Homo Sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz

Wydawnictwo Dolnośląskie
2020-09-30
2020-09-30
Emilia Skowrońska

Fantastyczna lektura! Dosłownie, czekała na mnie na Empikowej półce w dziale "Uszkodzone", żeby wskoczyć mi w oczy, a następnie w ręce i stać się remedium na zgryzotę i momentami przygniatający ciężar kondycji ludzkości. Pióro autora, poziom jego wnikliwości i pragamtyczny optymizm to wyższy poziom. Wnioski z przytoczonych przez niego historii i rozważań nad nimi, w oparciu o badania naukowe i własne spostrzeżenia, formuje w 10 zasad według których warto żyć:

1. W razie wątpliwości dopatruj się dobrych intencji 🌞
7. Unikaj wiadomości 📺
8. Nie bij nazistów! ✌️
9. Wyjdź z cienia: nie wstydź się czynić dobra 🌗
10. Bądź realistą 👁️

Powiesiłem je sobie na drzwiach od toalety, żeby dodać szlachetności doznaniom na porcelanowym tronie :>

Ta książka ma wszystko, czego oczekiwałem od książki o naturze ludzkiej.

Ta książka ma wszystko, czego oczekiwałem od książki o naturze ludzkiej.

Ciekawa książka, warta przeczytania. Jednak wiele teorii autor przedstawia jakby były prawdą, podczas gdy jest to tylko jego interpretacja pewnych faktów.

bardzo bardzo bardzo polecam

bardzo bardzo bardzo polecam

Można słuchać godzinami tej książki.

Można słuchać godzinami tej książki.

Książka o pozytywnym przesłaniu, w której człowiek nie jest przedstawiony jako samolubna jednostka myśląca tylko o swoich zyskach, ale jako istota, która z natury czyni dużo dobrego. Problem polega na tym, że większość ludzi nie wierzy w pozytywne intencje pozostałych, zapominając, że gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy do siebie bardzo podobni: od hipisa, dla którego wojna to zło, po nazistowskiego żołnierza. Mało kto się zastanawia, czemu niektórzy zachowują się tak, a nie inaczej i łatwiej nam odhumanizować daną grupę ludzi niż szukać logiki ich myślenia. Chętniej myślimy, że więzienie powinno być surowe dla przestępców, tak by bali się tam powrócić, jednak niewielu myśli o rzeczywistej resocjalizacji więźniów woląc po prostu, by więzienie było zemstą za zło, jakie wyrządzili. Mimo że, statystycznie rzecz biorąc, każdy z nas czyni więcej dobra niż zła, jesteśmy przekonani, że większość ludzi, a w szczególności obcy spoza naszego otoczenia, to ludzie niegodni zaufania, w pewnym sensie gorsi od nas, a im dalej jesteśmy od innej grupy ludzi i im mniej mamy z nimi do czynienia, tym łatwiej nam myśleć o nich w negatywnym sensie (i tak na przykład najwięcej negatywnych rzeczy do powiedzenia o imigrantach mają osoby, które najrzadziej ich widują). Ludzie łatwo ulegają takiemu myśleniu, w główniej mierze dlatego, że bardziej pamiętamy czyjeś złe uczynki, a o dobrych szybko zapominamy (tzw. inklinacja negatywna),wystarczy, że raz nas oszuka osoba z kraju X, by być uprzedzonym do każdej osoby z tego kraju. Niektórzy będą sądzić, że bycie podejrzliwym wobec każdego obcego to pozytywna cecha, jednak zapominamy, że większość ludzi ma pozytywne intencje, a bycie cynikiem i nasze bardziej negatywne niż pozytywne nastawienie wobec drugiej osoby sprawia, że będzie ona tam samo źle nastawiona do nas, jak my do niej. W książce opisane zostało wiele badań potwierdzających ww. tezy.

Czy człowiek ma wrodzoną awersję do przemocy? Czy łatwo nam czynić zło, gdy mamy ku temu wyższe powody? Co naprawdę motywuje ludzi do walki i dlaczego często są to przyjaźń i lojalność? Na te i szereg innych pytań na temat ludzkiej natury znajdziesz odpowiedź w książce "Homo Sapiens.Ludzie są lepsi niż myślisz".

Daj się zaprosić w podróż przez 200 tysięcy lat historii człowieka.Będzie to podróż ciekawa i wielowątkowa, a gdy już dojdziesz do jej końca, mam nadzieję, że przychylniejszym okiem spojrzysz na świat.

Po więcej zapraszam na https://jaktunieczytac.pl/homo-sapiens-ludzie-sa-lepsi-niz-myslisz/

Daj się zaprosić w podróż przez 200 tysięcy lat historii...

Książkę świetnie się czyta, nawet gdy nie w pełni zgadzam się z autorem. Jednocześnie przytacza on ciekawe przykłady na swoją korzyść i zmusza do przemyślenia swojego stanowiska.

Bardzo pozytywna książka, fragmentami może nawet naiwna. Można to postrzegać jednak jako jej zaletę, przy zalewie negatywnych informacji, z którym mamy do czynienia na co dzień. Przy tym jest dobrze napisana, bardzo przystępnie, autor bazuje na przykładach i faktach (chociaż czasami może się wydawać, że nagina ich interpretację na potrzeby swojej tezy). Na pewno daje do myślenia i to jej największa wartość.

Książka którą powinien przeczytać każdy.

Książka którą powinien przeczytać każdy.

• Popularnonaukowe