Self-Regulation. Szkolne wyzwania

Okładka książki Self-Regulation. Szkolne wyzwania Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Okładka książki Self-Regulation. Szkolne wyzwania
Agnieszka Stążka-Gawrysiak Wydawnictwo: Znak emotikon opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Znak emotikon
2020-10-19
2020-10-19

Bardzo szybko się ją czyta polecam

Bardzo szybko się ją czyta polecam

Ciekawe, choć niełatwe opowieści , w tym dwie silnie nacechowane pandemią, pokazujące dzieciom różne trudne sytuacje szkolno-życiowe oraz sposoby na radzenie sobie z nimi. Opisane są na tyle dobrze, by dziecko mogło a) wczuć się w opowieść, b) być może utożsamić się nieco z którymś z bohaterów.
Z perspektywy rodzica: doceniam próbę pokazania różnych trudności, które są rzeczywiście życiowe i zrozumiałe dla dziecka. To, że rodzice długo pracują, że siedzą przy komputerze lub z telefonem, że dzieci w szkole nie zawsze są fair etc.
Perspektywy dziecka przedstawić nie umiem, bo nim nie jestem, ale mogę potwierdzić, że mój 7-latek słuchał chętnie i aktywnie wyrażał chęć czytania kolejnych rozdziałów.
Aha, jeszcze jedno: część "fachowa" moim zdaniem jest wręcz przesadnie rozbudowana. Ale oczywiście być może dla kogoś będzie niezwykle cenna, a jak ktoś nie chce czytać wszystkiego, to oczywiście nie musi.
ogólnie rzecz biorąc - polecam.

Z perspektywy rodzica: doceniam próbę pokazania różnych trudności, które są...

Bardzo fajna książka, fajne opowieści.
Tymon lat 7,5

Bardzo fajna książka, fajne opowieści.
Tymon lat 7,5

Żyjemy w ciekawych czasach. Dzieci i nauczyciele uczą się jak uczyć się online, a rodzice – jak pracować zdalnie i przeżyć razem w domu, często 24h na dobę, od czego często byliśmy odzwyczajeni. To czas stresu, mniejszego lub większego. Choć sama nie należę do mocno socjalizujących się osób, to i mój plan dnia wywrócił się do góry nogami od kiedy dzieci są non stop w domu. Bo to jednak co innego niż wakacje, choć tak wygląda. Właśnie czas przebywania w domu i wyzwania z izolacją od innych, zwłaszcza rówieśników, przedstawia pięć dość prostych w przekazie historii. Przedstawiają problemy, które napotykamy nie tylko w pandemii, ale które teraz najbardziej przybrały na sile.

W historiach spotkamy się z lękiem szkolnym, wysoką wrażliwością, zazdrością o rodzeństwo, nadużywaniem urządzeń elektronicznych, poczuciem osamotnienia w dobie kontaktu tylko internetowego i wieloma innymi trudnościami uczniów. Po każdej części dla dzieci dorosły znajdzie przystępny i wyczerpujący komentarz objaśniający wiele kwestii dotyczących tworzenia się emocji, rozwoju dziecka czy funkcjonowania mózgu. Ta książka może też pomóc rodzicom nauczyć się zachowywać spokój, bo nie oszukujmy się: dla nas ten czas to także stres.
Więcej na: https://konfabula.pl/dwie-ksiazki-o-self-regulation/

Coraz częściej sięgam po książki, dzięki którym lepiej zrozumiem własne dziecko lub udaje mi się zaradzić na dręczące go emocje. Taką książką jest właśnie „Self-Regulation. Szkolne Wyzwania” Jest to trzecia książka autorstwa Agnieszki Stążka–Gawrysiak, lecz pierwsza, którą miałam okazję przeczytać.
Więcej o książce na stronie internetowej: https://papierowybluszcz.wordpress.com/2021/08/28/self-regulation-szkolne-wyzwania-agnieszka-stazka-gawrysiak/

Więcej o książce na stronie internetowej:...

