Operacja Talos

Wydawnictwo: Wołoszański

Książka jest powieścią, ale opartą o wydarzenia, które mogły się zdarzyć w czasie II wojny światowej. Dotyczy niebezpiecznej gry wywiadów, którą z jednej strony prowadzi sam Heinrich Himmler, a z drugiej polskie podziemie. Intryga jest zawiązana niebanalnie i tajemniczo, akcja pełna intrygujących zwrotów, a rozwiązanie wszystkich zagadek czeka dopiero w ostatnim rozdziale.

tom5210 | 2014-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2014

Pomimo, że historia przedstawiona w tej książce jest zmyślona to jednak Bogusław Wołoszański oparł ją na wielu prawdziwych elementach i faktach. To pozycja idealna dla fanów szpiegowania i II wojny światowej. Akcja podzielona jest na etapy. Zaczyna się tuż przed atakiem Niemiec na Czechosłowację i kończy w momencie kapitulacji III Rzeszy. Mamy tutaj dużo zaskakujących zwrotów akcji, mnóstwo zagadek i akcji szpiegowskich. Jak dla mnie momentami to trochę przekombinowane ale ogólnie czyta się bardzo płynnie bo jest to wciągająca lektura. Muszę przyznać, że Wołoszański ma ogromny talent w tym temacie.

Nitager | 2016-03-29

Bogusław Wołoszański ma w mojej biblioteczce osobną półkę. Ma on niesamowity talent - potrafi widza i czytelnika naprawdę zainteresować tematem. Dlatego, gdy ujrzałem tę książkę na półce w księgarni, ani chwili się nie wahałem. I potem przyszło coś w rodzaju rozczarowania, bowiem okazało się, że to wcale nie jest w pasjonujący sposób napisane opracowanie historyczne.
"Operacja Talos" to pierwsza książka beletrystyczna Bogusława Wołoszańskiego, jaka wpadła mi w ręce. Nie spodziewałem się tego, ale szybko zrozumiałem, że taka pozycja jest potrzebna. Literatura faktu musi być dokładnie udokumentowana, zatem nie ma w niej miejsca na to, czego udokumentować się nie da. Możemy opisać zachowanie poszczególnych postaci, ale nie mamy możliwości przytoczenia ich myśli, emocji i całego życia wewnętrznego. To sprawia, że niemożliwe jest stworzenie odpowiedniego nastroju, jaki niewątpliwie towarzyszył bohaterom tych dramatycznych wydarzeń. W przypadku beletrystyki mamy taką możliwość, a przez...

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2006 rok

Szpiegostwo, wątek kryminalny, miłosny... To wszystko można odnaleźć w tej powieści. Wołoszański to wybitny historyk, który potrafi zaintersować czytelnika historią XX wieku. Uświadamia nam jak wielkie znaczenie dla przebiegu wojny i w powojennej zawieruchy miała siatka polskiego wywiadu. Do jakich tajemic dotarli Polacy - główni zainteresowani przebiegiem wojny, główni poszkodowani i najbardziej zaangażwowani w tę wojnę. Naród, który nie dysponował środkami, ale miał hart ducha tak bardzo obcy innym. "Operacja Talos" przedstawia nam znieczulicę, która ogarnęła hitlerowców, opisuje zezwierzęcenie człowieka, do czego jest zdolny, by wciąż być przy życiu, by wciąż wypełniać rozkazy swoich przełożonych... Niemicy niewątpiwie czerpali całymi garściami od Nietzschego- stworzenie nadczłowieka, główne zadanie II wojny światowej zostało zrealizowane - powstał Johann, bo chyba tak można powiedzieć o człowieku wykonującym wszystkie rozkazy. To Polak dotarł do tej tajemnicy, to on pragnął...

tazi | 2013-11-08
Przeczytana: 2011 rok

Kolejna znakomita powieść historyczna autora. Tym razem Bogusław Wołoszański z jednej strony naświetla polską grę szpiegowską jak i przybliża spirytystyczne i mistyczne upodobania SS.

Szymon Białek | 2016-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Wołoszański ma talent do narracji historyczno-szpiegowskiej, ale brak mu trochę zdolności literackich.

woojtek | 2016-07-22

Świetna książka. Jedna z najlepszych jakie czytałem...

Henioo | 2013-09-30
Przeczytana: styczeń 2008

Super książka Wołoszańskiego!
Przedstawia ona kulisy niby-samobójstwa Heinricha Himmlera. Poza tym polski szpieg Michał Sosnowicz wplątany w aferę związaną z tworzeniem nadczłowieka w Dachau i wrobiony przez Niemców w zdradę. Odzyskuje jednak twarz po ujawnieniu prawdziwego zdrajcy w polskim wywiadzie.
Polecam wszystkim, nie tylko fanom Wołoszańskiego.

mara1009 | 2012-12-02

świetna powieść, dobrze napisana, czyta się jednym tchem

CamelXP | 2014-08-25

Średnio mi się podobała, fabuła jakoś tak mało zwięzła.

Desdemona | 2013-03-18

Niepokojąca, pobudzająca wyobraźnię...Inna. Lecz po raz kolejny - rewelacyjna.