W cieniu Everestu

2020-11-12
Himalaje Czomolungma Mount Everest himalaiści fotoreportaż reportaż Nepal

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

plastyczna opowieść o wyprawie na mount everest, o tyle ciekawa, że pisana z perspektywy osoby, która nie zamierza zdobywać szczytu, tylko poznać życie w bazie wypadowej i napisać o tym reportaż. zapewniało to różnorodność spojrzeń na różne aspekty wyprawy - autorka inaczej reagowała na przedłużający się brak okna pogodowego, zmniejszające się zapasy żywności czy gęstniejącą atmosferę w obozie. najbardziej do mnie przemówiły rozdziały o dużej motywacji autorki do pokonania trudności, aby w ogóle móc zrealizować ten projekt, komercjalizacji everestu oraz te mówiące o oszukiwaniu i wykorzystywaniu szerpów, czyli wspinaczy pomagających turystom zdobyć szczyt. niestety, i tak są one dość powierzchowne, co najbardziej mnie w tej książce rozczarowuje. liczyłam na szersze spektrum opowieści, może więcej o samym nepalu i sytuacji wspinaczy. opisy poszczególnych postaci także są dość płytkie i chaotyczne, choć w ogólnym rozrachunku autorka stara się pokazać ich wszystkich przede wszystkim jako autentycznych i szczerych ludzi. książce brak myśli przewodniej, ale sam styl oceniam wysoko, zwłaszcza że słuchałam w audiobooku - jest wartki, kreuje żywe obrazy. jestem jednak zdania, że dla osób bardziej wykwalifikowanych w temacie lektura tej książki nie będzie przyjemna przez wspomniane wcześniej niedociągnięcia.

Za dużo bałaganu, bohaterzy potraktowani powierzchownie, głównie są to osobiste przeżycia autorki, a reportaż stanowi małą część, jeśli jakąkolwiek. Żeby napisać reportaż przydałaby się analiza postaci, obserwacja procesów w nich zachodzących, poznanie ich osobowości - tu opisy są tak powierzchowne, że niewiele wnoszą. Doceniam obserwacje życia codziennego bazy, ale szczerze mówiąc nie interesują mnie osobiste wycieczki autorki. Chciałam poznać wspinaczy, może poznać jakąś niewygodną prawdę, usłyszeć więcej na temat problemów z jakimi zmaga się Nepal w związku z inwazja na Everest - zaśmiecenie, degradacja środowiska, niebezpieczeństwo, komercjalizacja - autorka nie wyściubia nosa z bazy, ale nie udaje jej się dotrzeć do sedna u żadnego z rozmóców. Nie poznaje też rzeczywistości na zewnątrz bazy, nie mówi nic o problemach politycznych, sytuacji nepalskich wspinaczek, nie bada tematu wykorzystywania i oszukiwania szerpów, choć jest on jej wręcz podsuwany pod nos. Nie bada podłoża konfliktów pomiędzy obozami, nie uwypukla różnic organizacyjnych....mogłabym tak wymieniać bez końca. Pewnie to częściowo brak doświadczenia reporterskiego, a po części egocentryzm nie pozwolił autorce stworzyć rzetelnego dzieła. Dla mnie rozczarowanie.

,,Niektóre kraje mają ropę, Nepal ma Everest". Takimi słowami można opisać to o czym w głównej mierze jest ta książka, czyli o komercyjnych wyprawach na najwyższą górę świata. Magda Lassota spędziła długi czas w bazie pod Everestem rozmawiając z jej mieszkańcami. Możemy poznać wielu ludzi, od Szerpów dla których Everest jest źródłem dochodu, poprzez wspinaczy, dla których jest to marzenie. Każdy z nich ma własną historię do opowiedzenia. Uważam, że jest to bardzo interesująca pozycja, bo nie znamy takiego himalaizmu. Tego co jest opisane w tej książce nie dowiemy się z mediów. Teraz każdy kto ma pieniądze może spróbować wejść na Everest. Na pytanie czy zmierza to w dobrą stronę każdy musi odpowiedzieć sobie sam, natomiast ta książka pozwoliła mi poznać wielu bardzo ciekawych ludzi oraz dowiedzieć się o innej odmianie himalaizmu. Dodatkowo możemy zobaczyć dobre zdjęcia z wyprawy. Książka zdecydowanie warta uwagi.