Dotyczy dzieci w wieku 6-10 lat. Ostatni rozdział "Domowe zasady ekranowe wspierające samoregulację dziecka." nie wskazuje drogi: "Zalecenia ekspertów w tym zakresie można znaleźć na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod adresem https://domowezasadyekranowe.fdds. pl/. Na koniec warto podkreślić, że urządzenie ekranami - mimo że z ich używania płyną liczne korzyści - dość silnie działają na układ nagrody w mózgu, pobudzając wydzielanie dopaminy i zwiększając "apetyt na więcej". Aby nie nasilać tego działania (które leży u podstaw uzależnień behawioralnych),należy powstrzymywać się od traktowania czasu spędzonego przed ekranem jako nagrody lub też redukowania tego czasu jako rodzaju kary."

W naszym przypadku sprawdziło się zastosowanie metody z literatury dotyczącej ADHD. Zauważam pozytywne zachowanie, nagradzam od razu, z zastosowaniem żetonów, które można potem wymieniać na dowolne nagrody. Córka sama wymyśla jaki kolor przypisać jakiemu przywilejowi. Rodzicu, nie krzycz i nie bij, bo to potęguje nadpobudliwość, wzmaga bunt i pogłębia niską samoocenę. Jeśli chcesz ukarać, wyznacz nudne zajęcie lub pozbaw przywilejów. Stosuj 3R: regularność (wszystko ma swoją porę),rutynę (schemat i kolejność, które dają poczucie bezpieczeństwa),repetycję (liczne powtórki, które zbudują cierpliwość u ciebie i u dziecka). Aneta Paszkiewicz w "Karierze szkolnej uczniów z ADHD" informuje "Najlepsze nawet metody nie zastąpią miłości i zrozumienia, jakich dziecko oczekuje od swoich rodziców, zaspokojenia tak istotnych potrzeb, jak potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji..."

Zgodnie z opinią Billa Gottlieba i Janesa Greenblata w książce "Nareszcie skoncentrowani", "Czas przed ekranami ograniczyć do 2 godzin dziennie, wyłączać 1-2 godziny przed udaniem się na spoczynek". Może powodować uzależnienie z uwagi na zwiększenie produkcji dopaminy. Warto znaleźć ćwiczenia fizyczne, sporty i "aktywności sprawiające mu przyjemność".

Siedzenie nie jest zdrowe. Wystarczy poczytać " Mocne plecy". Z mojego doświadczenia czas przed ekranami nie zmienił wiele w mojej głowie. Dorobiłam się za to okularów i bólu kręgosłupa w wieku 19-26 lat. Diagnozy doczekałam się w wieku 39 lat. Regularne ćwiczenia rehabilitacyjne łagodzą ból. Wykryto dyskopatię odcinka lędźwiowego i koksartrozę bioder. Zadbajcie o to, by wasze dzieci jak najpóźniej spotkały się z problemami tego typu.

Zwróćcie uwagę na ich potrzeby spotkań i zabawy z innymi dziećmi jak to jest opisane w książce "Duże dzieci. Fascynujący wiek od 7 do 13 lat. Poradnik dla rodziców i wychowawców" Oggi Enderlein.

Druga część tym razem dla dzieci w wieku szkolnym. Przykłady trudnych sytuacji z dziećmi i modelowe rozwiązania self-regulation. Żeby tak można było zastosować te polecane zachowania i by dzieci zachowywały się tak modelowo jak w książce, to byłoby cudnie...

Książka „Self regulation. Szkolne wyzwania” to zbiór opowiadań przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (ok. 6-10 lat) i dorosłych. Opowiadania mają na celu uporanie się z różnymi trudnymi sytuacjami, z którymi przyszło nam się zmierzyć wraz z nadejściem koronawirusa. Mowa tutaj o tych bardziej trudnych emocjach i sytuacjach – poczuciu osamotnienia, złości, stresie, wysokiej wrażliwości, zazdrości. Autorka książki w przystępny i dosyć obrazowy sposób stworzyła pięć opowiadań, które są przeznaczone dla dorosłych i dzieci i myślę, że ich lektura to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu.

