Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley

Okładka książki Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley Art Davidson
Okładka książki Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley
2021-01-27
9788381911412
Jan Dzierzgowski
szczyt Ameryka Północna

Co tu dużo pisać, klasyka literatury wspinaczkowej. Dla fanów pozycja obowiązkowa, lekko trąci myszką ale czyta sie tak czy owak nieźle. Zdecydowanie warto!

Czytając tę książkę ma się wrażenie, że na tej wyprawie byli koledzy z Gangu Olsena, a nie wspinacze. Pomimo tego jest to bardzo przyjemna lektura.

Dobra książka. Jestem wdzięczna autorom, którym udaje się przekazać czytelnikom nie tylko fakty ale też emocje Tu właśnie tak jest.

Denali (6190 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Ameryki Północnej, należący do Korony Ziemi. W latach 1896-2015 zwany Mount McKinley (na cześć kongresmena z Ohio, który nigdy nie odwiedził Alaski). Bez względu jednak na nazwę jest to jedna z najzimniejszych i najbardziej wietrznych gór charakteryzującej się dość trudnymi warunkami atmosferycznymi i silnymi wiatrami, dodatkowo "wspomaganymi" przez problematycznie wysoką deniwelację (5500m),co sprawia że szczyt jest trudny do zdobycia nawet latem, a co dopiero zimą....

Książka została napisana przez Arta Davidsona, jednego z członków ośmioosobowej grupy pierwszego zimowego wejścia na Denali. Bezpretensjonalna, szczera, autentyczna i tak trochę niepodobna do wielu, ukazujących się obecnie. Jako tytuł wydany ponad czterdzieści lat temu trąca stylem lekko archaicznym, niedzisiejszym, ale autor postarał się żeby ta relacja została przedstawiona prosto, klarownie i bez żadnych upiększeń. Umieszczone na końcu książki fragmenty dzienników członków ekipy, pozwalają zobaczyć szerszy kontekst walki o przetrwanie podczas tej pełnej zmagań, wyprawy.

Legendarna klasyka gatunku, która z pewnością zadowoli wytrawnych smakoszy i eksploratorów górskich klimatów.

Zabrakło mi przekazania emocji, przez co całość czyta się jak dość suchy reportaż. W pewnych momentach zupełnie nie było czuć tego, że Autor i jego towarzysze walczyli o przeżycie. Dodatkowo mocno pominięty jest czas który upływa pomiędzy opisanymi wydarzeniami, co też zaburza odbiór i przebieg całej wyprawy.

Opowieść o pierwszym zimowym wejściu na najwyższy szczyt Ameryki Północnej w roku 1967 to niezwykle interesująca pozycja nie tylko dla miłośników gatunku. To uniwersalna opowieść o człowieku, o kruchości jego życia i woli przetrwania, o więzi społecznej i egoizmie. Co ważne nie ma tu zbyt wiele "technicznych" opisów dróg i wspinaczki - cały żargon ograniczony tu został do kilku podstawowych i dobrze wytłumaczonych pojęć alpinistycznych. To, co decyduje o walorach książki to szczerość w emocjach targających bohaterami niczym wiatr na grani. Odejmuje dwie gwiazdki. Pierwszą za tytuł (w moim odczuciu taki trochę naciągany, dla przykucia uwagi),druga za całkowity brak zdjęć - szata graficzna jest tu bardzo skromna i ogranicza się do jednego rysunku drogi, którą pokonali wspinacze. Zdjęcia archiwalne, czy nawet współczesne, z pewnością dodały by książce więcej uroku! Tym bardziej, że narrator dużo uwagi poświęca wszystkiemu , co widzi dookoła, a nawet rejestruje to na taśmie filmowej, o czym wspomina częstokroć.

Naprawdę dobry reportaż - bez ściemy. Autor nie zataja przed nami żadnych informacji. Pokazuje jak przygoda staje się śniegowym piekłem a emocje zmieniają się wraz z panującymi warunkami jak i działaniami.

W 1967 roku Art Davidson zebrał grupę śmiałków, którzy wraz z nim podjęli wyzwanie zdobycia McKinley zimą. McKinley zwana także Denali to najwyższy szczyt Ameryki Północnej co zapewnia mu miejsce w Koronie Ziemi. Mimo że góra nie dorównuje wysokością masywom górskim chociażby w Himalajach, to jest równie wymagająca, a miejmy na uwadze, że w latach sześćdziesiątych nie dysponowano takim sprzętem jak obecnie.
O marzeniach, przygotowaniach do wyprawy, a także o trudach zdobycia McKinley Art Davidson opowiedział w swoich wspomnieniach. O ile samo wejście było niezwykle fascynujące, jak i fakt, że śmiałkowie w związku z załamaniem pogody musieli zmierzyć się z silnym wiatrem i temperaturą minus 100 stopni, to jednak w tej relacji czegoś mi zabrakło...

(cd recenzji na fb)

Historia bardzo ciekawa zwłaszcza dla miłośników tematu. Natomiast literacko widać, że to nie zawodowy pisarz.

Najlepsza książka o wyprawie w góry jaką przeczytałam !!!! Czyta się ją z zapartym tchem jak powieść przygodową. Dzięki osobistym relacją uczestników ma się wrażenie , że jest się tam z nimi. Czytają trzymałam kciuki , żeby się im udało zdobyć szczyt , a potem szczęśliwie wrócić do rodzin. Przeżywałam z uczestnikami ich rozterki , trudne decyzje jakie musieli podejmować. Śmierć jednego z uczestników wyprawy, wesołego , lekkomyślnego Francuza.

• Góry
  • Czarne
  • Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley