Molestowane. Historie bezbronnych

Okładka książki Molestowane. Historie bezbronnych Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka
Okładka książki Molestowane. Historie bezbronnych
Katarzyna BorowskaAnna Matusiak-Rześniowiecka Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Wielka Litera
2020-06-17
2020-06-17
molestowanie

Miały 3 latka, 5 lat, 12... Robił to ojciec, wujek, dziadek, siostra, matka, ktoś obcy. Niektóre z nich były uwodzone, mamione obietnicą opieki, namiastką miłości, przekonaniem, że są ważne. Inne mają za sobą brutalne, zbiorowe gwałty.
Niesamowicie trudna emocjonalnie książka, ale bardzo bardzo ważna! Zawiera historie kobiet, które odważyły się opowiedzieć swoje traumatyczne wspomnienia. Totalnie poruszająca, ale też dająca nadzieję, że z każdej sytuacji jest wyjście, pokazuje jak silne są kobiety, oczywiście nie zapominając o terapii.
Serdecznie polecam!

Mam poczucie, że jakiejkolwiek oceny nie dam, to ocenię nie tylko książkę, ale również historie kobiet, które przedstawiły autorki. Niemniej jednak chciałbym wystawić opinię książce i uważam, że jest to bardzo ważna i potrzebna pozycja . Myślę, że bez względu na płeć, doświadczenie i wykształcenie, każdy powinien się z nią zapoznać. Treść nie jest miła czy przyjemna, ale chyba nikt nie spodziewa się po takiej książce uśmiechów, radości i fajerwerków?

Słuchałem audiobooka i przyznam, że drażnił mnie głos jednej z lektorek. Jednak trzeba przyznać, że obie Panie stanęły na wysokości zadania i z dużym wyczuciem przeczytały treść książki. Psychologia nie jest mi obca, dlatego być może było mi łatwiej wszystko zrozumieć. Myślę jednak, że prosty język i komentarze psychologa ułatwiają odbiór książki. Historie, które zostały przedstawione niewątpliwie były wstrząsające, dlatego mam wielki szacunek do autorek za to, że udało im się stworzyć odpowiednią przestrzeń do rozmowy.

Bardzo ważna książka. I wkurz mnie, że tak mało jest szumu wokół niej. Niestety, temat molestowania jest podnoszony w mediach głównie w kontekście sprawców, nie ofiar. Głównie w celu uderzenia w konkretne grupy społeczne, a nie pochylenia się nad problemem. Tymczasem najczęściej wykorzystywanie seksualne zdarza się w rodzinie i najbliższym otoczeniu. I o tym właśnie jest ta książka. Mimo, że nie przepadam za wywiadami, dobrze mi się czytało. Przedstawione historie są bardzo różnorodne, różne są ofiary, sprawcy, sposoby zakończenia historii. Przy tej różnorodności ujawnia się jednak pewien schemat wykorzystywania i jego skutków. Dodatkowym Atutem jest zamieszczony po każdym wywiadzie komentarz psychologa. Warto przeczytać tę książkę, by uświadomić sobie, że wykorzystywanie seksualne może dziać się tuż obok nas, w pozornie normalnej rodzinie. Nie wolno ignorować sygnałów, jakie wysyłają dzieci. Zachęcam do przeczytania i do uważności.

Książka dotyczy ważnego i przemilczanego często tematu. Albo temat jest ogłaszany, aby stać się medialną nagonka na oprawcę, a i tak rykoszetem odbija się wrogością skierowaną na ofiarę. Bo zawsze znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że to była wina kusicielki. Szkoda, że tzw. Kusicielki to często dzieci, które powinny w domu być bezpieczne. A ich bliscy nie powinni nadużywać swojej pozycji w domu, aby je wykorzystywać.

Przeraża mnie jeszcze bardzo, że często osoby z rodziny zamykają oczy, gdy ktoś wykorzystuję ich dzieci, albo dzieci z ich rodziny. Czemu inni ludzie im bliscy też je zdradzili?

