Nasierowska. Fotobiografia

Marginesy
2009-10-15
2009-10-15
biografia Zofia Nasierowska

Czuję niedosyt. Książka jest przyjemna, dobrze się czyta, jest w niej mnóstwo fotografii ale mam wrażenie, że brakuje w niej informacji. Okres w którym żyła Zofia Nasierowska i ludzie którzy ją otaczali to w sumie materiał nieskończony. Ojciec, szkoła, maż, później życie w Warszawie. Przecież oni byli elitą ówczesnego okresu! Pani Zofia ur się w 1939 roku, dorastała w czasie wojny a my mkniemy przez ten okres i dostajemy informację, że w sumie nie wiadomo z czego żyli. Mniej fotek więcej faktów, wtedy byłoby lepiej.

Tytuł trochę przewrotny, bo rzeczywiście tylko część życia/biografii dotyczy fotografii a większość to jednak dość przeciętna biografia.
Książka napisana być może wyczerpująco, ale w jakiś siermiężny sposób - jakby maturzysta pisał wypracowanie tak, żeby niczego nie przeoczyć, starając się żeby to jeszcze ładnie brzmiało. Niestety ostateczny wynik jest niezbyt udany.

Na plus - jest trochę anegdot z życia elity PRL, na minus - za mało opisu warsztatu fotograficznego (są przepisy kuchenne, a nie ma opisu choćby negatywów, papieru na jakim te zdjęcia były robione).

Chciałem tej autorki przeczytać również biografię Holoubka, ale po tej sobie odpuszczę.

Na...

Ciekawa osoba i na pewno dobra w swoim fachu. Jednak zasługuje chyba na lepszą fotograficzną biografię niż ta. Można by w sumie ze spokojem zakończyć czytanie książki w okolicach jej połowy. Od połowy książki zaczyna się lanie wody, opisy sielskiego życia i pracy na tzw. gospodarstwie. Wiem, że to uproszczenie, ale na prawdę nie wiem co ma opis życia na tzw. wsi do biografii fotografki? Dla Nasierowskiej fotografia to było całe życie. I taka powinna być ta biografia od początku do końca. W tym wypadku druga część książki nie ma nic wspólnego z fotografią i biografią, raczej są to wspomnienia autorki o Nasierowskiej. Szkoda bo zapowiadała się ciekawie.

1919

Świetnie napisana biografia, zachęcająca do zainteresowania się twórczością Zofii Nasierowskiej. Chętnie spędziłabym też trochę czasu w pensjonacie Morena, choć już niestety nie ma tam pani Zofii. Piękne zdjęcia ludzi znanych i nieznanych. Lektura godna polecenia.

Z przyjemnością czytałam o tym jak Zofia pracowała. O zachwytach nad jej portretami i niespożytą energią, którą w sobie miała. Jednak czegoś mi brakowało? Może szaleństwa ciemni? Może jej słów? Dlatego tylko "dobrze".

Pasja to zdecydowanie najpiękniejsze uczucie, jakie może odczuwać człowiek. Oczywiście wiele osób może się ze mną nie zgodzić, twierdząc, że miłość jest jeszcze piękniejsza. Przecież uczucie pasji na stałe połączone jest z miłością, to jakby 2 w 1. Nie można nie kochać swoich pasji, prawda? Jeszcze piękniej jest gdy rzeczona pasja towarzyszy nam od bardzo wczesnej młodości aż po śmierć i dziedziczona jest przez kolejne pokolenia. Bohaterka tej niezwykłej biografii - Zofia Nasierowska - jest doskonałym przykładem kobiety całkowicie zdominowanej przez swoje zainteresowanie jakim była fotografia.

Mała Zosia już od najmłodszych lat podpatrywała swojego ojca krzątającego się po słynnym i lubianym przez wszystkich, zakładzie fotograficznym. Biografia podaje, że w wieku 7 lat potrafiła zrobić na tyle dobre zdjęcie, że często zastępowała tatę w pracy. Wyobraziłam sobie zdziwienie klientów pozujących do fotografii małej dziewczynce, która przecież dopiero odrosła od ziemi. Autorka książki przytacza czytelnikowi historie związane z pasją Zofii. Jej olbrzymią wiedzę na temat różnego rodzaju klisz, modeli aparatów, czy tez wszechstronną wiedzę z zakresu fizyki, której prawa rządzą sztuką fotografii. Wszyscy wiedzieli, że przed Zofią rozciąga się świetlana przyszłość i nie mylili się.

Po ukończeniu przez młodziutką Zofię łódzkiej filmówki, (Wydział Operatorski) na zdolną dziewczynę posypały się setki propozycji i szans, których nie wolno było zmarnować. Prestiżowe galerie zaczęły doceniać jej talent, a zaskoczona kobieta zaczęła bywać na najlepszych międzynarodowych wystawach, wzbudzając zachwyt i uznanie. Powołaniem Zofii był jednak portret. Tym samym stała się najbardziej znanym fotografem polskich sław, ludzi kultury i sztuki. Wielbicielami jej talentu była Irena Jarocka, Beata Tyszkiewicz, Kalina Jędrusik, Roman Polański czy Anna Jantar.

Książka to pięknie wydany, bogato ilustrowany zapis życia pani Zofii. Album wciąga od pierwszej strony i niesłychanie cieszy oko po sam koniec. Jest to jednak lektura na troszkę dłuższy czas - 430 stron. Czyta się ją jednak lekko, przyjemnie. Te cechy zostały dostrzeżone także przez jury konkursu Pióro Fredry 2009, które uhonorowało album jako najlepszą książkę roku. Polecam ją przede wszystkim osobom, które czerpią inspiracje i motywację czytając o życiu ludzi ogarniętych pasją, pracowitych i wytrwałych. Będzie ona także doskonałym prezentem dla najbliższych osób.

"Bo ważne, z jakich krajobrazów i otoczenia człowiek przybywa, co człowieka urzeka: rzeczy wzniosłe, codzienność, spokój, ruch, tęsknota, apatia, ciągle zakochiwanie czy stałe kochanie."

Mocna ósemka

Mocna ósemka