Fiva. Przekroczyć granicę strachu

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Wydawnictwo: Wydawnictwo poznańskie

W 1969 roku młodzi wspinacze, Gordon i John Stainforth, postanowili zmierzyć się z najwyższą w Europie pionową ścianą skalną, norweską Ścianą Trolli. Zachęceni przez „ekspertów”, pewni swoich umiejętności i zaopatrzeni w marny prowiant oraz sprzęt, który dziś określilibyśmy jako przestarzały, wybrali drogę nazywaną „Fiva” (słowo wymawiane jak angielskie fever – gorączka). Niestety bracia...

Niestety bracia zlekceważyli kapryśną i groźną naturę gór. Przygoda, która miała im zająć jedno popołudnie, okazała się trwającym ponad 50 godzin testem sprawności fizycznej, a także prawdziwą próbą charakteru i zaufania. To była wyprawa, która mogła kosztować ich życie.

Minęło 40 lat, nim autor – który dziś wspina się, pisze książki i fotografuje góry – zdecydował się opisać te dramatyczne wydarzenia. To bardzo osobista, wspaniale opowiedziana, a zarazem nietypowa relacja, pozwalająca czytelnikowi dotrzymać kroku młodym Stainforthom, pokonującym nieprzyjazną i trudną skalną drogę.

Unikalne, intensywne doświadczenie, o którym powinien przeczytać każdy pasjonat gór, każdy wspinaczkowy nowicjusz, by ustrzec się błędów. Ale również każdy doświadczony wspinacz – by przekonać się, że wszyscy je popełniamy. Fiva to pisarstwo najwyższej próby; nie tylko wpisuje się w nurt najlepszych książek alpinistycznych, lecz także dotyka tematów uniwersalnych, ogólnoludzkich.

„Nigdy nie czytałem książki lepiej opisującej przygodę alpinistyczną niż Fiva – tak bardzo ją przeżywałem, że docierając do ostatniej strony, odczuwałem stres pourazowy!” – Andy Kirkpatrick, autor Psychovertical: przestrzeń obłędu

„Zakochałem się w szczegółach z epoki i łagodnym autoironicznym humorze, który rozładowuje napięcie, a jednak nigdy nie przesłania trudów wspinaczki.” – Joe Simpson, autor Dotknięcia pustki

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Matylda Saresta | 2017-05-27

I moje odwieczne pytanie w tej tematyce: Po co? Po co to było???
Prawdziwa historia okraszona prawdziwymi zdjęciami - trudniejsza lektura, ale godna polecenia:)

sorensdaughter | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

"Fiva" postawiła przed wyzwaniem nie tylko wspinających się na nią braci Stainforth - głównych bohaterów książki, ale także mnie - czytelnika... Sięgnęłam po tę książkę trochę z premedytacją - przyznaję.
Jestem laikiem, jeśli chodzi o wspinaczkę - właściwie nie wiem nic, oprócz kilku filmów. Temat wspinaczki jest dla mnie na swój sposób intrygujący. Z jednej strony rozumiem pociąg do takiej aktywności - walka z własnym lękiem, ograniczeniami, barierą ciała, wytrzymałości, chęć udowodnienia, że człowiek jest w jakimś stopniu w stanie kontrolować przyrodę, czy może raczej odpowiadać na jej wyzwania. Jest w tym też z pewnością niejednokrotnie nasz ludzki egoizm - móc powiedzieć: "ja, człowiek, byłem wszędzie", "wszędzie już stanęła ludzka stopa". No i do tego po prostu: adrenalina, napięcie, wysiłek, sztuka doskonalenia się. Nie odmawiam sprawiedliwości tej dziedzinie, wręcz przeciwnie - doceniam, dzięki takim ludziom i ich aktywności poznajemy świat. Ja akurat mało podróżuję - jestem...

Iwona | 2017-08-17
Na półkach: Górskie

książka fajnie napisana, z biglem. Czyta się jednym tchem, jest suspens, jest trochę przemyśleń, jest humor. Dobra literatura wspinaczkowa, która zaciekawi nie tylko tych, co tkwią w wertykalnym świecie.

Kruk | 2017-05-29
Przeczytana: 2017 rok

Historia prosta, lecz doskonale napisana. Mały dramat opowiedziany z humorem i dystansem. Po angielsku. Nie tylko dla wspinaczy, choć ich zapewne ucieszy najbardziej.

letka82 | 2017-06-12
Przeczytana: 28 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspinaczka, emocje, niebezpieczeństwo. Pierwsze skojarzenie? Himalaje. Nic bardziej mylnego. W niskich i nieznanych medialnie górach też można przeżyć dramat jak z horroru.
W historii opowiedzianej przez jednego z uczestników dowiadujemy się jak wyglądała wspinaczka na z pozoru łatwą ścianę Fiva w Norwegii. Skoro mają mapę, folię z NASA, która ma ich w razie wu ochronić od utraty ciepła to co im się może stać? Wspinaczka zaplanowana na kilka godzin przeradza się w kilkudniową walkę.
Kolejna książka z serii "po co się tam pchasz" i kolejna odpowiedź "bo lubię". W dzisiejszych czasach inaczej się odbiera książkę opowiadającą o wydarzeniach sprzed ponad 40 lat. Na początku książki miałam myśl "dlaczego nie zadzwonił telefonem satelitarnym lub nie wezwał pomocy przez radio"? Teraz wyprawy wyglądają inaczej, ale weźmy pod uwagę, że to było kameralne wyjście dwójki młodych ludzi.

jminkow | 2017-09-13
Eliza Malinowska | 2017-09-06