Każde z opowiadań nawiązuje do aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w której wszyscy się znaleźliśmy. Autorka opisuje blaski i cienie sporej ilości czasu spędzanego w domu, codziennego życia z dziećmi połączonego ze zdalną pracą i nauką, ograniczonych kontaktów towarzyskich. Autorka zwraca szczególną uwagę na to, jak różne sytuacje oddziałują na emocje dorosłych i dzieci, a co za tym idzie na zachowanie nasze i naszych pociech. Opowiadania mają swoje przesłanie, sposoby rozwiązywania konkretnych trudności oraz naukę, którą można z nich czerpać.

Bardzo podobała mi się taka forma opowiadań, która jest urozmaicona kolorowymi grafikami, co na pewno zainteresuje dzieci. Plusem jest też prosty język i ważna treść, którą dobrze się przyswaja oraz dodatkowe adnotacje dla dorosłych po każdym opowiadaniu. Książkę śmiało można zaliczyć do kategorii psychologii, bowiem sporo jest tutaj mowy o emocjach, różnych stresujących sytuacjach, które niejednokrotnie wpływają na dalsze życie człowieka i czasami wywierają na nim piętno. Bo wszystko zaczyna się zawsze od głowy – problemy, które nam dorosłym często wydają się błahe, dla dzieci mogą stanowić przeszkody nie do pokonania. Warto pomóc najmłodszym i zapoznać ich ze sposobami na uporanie się z trudnościami, wskazać właściwe rozwiązania i pokazać, że nie wszystko jest takie straszne, jakie może się wydawać. Zachęcam do lektury książki „Self regulation. Szkolne wyzwania” – moim zdaniem to wartościowa propozycja dla dzieci i dorosłych, która może wiele zmienić, a przede wszystkim pomóc i ułatwić trudną rzeczywistość.

Za współpracę i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

IG @ksiazkowewisienki

"Self-Regulation. Szkolne wyzwania" to kolejna książka @dylematki , która tym razem wzięła po lupę sytuacje i wyzwania, jakie mają dzieci na etapie wczesnoszkolnym, czyli klasy 1-3, ale również tę szczególną sytuację jaka spotkała nas w ostatnim czasie, a mianowicie lockdown i zdalna edukacja. Trzeba przyznać, że dla dorosłych nie było to łatwe, a co dopiero dla dzieci. Pięć rozdziałów poruszających pięć różnych problemów, a zakończonych słowem wyjaśnienia dla rodzica. Jest co nieco o odrabianiu lekcji i dzieleniu dużych zadań na mniejsze, by było nam łatwiej je wykonać. Autorka poruszyła również temat wyśmiewania przez inne dzieci i jak pomóc dziecku poradzić sobie w takiej sytuacji (przyznam, że osobiście miałam podobną sytuację z moimi dziećmi, tylko, że u nas bardziej chodziło o dokuczanie niż wyśmiewanie i okazało się, że moje działania były dość zbliżone do opisanych). No i ważna w dzisiejszych czasach kwestia szeroko rozumianych ekranów. Kiedy, jak i ile? W końcu większość naszych rodziców nie musiała borykać się z tym problemem. U mnie w domu komputer pojawił się, gdy miałam lat 10, a internet w wieku 12. Nasze dzieci nie znają świata bez komputera, telewizji czy smartfona, ale czy tego chcemy czy nie, jako rodzice musimy dzieciom pokazać jak w tym świecie wirtualnym się poruszać w równowadze do świata rzeczywistego.
Zarówno pierwszy tom, jak i ten polecam bardzo.

Po pierwszej części ta jest jeszcze lepsza. Pomaga dziecku oraz mnie. Szczerze czytam opowiadania sama ciekawa co będzie dalej.

• Dla dzieci
  • Biblioteka