyta o pozwolenie tylko jasno i precyzyjnie opowiada o światach, na które poetka chce, byśmy zwrócili uwagę. Upomina się o nią dla tego, co wciąż jeszcze nieutracone, czyli warte naszego starania. To poezja kameralnego, ale odważnego mówienia. Opowiadania sobie historii cudzego i własnego istnienia.

„Wiersze wybrane”, Krzysztof Kamil Baczyński
Wydawnictwo Świat Książki

Krzysztof Kamil Baczyński – „żołnierz, poeta, czasu kurz” uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów słowa, przedstawiciel pokolenia Kolumbów. Cechował go wybitny zmysł obserwacji, niezwykła wrażliwość, a także niespotykana uniwersalność. Także współcześnie wielu zachwyca się subtelnym pięknem jego poezji oraz spostrzeżeniami na temat życia, świata i miłości. W niniejszym, starannie przygotowanym we współpracy z Biblioteką Narodową, zbiorze poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znajdują się zarówno liryczne pejzaże, jak i subtelne erotyki pisane do żony oraz inne utwory ukazujące bolesny obraz tamtych wojennych dni.

„Niebo w kolorze siarki”, Kjell Westö
Wydawnictwo Poznańskie

W 1969 roku na wakacjach w Ramslandet niebo ma kolor siarki. To tam chłopiec z Helsinek poznaje Alexa i Stellę, dzieci z bogatej i wpływowej rodziny, zupełnie innej niż jego własna. Wkrótce z rodzeństwem zaczyna łączyć go coraz więcej – wspólne sekrety i rodzące się uczucia. Młodych bohaterów napędzają marzenia, a paraliżuje rozczarowanie. Przez następne dziesięciolecia miotają się przez kolejne krzywdy, rozstania i powroty.

„W ustach sól”, Charlotte Runcie
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Od kiedy istniały łodzie, żeglarze kierowali się położeniem gwiazd do nawigacji. Najlepszy sposób na określenie, gdzie się znajdujesz i na dotarcie do miejsca, w którym chcesz być, to wyczucie wszystkiego, co cię otacza. Wiatru, pór roku, gwiazd. Hipnotyzująca opowieść, snuta w rytmie uderzających o brzeg fal, o tym, czym jest morze dla nas, a czym było dla innych na przestrzeni wieków. Dzika szkocka przyroda, mity i legendy, szanty, morskie pejzaże, a w tle historia kobiet, międzypokoleniowych więzi, charakternej babki, ciąży i macierzyństwa. Ta książka to spacer nad brzegiem morza z Turnerem, Szekspirem, poetami epoki romantyzmu i śpiewającymi szanty morskimi wilkami. To oda do oceanów - do żeglarzy stawiających czoło zdradliwym morskim prądom, do kobiet, które straciły bliskich na skutek sztormowych fal, do stworzeń zamieszkujących morskie głębiny, do plażowiczów, do wielbicieli morskich kąpieli i pływaków, a nawet do syren.

„No właź!”, Charles Bukowski
Wydawnictwo Noir sur Blanc

Niepodrabialna charyzma Bukowskiego – niepokornego outsidera, który pisał o alkoholu i samotności w nieznoszących reguł wierszach – uczyniła z niego jednego z najsławniejszych współczesnych poetów na długo przed śmiercią w 1994 roku. I nawet dekady później wciąż odnajdywane i odkrywane są kolejne jego utwory. Zbiór ten został stworzony z wierszy, które sam autor zastrzegł do publikacji dopiero po swojej śmierci. Nie brakuje tu klasycznych dla „starego świntucha” motywów: seksu i miłości, pociechy i ukojenia dla „nieudaczników i wykolejeńców”, życiowych i hazardowych porażek i pokornej akceptacji tego, że wkrótce on sam będzie musiał postawić na papierze ostatnią już kropkę…

[dpp]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Outsider 09.12.2021 10:31
Czytelnik

Ja polecam "Czułego narratora" Olgi Tokarczuk, co prawda nie jest to nowość, ale kto nie czytał, warto nadrobić. Była to moja pierwsza książka tej autorki i zachwyciła mnie. Język, widzenie świata przez pisarkę, jej refleksje. To chyba jej najbardziej osobista książka. Pisze w niej dużo o roli literatury w życiu, o tworzeniu świata literackiego i bohaterów literackich, o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ola 07.12.2021 11:11
Czytelniczka

Sobie kupię prezent -urzekł mnie tytuł i opis Dworska tancerka. A jak budżet nie wytrzyma takich fanaberi  to będzie to prezent noworoczny z nowej wypłaty  😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dworska tancerka
Virgo13 04.12.2021 12:34
Czytelnik

Kilka propozycji wpadło mi w oko. "Zaopiekuj się moją mamą", "No, właź!", "Wiersze wybrane" i "Powstanie".

Zwłaszcza ta ostatnia pozycja i zdanie "Polacy z Poznańskiego przegrywali powstania tak długo, aż najmądrzejsi z nich doszli do przekonania, że najpierw trzeba krok po kroku zbudować i zjednoczyć świadomą zbiorowość przygotowaną i zdolną do tego, by
samorządnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 03.12.2021 16:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post