Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Okładka książki Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
Agnieszka Stążka-Gawrysiak Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
emocje stres presja

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Trudne emocje, które można oswoić

267 0 108

Self-regulation to pierwsza z 3 książek o emocjach dzieci. Stres, którego sygnały trzeba zauważyć i go zredukować. Ta książka pokaże nam go dzięki historyjkom o rodzeństwie i jak sobie z nim radzić.
Stres – jak sobie z nim radzić?

Samoregulacja, czyli radzenie sobie ze stresem. Wiele słyszałam o tej książce, dlatego musiałam ją poznać. Teraz chcemy przeczytać kolejne. Najpierw trzeba zauważyć sygnały stresu. Dzieci nie zachowują się źle, ale są przeciążone stresującą sytuacją. To może być głód, ból, wysoka temperatura otoczenia, niedobór lub nadmiar ruchu. Taka wszystko musi być wyregulowane! Jeśli czegoś nam zabraknie do równowagi, to nie ma rady i emocje muszą znaleźć ujście. O tym opowiada pierwszy rozdział książki. Jest to bardzo obrazowe dla rodzica i dla dziecka, po krótkim opowiadaniu o zachowaniu dzieci dla rodzica znajdziemy ramkę, w której wszystko jest wytłumaczone. I już na początku zaczyna nam się rozjaśniać, jak działa ten mechanizm!

Stres – jak sobie z nim radzić?

Samoregulacja,...

Książka składa się z kilku rozdziałów. Te podzielone są na część dla rodzica z częścią teoretyczną i opowiadanie sytuacyjne z wieloma ilustracjami skierowanie do dziecka. Teoria, którą znajdziemy, jest uzupełnieniem czytanych dziecku opowiadań. Każde opowiadanie i treść teoretyczną warto przeczytać zanim dziecku przeczytany historyjkę. Dzięki temu możemy opowiedzieć dziecku co nieco na temat emocji i zachowania, także tego, że rodzice także potrzebują samoregulacji. Jakie historie tu znajdziemy? Dialogi rodzinne, kłótnie i bójki, granie podczas lekcji on-line, brak umiejętności siedzenia spokojnie, zdenerwowanie rodzica uwagami rodziny na temat wychowania, wpływie partnera na samoregulację, sposoby okiełznania złości, wpadki towarzyskie.
Więcej na: https://konfabula.pl/dwie-ksiazki-o-self-regulation/

Książki z cyklu "Self-regulation" zaczęłam czytać nie po kolei - od "Szkolnych wyzwań", przez "Nie ma niegrzecznych dzieci", po część pierwszą. I to właśnie ta część najbardziej mi się podoba, bo co oczywiste, jako pierwsza wydana w tej serii, najdokładniej tłumaczy założenia metody Self -Reg. Historie ciekawe, myślę, że zarówno dla dziecka jak i dorosłego. Wiedza dla rodzica jest przekazana w prosty i ciekawy sposób. Podoba mi się szata graficzna książki. Cała koncepcja self-reg bardzo mi się podoba i stosuję ją w pracy z dziećmi jak i w życiu prywatnym. Myślę, że z powodzeniem ta pozycja mogłaby być przetłumaczona na inne języki, bo jest ewenementem. Chociaż autorka podkreśla, że jej książki nie tłumaczą całkowicie metody Self-Reg profesora Shankera (którego książkę bardzo opornie mi sie czytało), to jednak wiedza przekazana w książkach pani Agnieszki zupełnie mi wystarcza i "ułatwia życie".

