Soroczka

Wydawnictwo Literackie
2020-10-16
2020-10-16
literatura polska

Żegnam cię, mój świecie wesoły

☆ okładka: minimalistyczna, nawiązująca do treści, intrygująca, wyróżniająca się
☆ ilość stron: 152
☆ tempo czytania: bardzo szybkie (jeden wieczór)
☆ treść: nostalgiczna, skłaniająca do refleksji i przemyśleń, temat trudny, ale zawartość pokrzepiająca.

☆ ilość stron: 152
☆ tempo czytania: bardzo szybkie (jeden wieczór)

Samotność, starość, śmierć.. ale też okrutne wspomnienia z wojny.

Trudno mi ją ocenić, bo mimo tego, że jest pełna wstrząsających historii i trudnych refleksji, nie poczułam jej do końca. Zabrakło mi jakiejś przeciwwagi, odmiennego podejścia. Wszystkie historie zbiły mi się w jedną gorzką całość. Daleko mi oczywiście do oceniania tej gorzkości, biorąc pod uwagę przebieg życia bohaterów książki, a także trudy starości. Z doświadczenia jednak wiem, że u niekażdego wygląda to tak samo i można było urozmaicić treść. Może jednak autorce chodziło o właśnie taki efekt.

Samotność, starość, śmierć.. ale też okrutne wspomnienia z wojny.

Rewelacja książka. Przeczytana jednym tchem. Niepowtarzalny klimat skryty w prawdziwych ludzkich historiach. Ostrzegam, że momentami bardzo bolesna i trudna. Polecam !!!!

Opowieść o przemijaniu, losie i pamięci.

„Dużo pamiętam, tylko muszę pomyśleć. Nie zapomina się tak prędko, kiedy coś się przytrafiło. Człowiek żyje pamięcią.“

Opowieść o ludzkim życiu i przygotowaniu na śmierć.

„Śmierć? Czy ja wiem? To ko­niecz­ność. Trze­ba umie­rać. Spod kosy nikt nie uciek­nie. Śmierć każ­de­go ku do­ło­wi ścią­gnie.“

Napisana z czułością i empatią bardzo osobista historia anonimowych rozmówców. Czasami skupiali się oni jedynie na przygotowaniach do własnego pogrzebu, często mówili o śmierci w ogóle, zwykle zdradzali wycinek własnego życia. Stworzyło to obraz zadziwiająco głęboki i poruszający jak na to, że każdy człowiek obcował z nami jedynie na kilku stronach. Tyle jednak w zupełności wystarczyło, by zgnieść moje serce pod naporem doświadczonego bólu, gotowości na odejście, pogodzenie się ze starością. Nie wiem, jak doszło do tego, że tak mało mówi się o tej książce, ale jest piękna i potrzebna.

„Co tu dużo gadać, człowiek rodzi się na śmierć, a umiera na życie.“

[Soroczka „to po naszemu koszula. Jedni mówią, że na ślub. Inni — że śmiertelnica. Soroczka od sorok, bo czterdzieści prac wokół niej“.]

Opowieść o przemijaniu, losie i pamięci.

Opowieść o ludzkim życiu i przygotowaniu na śmierć.

Napisana z czułością i empatią...

Śmierć jest najbardziej naturalną rzeczą dotyczącą nas wszystkich, ale jej zawoalowany charakter wpędza rozmowy o niej w sztucznie napięty ton. Rozmowy zawarte w tej książce są po prostu szczere. Nie próbują odwrócić od niczego wzroku i traktują koniec życia z uważnością i byciem obok.

Życzę nam wszystkim takich rozmów.

Życzę nam wszystkim takich rozmów.

Chętnie wrócę.

Chętnie wrócę.

Może nie jest odpowiednie żeby ocenić te książkę jako cudowną ze względu na temat książki, ale jest naprawdę super. Prosty język, styl pisania przyjemny. Ile ciekawych rzeczy dowiedziałam się.
Jest trochę bardzo przykrych, dramatycznych momentów, wiec dla niektórych może to nie być łatwe.
Jednak bardzo polecam.

Jednak bardzo polecam.

Poruszająca książka zawierająca rozmowy ze starszymi ludźmi o śmierci. Zadziwiającej gotowości i przygotowaniu na ostateczne. Oswajająca i rozbrajają szczerością.

Rozmowy-zamyślenia o ważnych rzeczach, o których często nie mamy czasu rozmawiać bądź nie chcemy - nie tylko o śmierci i żałobie, ale i o życiu. Wspaniałe. I aż dziwne, że ta książka nie została doceniona przy przyznawaniu nagród. Polecam!

Niech Was nie zmyli ta "mała książeczka", kaliber jest duży, w końcu mowa o sprawach ostatecznych. Od razu przychodzi mi na myśl film M. Szumowskiej z 2006 roku "A czego tu się bać". Pokochałam film, pokochałam książkę.

• Reportaż