Nasierowska. Fotobiografia

Wydawnictwo: Marginesy
biografia, Zofia Nasierowska
albumy
Pistacia

„Fotografka Boska” – pisał Melchior Wańkowicz, „Annie Leibovitz Peerelu!” – pisze Newsweek. Bo przecież… każdy chciał mieć zdjęcie od Nasierowskiej. Kobiety, bo wyglądały romantyczniej niż w rzeczywistości, mężczyźni – bo subtelniej. Z jej fotograficznych portretów promieniowała fascynująca siła piękności. W szalonych i twórczych latach sześćdziesiątych i w pełnych propagandy sukcesu latach siedemdziesiątych niezmienne było jedno – na dziesiątkach okładek „Filmu”, „Ekranu”, „Zwierciadła”, „Przekroju” oraz „Kobiety i Życia” zdjęcia twarzy znanych aktorek i aktorów, niemal zawsze opatrzone podpisem „Foto: Zofia Nasierowska”. Krytycy podkreślali, że Nasierowska jest zjawiskiem i instytucją, czarodziejką i terapeutką, bo spełnia marzenia kobiet. Po trzydziestu pięciu latach pracy zawodowej, ze względu na chorobę oczu, przestaje robić zdjęcia. Nie poddaje się, jej silny charakter dyktuje wybór zupełnie odmiennego zajęcia: w domu zbudowanym nad mazurskim jeziorem otwiera pensjonat.

[opis wydawcy]

Agacha | 2015-12-08
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Świetnie napisana biografia, zachęcająca do zainteresowania się twórczością Zofii Nasierowskiej. Chętnie spędziłabym też trochę czasu w pensjonacie Morena, choć już niestety nie ma tam pani Zofii. Piękne zdjęcia ludzi znanych i nieznanych. Lektura godna polecenia.

kultur-alnie | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

"Krajobrazem dzieciństwa Zosi była fotografia..." - jak to ładnie brzmi. Wcześniej twórczości Zofii Nasierowskiej nie znałam, a teraz jest mi bliższa. Jej portrety urzekają, przyjemnie się ogląda znane i lubiane postaci, uchwycone na fotografii przed laty.
Zaskoczeniem dla mnie było to, że mężem pani Zosi jest Janusz Majewski, a sama Nasierowska napisała scenariusz do "Siedliska" - serialu, który kilka lat temu mnie zachwycił.
Więcej bym chciała o fotografii, ale i tak bardzo dobrze spędziłam czas z "Fotobiografią", smaczków dużo znalazłam i cytat z Brzechwy zapisałam: "Fotografia wyzwala utajone i zatarte przez nas wspomnienia, odskakują niewidzialne zasuwki i następuje spotkanie z własną przeszłością. Myśl wyrusza w podróż...". Dzięki Zofii Turowskiej spotkałam się z ich przeszłością i będę to spotkanie miło wspominać.

spacer_biedronki | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, E - book
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Z przyjemnością czytałam o tym jak Zofia pracowała. O zachwytach nad jej portretami i niespożytą energią, którą w sobie miała. Jednak czegoś mi brakowało? Może szaleństwa ciemni? Może jej słów? Dlatego tylko "dobrze".

kolmanka | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Pasja to zdecydowanie najpiękniejsze uczucie, jakie może odczuwać człowiek. Oczywiście wiele osób może się ze mną nie zgodzić, twierdząc, że miłość jest jeszcze piękniejsza. Przecież uczucie pasji na stałe połączone jest z miłością, to jakby 2 w 1. Nie można nie kochać swoich pasji, prawda? Jeszcze piękniej jest gdy rzeczona pasja towarzyszy nam od bardzo wczesnej młodości aż po śmierć i dziedziczona jest przez kolejne pokolenia. Bohaterka tej niezwykłej biografii - Zofia Nasierowska - jest doskonałym przykładem kobiety całkowicie zdominowanej przez swoje zainteresowanie jakim była fotografia.

Mała Zosia już od najmłodszych lat podpatrywała swojego ojca krzątającego się po słynnym i lubianym przez wszystkich, zakładzie fotograficznym. Biografia podaje, że w wieku 7 lat potrafiła zrobić na tyle dobre zdjęcie, że często zastępowała tatę w pracy. Wyobraziłam sobie zdziwienie klientów pozujących do fotografii małej dziewczynce, która przecież dopiero odrosła od ziemi. Autorka książki...

MoWi | 2010-08-03
Przeczytana: 29 lipca 2010

Wspaniała opowieść o wspaniałej kobiecie. Ciekawe historie, anegdoty a nawet sekrety kuchni Pani Nasierowskiej. Do tego wiele pięknych, starych zdjęć.Polecam!

Marta Biesiekierska | 2011-07-12

wspomnieniowa książka, cenna zwłaszcza ze względu na obraz Polski lat 60,70 i 80. No i niesamowite foty Zofii Nasierowskiej:)

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 10 lutego 2011