Humankind: A Hopeful History

popularnonaukowa
Bloomsbury Publishing
2020-01-01
2020-01-01

Czytałam jakby to był thriller, nie mogłam się oderwać. Pełno w niej wartościowych treści dla osób zainteresowanych psychologią, antropologią, historią i socjologią. Wiele wyników popularnych badań, które obiegły świat zostaje tu zrewidowanych (min. eksperymenty Zimbardo i Milgrama). Dowiedziałam się bardzo ciekawych nowych rzeczy mimo, że czytam sporo książek popularnonaukowych. Czy książka napisana pod tezę? To każdy oceni indywidualnie. Na pewno warto przeczytać książkę Bergmana, żeby nie wierzyć w wybiórczo przedstawiane statystyki, czy historie znane z mediów. Mi ta książka dała trochę nadziei zarówno w gatunek ludzki jak i niektórych dziennikarzy i naukowców i za to jestem wdzięczna autorowi.

Przeciętna kobieta w średnim wieku i literatura popularnonaukowa w języku angielskim. To znaczy, że jest to kolejna rekomendacja mojego anglojęzycznego przyjaciela. Tak, dba o moje lektury i ich wartość.
Bardzo interesujący pogląd na ludzkość jako dobre stworzenia. Każda zaprezentowana idea jest poparta wynikami badań lub inną literaturą. Według autora jest nadzieja, że ludzkość jest dobra.
Niestety, nie przekonał mnie. Lektura jest świetna i sprawia ogromną przyjemność lecz nie do końca wierzę w lepszą wersję ludzi. Dowody są wiarygodne lecz myślę, że problem leży we mnie i mojej pesymistycznej naturze. Dodatkowo, ludzie będący u władzy w moim kraju sprawiają, że wierzę we wszystko co najgorsze w ludziach.
Tak czy inaczej, książka ta daje dużo radości podczas czytania oraz wiele do przemyślenia, więc rozważam przeczytanie jej powtórnie. Może kolejne czytanie spowoduje, że przyjmę dobre wieści o ludzkiej naturze jako prawdziwe i prawidłowe.

An ordidanry middle-aged woman and science popular liturature in English. That means this is another recommendation by my English-speaking friend. Yes, he really cares about my lectures and their value.
Very interesting view on humans as good creatures. Every presented idea is backed by results of research or other literature. According to the author there is hope that humankind is kind😊
Unfortunately, he didn’t convince me. The reading is great and gives lots of pleasure but I don’t fairly believe in better version of humans. The evidence is reliable and I think the problem is with me and my pessimistic nature. What is more, people who are in power in my country make me believe the worst things about humans.
Anyway, the book is enjoyable and thought-provoking, and I think about reading it once again. Maybe, the second reading persuades me to take good news about human nature as true and right.

Warto przeczytać. Pozazawartymi faktami książka jako jedna z nielicznych ma optymistyczny przekaz. A tego nam obecnie potrzeba. Koncentrujmy się na dobrych aspektach a nie tylko na problemach i tragicznych wyjątkach.

Bregman jest niewątpliwie bardzo błyskotliwym pisarzem i ma świetny warszat pisarski. Jest erudytą i ma nietypowe spojrzenie na wiele spraw, które w naszych oczach są już niezmienne, albo dane za pewniki. Dobrze, że ktoś podwarza te uklepane formułki o ludzkiej naturze, bo jeżeli wierzyćby tylko i wyłącznie mediom to ludzkość jest naprawdę skazana na najgorsze, w to Bergamn nie wierzy i pisze to dośc obszerne dzieło ku pokrzepieniu.

• Anglojęzyczne
  • KIndle