O królewiczu, który się odważył!

Okładka książki O królewiczu, który się odważył! Julia Hanke, Katarzyna Wierzbicka
Okładka książki O królewiczu, który się odważył!
Julia HankeKatarzyna Wierzbicka Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baśń Piórko 2019 dla dzieci

Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Gerda. Historia wieloryba Peter Kavecký, Adrian Macho
Gerda. Histori... Peter Kavecký, Adri...
Okładka książki Mały Saj i wielka przygoda Marcin Macięga, Magdalena Wiśniewska
Mały Saj i wie... Marcin Macięga, Mag...
Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...

Książkę czyta się lekko i szybko, forma opowiadania. Zawiera w sobie dawkę humoru oraz przekazuje wartości jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Mimo to, nie zachwyciła mnie tak jak np. „Szary Domek”. Owszem, pojawia się tutaj królewicz, który chce udowodnić, że jest wart o wiele więcej niż wmawiają mu inni, dziewczynka marząca o pospolitym imieniu czy też czarodziej chcący mieć potężne moce. Jednak całość nie trafia w moje serce, nie przeżywałam przygód z bohaterami. Uważam, że nie sięgnę po nią za pół roku „do poduszki”. Co do ilustracji – po prostu nie są „w moim typie”, nie podobają mi się.

Pięciolatek w miarę zadowolony, chociaż uważa, że przerabialiśmy lepsze książki. Czytaliśmy ją „na dwa razy”.
@fenek_czyta

Ciepła i przyjemna książka. czyta się ją z wielką przyjemnością, a jej treść na długo pozostaje w głowie.

Książki nagrodzone w konkursach biedronkowych na książki dla dzieci nigdy mnie nie rozczarowały. Tak było też z ,,Królewiczem, który się odważył”. Pozycja ta jest dla mnie dość wyjątkowa, ponieważ miałam przyjemność poznać autorkę na jednej z grup pisarskich.

Tytułowy królewicz jest młodszym z dwóch synów pary królewskiej. Czuje się źle, ponieważ rodzice traktują go jak malutkie dziecko, a jego starszy brat cieszy się sławą dzielnego rycerza. Królewicz postanawia więc uciec z domu i udowodnić wszystkim, że jest odważny i może być rycerzem. W ślad za nim podąża jego siostra Hermenegilda.

Katarzyna Wierzbicka bazuje na znanych toposach z klasycznych baśni takich jak droga do zdobycia sławy i udowodnienia swojej odwagi, czarownice, magiczne stworzenia, ale przedstawia je w sposób mający powiązania z realnym światem dzieci. Chociaż ja oczywiście nie jestem już grupą odbiorczą tej książeczki i nie zawsze umiem utożsamić się z bohaterem, to jestem pewna, że wiele dzieci odnajdzie w Królewiczu swoje przeżycia i rozterki w ciekawym tym wieku, gdy zaczynamy dorastać i postrzegać siebie jako coś odrębnego od swojej rodziny… a większość świata nadal uważa nas za dzieciaczki. Główny bohater jest bez wątpienia młodym bohaterem, z którym dzieci mogą się utożsamić, a fakt, że kolejną ważną postacią jest jego rezolutna i uparta siostra sprawia, że książka przypadnie do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, szczególnie że nie idzie w stereotypy związane z płcią – chłopiec ma prawo być niepewny i się bać, dziewczynka może mieć cięty język i zdolności przywódcze.

Stereotypy nie dotyczą też innych aspektów utworu – czarownica okazuje się miłą, mądrą staruszką, smok kochanym przyjacielem, a żaba romantyczną ,,panienką” pragnącą poznać prawdziwą miłość. W ten sposób dzieci mogą nauczyć się empatii i nieoceniania po pozorach. Kasia Wierzbicka zwraca też uwagę na relacje rodziców i dzieci, pokazując, że obie strony powinny zdobyć się na tolerancję i zrozumienie dla drugiej osoby. Może w ten sposób dzieci łatwiej pojmą, dlaczego czasem rodzice są wobec nich nadopiekuńczy?