Książka momentami mnie blokowała i po prostu zamierałam, nie potrafię wczuć się w emocje ofiar. Tak mi przykro, że takie rzeczy się dzieją. Mam szczęście, że w mojej bańce / urywku świata, nie spotkałam się z takim nadużyciem.

Sięgnęłam po książkę dlatego, że czytałam lekkie pozycje p.Ani Matusiak i zdziwiło mnie, że kiedyś zaczynała od takiego kalibru... Książka na wskroś porusza. Razem z p.Kasią Borowską stworzyły coś rozkładającego na łopatki. Sięgnę po inne reportaże Matusiak i Borowskiej. LEKTURA OBOWIĄZKOWA DLA WSZYSTKICH! Jedynie to ważne aby czytać na raty bo to za duża dawka emocjonalna... BRAWO dla autorek

Gdy czytając tę książkę usłyszałam od osoby postronnej, że czytam głupoty, bardzo się zdenerwowałam.
Niestety żyjemy w Polsce, w kraju w którym normalizuje się molestowanie czy nadużywanie alkoholu, nierzadko też robi się na ten temat żarty.

A co gdy spotkamy osobę pokrzywdzoną, która będzie szukała pomocy? Jak zareagować? Jak jej nie zniechęcić? Jak jej nie wystraszyć?

Reportaż to zbiór wywiadów z ofiarami przemocy seksualnej. Sprawcami byli członkowie rodziny lub ludzie bliscy. Każdy taki wywiad opatrzony jest komentarzem psychologa, który tłumaczy zachowanie ofiary i jej mechanizmy obronne oraz reakcję otoczenia i zaleca jak powinny zareagować osoby postronne.

Książka jest bardzo potrzebna, trzeba o tym mówić. Nie możemy się godzić na to, żeby działy się takie rzeczy.
Jak to możliwe, że dziewczynka ma zniszczoną psychikę na całe życie, bo mężczyzna musiał zaspokoić swój popęd, i ktoś to akceptuje lub zamiata pod dywan?

To jest bardzo niesprawiedliwe, że na świecie jest tyle zła, ale pamiętajmy: odwracając wzrok powodujemy taką samą, a może i większą krzywdę.

Chciałabym, żeby takie rzeczy nigdy się nie zdarzały.
Niestety świat jest pełen zła, więc chciałabym, żeby ta książka dotarła do każdego – oprawcy być może się zastanowią, osoby postronne być może zwiększą czujność, a ofiary być może zrozumieją, że to nie była ich wina i, że nie są same.

Książka niezwykle mocna, trudna do przeczytania, a jednocześnie niezwykle prawdziwa. Opisy, przeżycia kobiet, ich historie są niezwykle poruszające. Jednocześnie siła, z jaką każda z nich pokonała prywatne piekła ukazuje ile człowiek jest w stanie znieść.
Książka daje siłę osobom, które doświadczyły podobnych historii (bo nigdy nie ma dwóch takich samych),pokazuje, że nie są jedyne, a sposób myślenia tak naprawdę jest podobny. Książka pokazuje, ze warto poprosić o pomoc.
Każdy rodzic powinien przeczytać ją by wiedzieć jak reagować, czego nie robić, gdzie zgłosić się o pomoc. Historie Bohaterek ukazują jak brak wsparcia ze strony najbliższych przyczynił się do wielu lat cierpienia i tragedii.

Na uwagę zasługuje niesamowite wyczucie i takt autorek podczas rozmów. Bardzo dobry reportaż

Ciężkie w odbiorze, bo i temat bardzo poważny. Książka jest dość monotonna, jeśli chodzi o formę, czyli historia, komentarz i tak do końca. Książka poszerza świadomość problemu i jego powszechność.

Książka porusza bardzo ważny temat, jednocześnie pokazuje jak bardzo jest on ignorowany, zamiatamy pod dywan. Historie, które zostały tam opisane są przerażajace.

• Literatura faktu

Katarzyna Borowska Molestowane. Historie bezbronnych Zobacz więcej