Ta książka to nie tylko reportaż o ludziach, którzy chcą stanąć na szczycie najwyższej góry świata, ale przede wszystkim opowieść o ludzkich lękach, strachu i pragnieniach.
Historia o ludziach, którzy są w stanie poświęcić bardzo wiele, aby spełnić swoje marzenie, ale również o tym jakie są tego konsekwencje.
Co daje zwykłym ludziom zdobycie najwyższego szczytu, a co zabiera.
Bardzo ważnym wątkiem jest tutaj także przedstawienie różnych szerpów, ich historii oraz motywacji, aby wykonywać taką pracę. Historię sezonu na zdobywanie Mont Everestu...

Urzekająca książka, która nie zostawia nas obojętnymi dając nam wiele przemyśleń.

Co daje zwykłym ludziom zdobycie najwyższego szczytu, a co...

Fantastyczna książka, gratuluję autorce debiutu pisarskiego. Ciekawy, autentyczny reportaż i świetne fotografie.
Jak na romantyczną duszę przystało ciężko mi jest pogodzić się z faktem, że to wszystko stało się tak mocno skomercjalizowane. Ale też rozumiem prawa rynku - jest popyt, jest podaż. Niemniej jednak cała ta otoczka związana z Everestem mnie mocno odrzuca. Za dużo pieniędzy, chęci zdobycia sławy, prestiżu, a za mało pokory wobec natury i docenienia jej piękna. I siły.

Magda Lassota naprawdę potrafi opowiadać. Bardzo udany debiut. Mogę sobie tylko wyobrazić jak dużo odwagi i determinacji kosztowało zrealizowanie tego projektu. Ta książka jest dokładnie taka jak oczekiwałam: pełna ciekawych, nie zawsze przyjemnych historii a przede wszystkim fotografii, które czynią te książkę po prostu piękną. Graty Magda

Mocna rzeczywistość himalajska XXI wieku , pokazana z paralizującym realizmem . Reportaż o emocjach. tych dobrych i złych ale nie obojętności himalaistów I Magdy Lassoty. Wszystko ma swoją cenę " $", niestety to często cena życia. Ponieważ jestem z pokolenia wielkich karawan himalajskich i żmudnego docierania do bazy, po kilku godzinach czytania poczułam się jak na Suku w Stambule. Wrócę do tej pozycji i przeczytam jeszcze raz jak dziesiątki książek o górach , jedyna wada wydania brak mapki. Cóż lubię orientować się w terenie GPS mnie nie satysfakcjonuje.

Bardzo przyjemnie się czyta. Nie mogłam się oderwać. Przeczytałam "na raz".

Bardzo przyjemnie się czyta. Nie mogłam się oderwać. Przeczytałam "na raz".

Bardzo ciekawa pozycja. Zrozumiała dla laika górskiego. Wciągnęła mnie i zachęciła do zagłębienia się w literaturę wspinaczek górskich. Poczułam na plechach oddech obsesji i przyciągania z otchłani mroczno-magicznych szczytów.

Fascynująca historia o fascynacji Everestem. Bardzo pozytywna, mimo wszystko, mimo to , że nie wszyscy z Everestu wracają, mimo to że wielu z tych co wracają niekoniecznie osiąga to czego pragnęli, o czym marzyli. Mimo kłótni, konfliktów, problemów zdrowotnych, rozczarowań i kredytów.

Co właściwie powoduje, że ludzie zostawiają rodzinę, małe dzieci, partnera, pracę, biorą kredyt i ruszają w niebezpieczną i kosztowną podroż na Everest? Jak w baśniach dla dzieci, gdy odważny śmiałek ruszał w niebezpieczną podróż na kraj świata, albo i dalej, po jakiś bliżej nieokreślony skarb, który miał mu przynieść szczęście, pieniądze i miłość, a z której wielu nie wracało nigdy.

Ciekawie napisane. Autorka opisuje przede wszystkim tych którzy płacą i marzą o Evereście oraz tych którzy zarabiają na tej fascynacji;opisuje ludzi szczerze i z sympatią. Jest w tej książce autentyczna ciekawość tego świata pod Everestem, , próba zrozumienia i wspinaczy i szerpów i lekarzy i kierowników agencji wspinaczkowej, fascynacja tym krańcem świata, na który przybywa, z trudem, wielu, po sławę lub smierć. I tak naprawdę nikt do końca nie wie co otrzyma w darze, a mimo to chętnych do wejścia na Everest nie brakuje, z roku na rok jest ich więcej.

Magda Lassota W cieniu Everestu Zobacz więcej