,,O królewiczu, który się odważył” to bardzo wartościowa pozycja dla dzieci. Jednocześnie przekazuje wartości i pomaga dzieciom zrozumieć własne problemy i emocje, ale też wciąga, rozczula i wywołuje uśmiech na twarzy. Polecam gorąco do czytania z dziećmi.

,, Czasem warto jest wyruszyć w nieznane(…) Ale równie dobrze jest wrócić do domu.”

Sam tytuł mnie urzekł. Kryje się w nim tajemnica - na co odważył się królewicz? Jednocześnie pozwala choć trochę domyślić się, jakie przesłanie niesie bajka - i że jest to przesłanie bardzo piękne. Cenię w bajkach tę wartość, jaką jest inspirowanie czytelników, by stawiali czoła swoim strachom, by wierzyli we własne siły, by sięgali po to, o czym marzą pomimo obaw i zwątpienia. Sama staram się przekazywać podobną treść w tym, co piszę.

Królewicz, o którym tutaj mowa, marzył o tym, by zaczęto traktować go poważnie. Chciał udowodnić, że jest dzielny, postanowił zatem stoczyć bohaterską walkę. Okazało się, że to trudniejsze niż myślał - bo, zresztą, czy z każdym trzeba walczyć? Może jednak lepiej porozmawiać, zobaczyć odmienną perspektywę, punkt widzenia osoby, która tylko wydaje się groźna? Może ta inna osoba też się czegoś boi - albo przynajmniej odczuwa niepokój?

Może wszyscy jesteśmy do siebie podobni bardziej, niż nam się wydaje? Może w każdym z nas jest taki mały królewicz, czekający na to, by go dostrzeżono i doceniono? Ja - dorosła baba - zobaczyłam w królewiczu bardzo dużo z samej siebie.

Ogromną zaletą książki jest humor, przejawiający się w zabawnych dialogach, zaskakujących zwrotach akcji i chyba przede wszystkim - w zderzeniu wielkich ambicji królewicza z faktem, że tak naprawdę jest on nadal małym chłopcem i doświadcza typowo dziecięcych zmartwień i lęków. Najmłodsi czytelnicy z łatwością będą mogli się z nim utożsamić.

Starsi odbiorcy znajdą w książce nie tylko przepiękne, uniwersalne przesłanie, ale też - między innymi - subtelne nawiązania do znanych baśni. A jeśli jesteście uczuciowi, myślę, że zakończenie opowieści wzruszy Was równie mocno jak mnie!

więcej na blogu: https://szczesliwavii.blogspot.com/2019/11/o-krolewiczu-ktory-sie-odwazy.html

Autorka w bardzo lekki i humorystyczny sposób przekazuje nam ważną prawdę, że każdy, nawet największy "bohater" się czegoś boi oraz że rozmowa jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieszczęścia :) Polecam, warto przeczytać!

Bajka to wspaniała historie poszukiwania drogi do samego siebie. Bycia dzielnym mimo lęku i okazywania się lepszym niż w ocenie otoczenia. Gorąco polecam!

Przede wszystkim bardzo zabawna historia :)) inteligentna, energetyczna z fajnym morałem. Warto przeczytać!

Ma ładne ilustracje jest ciepła i przyjemna z fajnym morałem .Warto przeczytać dzieciom i samemu

Kolejna książka, której przeczytanie dziecku przynosi mnóstwo refleksji. O byciu sobą, poszukiwaniu swojego miejsca i o tym, że niczego nie musimy a wszystko możemy. (no prawie wszystko ;)

Inne książki z tej serii bardziej mi przypadły do gustu.

Inne książki z tej serii bardziej mi przypadły do gustu.

• Literatura dziecięca
  • Dla dzieci