Operacja Talos

Operacja Talos
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01

Fikcyjny Sosnowitz, to nikt inny jak autentyczny rotmistrz Sosnowski i do wybuchu II Wojny Światowej i ewakuacji na Wschód ich losy są zbieżne. W dalszej części autor postanowił według własnej wizji pokierować jego dalszymi losami. Ponadto mamy zamach na Hitlera, badania w Dachau i Himmler jako główny wróg Hitlera. Podsumowując czyta się dobrze i przyjemnie.

Ach te książki Wołoszańskiego o tajemnicach II WŚ - mam do nich ewidentną słabość.

W detalu wszystko jest tu super - szczegółowe odwzorowanie paru intrygujących postaci znanych z kart historii, ciekawe wykorzystanie losów słynnego Jerzego Sosnowskiego - polskiego agenta w III Rzeszy, a także świetnie oddane wewnętrzne niepokoje bohaterów i emocjonująco rozpisane sceny, które czyta się jednym tchem.

Minus jest właściwie jeden, ale za to spory. Rozciągnięcie historii na niemal dekadę - od końca lat 30 po ostatnie dni wojny nieco rozwadnia końcowy efekt. Niektóre postaci nieco nam się w tym czasie "gubią". Niemniej wciąż jest to znakomita lektura na wakacje. :)

Książka autorstwa Bogusława Wołoszańskiego (którego miłośniczkom i miłośnikom historii nie trzeba przedstawiać) to połączenie rzeczywistych wydarzeń z czasów II Wojny Światowej, fikcji, czy domysłów Autora.
Dla tych osób, które są zaznajomieni z historią, bez problemu odgadną, które z torpów są prawdziwe, które są tylko domysłem, inspiracją, czy też fikcją. Do tej pory nie gustowałam w książkach budowanych na pomyśle co by było gdyby... Niemniej po tą warto sięgnąć. Dlaczego? Może dlatego, że jest wiele pytań, na które jeszcze nie odpowiedziano po zakończeniu globalnego konfliktu? Może dlatego, że chciałabym się łudzić, że Michał Sosnowiski przeżył konflikt, a nie tylko postać Michaela Sosnowitza literacki wzór postaci, stworzony na jego wzór i- wszelako- podobieństwo, będące wyrazem fantazji Autora? A może
lektura książki to tylko odskocznia od rzeczywistości? Niemniej, jakiekolwiek są to motywy, a może żadne z powyższych? Lektura z duża dozą prawdopododobieństwa będzie się podobać tym, którzy pochłoneli "Twierdzę szyfrów".

Znakomita powieść w klimatach tajnych służb II wojny światowej. Świetnie napisana, pełna wielu danych historycznych i ciekawych wniosków. Zdecydowanie polecam przeczytać.

Calkiem fajnie to wyszło redaktorowi Wołoszańskiemu pomieszanie historii i fikcji, Ot taka dosyc lekka lektura

DLa miłośników II wojny światowej ta książką będzie bardzo dobrą odskocznią od suchych leksykonów i encyklopedii wojnych. Tutaj znajdziemy dość ciekawą fabułę, wartką akcję rodem z publikacji przygodowych. Jeśli ktoś lubi kryminały, moim zdaniem również się tutaj odnajdzie, ponieważ gry wywiadowcze niosą ze sobą również zabójstwa i szantaże.

[...]
człowiek może przyzwyczaić się do spania na twardej podłodze, ale do zimna już nie.
[...]
- Od dzisiaj to jest największa tajemnica Niemiec.
Wrócił na kanapę i usiadł bliżej Michała, aby mówić ciszej
- Wojna jest przegrana, Amerykanie i Anglicy są w Normandii, Rosjanie stanęli na Wiśle. I jedni i drudzy ruszą lada miesiąc i zgniotą to co pozostało po wielkiej Rzeszy i zabiorą się do wymierzania sprawiedliwości. A ja nie chcę stracić wszystkiego co zarobiłem przez ostatnie 30 lat.
- A kto miałby ci to zabrać ?
- Himmler! Chce, żebym moje aktywa wysłał z Niemiec. I mogę ich nie odzyskać po wojnie. Rozumiesz ?!

𝗭𝗡𝗔𝗞𝗢𝗠𝗜𝗧𝗔 𝗜 𝗡𝗜𝗘𝗣𝗥𝗭𝗘𝗪𝗜𝗗𝗬𝗪𝗔𝗟𝗡𝗔 𝗜𝗡𝗧𝗥𝗬𝗚𝗔 !
"𝗢𝗽𝗲𝗿𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗧𝗮𝗹𝗼𝘀" to kolejna powieść Bogusława Wołoszańskiego oparta o realia drugiej wojny światowej.
Autor poprowadzi czytelnika przez kulisy zamachów na Adolfa Hitlera, walki o władzę w Trzeciej Rzeszy oraz niezgłębioną tajemnicę powojennych losów fortuny SS.
𝗡𝗜𝗘𝗦𝗔𝗠𝗢𝗪𝗜𝗖𝗜𝗘 𝗙𝗥𝗔𝗣𝗨𝗝Ą𝗖𝗔 ! 𝗣 𝗢 𝗟 𝗘 𝗖 𝗔 𝗠 !

[...]
- Od dzisiaj to jest największa tajemnica Niemiec.
Wrócił na kanapę i usiadł bliżej Michała, aby mówić ciszej

Jeśli ktoś się głębiej wczyta w dokumenty faktyczne to będzie przekonany że Hitler, Himler, Hes oraz wielu innych uciekło a skazani lub martwi byli tylko bez wątpienia sobowtóry. Ameryka też nie bez powodu stała się tak bogata po wojnie ale to już osobna historia i dotycząca rabowania naukowców i ich dokumentacji. Książka jest ciekawa ale tak po 2/3 treści zaczyna spadać jej poziom.

Kolejna pozycja klasyka historii Bogusława Wołoszańskiego. Trzyma w napięciu. Przyznam że trzeba być dość zorientowanym żeby wyłowić fakty od propozycji co by było gdyby. Polecam dla fanów pióra Pana Bogusława. Rozwiązanie na ostatnich stronach dość zaskakujące.

Świetnie napisana i oparta na dokumentach historia

Świetnie napisana i oparta na dokumentach historia