Metoda „Self-reg” pomaga dziecku w opanowaniu nadmiernego stresu i zlikwidowaniu przyczyny złego samopoczucia.
Opowiadania traktują o sytuacjach z życia codziennego Kuby i Lenki, w których wydarzają się sytuacje problemowe oraz prezentują modelowe reakcje rodziców lub nauczycielki. Każde opowiadanie jest zakończone „listem” dla rodzica (nauczyciela):
1) Potrzeby biologiczne, często rządzą różnymi zachowaniami dzieci. Marudzenie przy posiłku, może przerodzić się w awanturę, a zielony kubek okazać tragedią roku!
2)Emocje powodują, że niekiedy wypowiadamy słowa, których żałujemy. Bywa, że popychają dzieci także do czynów, takich jak: bicie, szczypanie, kopanie czy gryzienie. Czy są jakieś rady na kłócące się rodzeństwo?
3)Antek to „żywe srebro” ma trudności ze skupieniem uwagi przez pewien czas i kontrolowaniem ruchów swojego ciała. Jak poradzi sobie nauczycielka, gdy podczas czytania książki przez jednego z rodziców, chłopiec będzie przeszkadzał innym?
4)Opowiadanie o Witku zwraca uwagę na to, że każdy z nas ma swoje preferencje sensoryczne. Ale co zrobić, gdy fajnie jest bawić się w piasku, ale nie lubi się go dotykać stopami?
5)Filip bardzo chce być zauważony i doceniony. Brak uwagi ze strony rodzica, powoduje u niego wzrost frustracji i niestety odbija się to na Lence…
6)Czy mama zna magiczne sztuczki na pobudzenie, szczególnie takie, którym nagle zarażają się wszystkie przedszkolaki?:)
7)Rodzinne imprezy mogą stanowić wyzwanie dla dzieci! Lenka jest podekscytowana, zaś Kuba nieco przerażony. Dodatkowo nieprzewidziane sytuacje, powodują różne komplikacje…
„Self-Reg” pozwala rodzicowi na łagodne spojrzenie na niepożądane i trudne zachowanie dziecka i niejako wyłączenie alarmu w dziecięcym mózgu. Co więcej uczy autorefleksji nad własnym zachowaniem, akceptowaniem i godzeniem się z własnymi błędami.

1) Potrzeby...

Cudownie, empatyczna książka dla dzieci ale również dla rodziców
Autorka w przystępnych słowach mówi o samoregulacji. Po każdej opowieści jest też rozdział dla rodzica. Cenie wyjątkowo

Cudownie, empatyczna książka dla dzieci ale również dla rodziców

Mój mąż twierdzi, że opowiadania z tej książki są oderwane od rzeczywistości, bo żadne kilkuletnie dziecko nie ma takiego wglądu w swoje emocje i nie mówi jak opisywani bohaterowie. Tylko, to nie ma znaczenia. Te opowiadania mają pomagać kształtować ten wgląd i uczyć się emocji, więc siłą rzeczy są bardzo "modelowe". Ostatecznie, nasza córka bardzo lubi, a ja niedługo będę je znać na pamięć ;) Szkoda, że tak mało tych opowiadań.

Trudno mi określić, dla kogo bardziej przydatna jest ta książka - dzieci czy rodziców? Uważam, że to pozycja obowiązkowa (choć nie lubię takich radykalnych opinii ;)) dla każdego opiekuna małego dziecka. Świetne historie, w których mogą odnaleźć się dzieci, rodzice/opiekunowie zrozumieć i poznać perspektywę od strony małego człowieka oraz zaczerpnąć inspirację odnośnie postępowania w podobnych momentach w realnym życiu. Główne filary self-reg podane w łatwy do zrozumienia i przyswojenia sposób. Mamy tę książkę w domu już długo i ciągle do niej wracamy, a zawarte w niej rozwiązania oraz proste prawdy odnośnie emocji i potrzeb małych ludzi nieraz ratowały nas w codziennym współżyciu. :)
Gorąco polecam!

Pierwsza część dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przykłady trudnych sytuacji z dziećmi i modelowe rozwiązania self-regulation. Żeby tak można było zastosować te polecane zachowania i by dzieci zachowywały się tak modelowo jak w książce, to byłoby cudnie...

Książka cudowna, dzieci ją uwielbiają. Dającą do myślenia. Po każdej opowieści można porozmawiać z dziećmi o podstawowych wartościach w życiu. Bardzo polecam.

Po tej książce kupiłam parę innych, wg mnie żadna nie dorównuje tej, pomocne są wskazówki dla rodziców, dziecko natomiast lubi słuchać, że inne dzieci mają tak samo i że można sobie radzić z emocjami. (Jedyny minus: w jednym opowiadaniu jest zbyt dużo "wyzwisk", co dziecko szybko łapie i powtarza :o, ale z drugiej strony no cóż... życie, nie usłyszy tutaj to gdzie indziej, a tak przynajmniej można wyjaśnić że to nieładnie)

Dodaj cytat z książki Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę