Miłość skazanych - kobieta i mężczyzna w więzieniu

Okładka książki Miłość skazanych - kobieta i mężczyzna w więzieniu Katarzyna Borowska
Okładka książki Miłość skazanych - kobieta i mężczyzna w więzieniu
Katarzyna Borowska Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2022-02-23
2022-02-23

Okładka książki Molestowane. Historie bezbronnych Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka
Molestowane. H... Katarzyna Borowska,...
Okładka książki Skazane. Historie prawdziwe Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka
Skazane. Histo... Katarzyna Borowska,...

Temat – samograj. Najpiękniejsze ludzkie uczucie w sytuacji ekstremalnej. Na szczęście większości z nas nie będzie dane tego doświadczyć, ale korci, aby przekonać się jak radzą sobie z tą sytuacją inni.

Niestety autorka bardzie ślizga się po temacie, trochę w stylu telewizyjnych talk-show. Jeśli dodamy do tego rozczarowujące wypowiedzi ekspertów, to praktycznie mamy TVN-owski format przeniesiony na papier.

Srogie rozczarowanie.

Katarzyna Borowska to publicystka, a także coach, zajmuje się głównie relacjami międzyludzkimi. Po raz kolejny postanowiła przyjrzeć się środowisku osób skazanych na karę pozbawienia wolności. W tej publikacji Autorka poruszyła temat związków miłosnych skazanych kobiet i mężczyzn. Na kartkach swojej książki zastanawia się, czy osoba odbywająca karę więzienia zasługuje na miłość? Czy potrzebuje ona bliskości drugiej osoby? Jak radzą sobie skazani ze swoją seksualnością? Równie trudnych pytań, jak i trudnych odpowiedzi padło tutaj bardzo wiele...
Książka napisana jest w formie reportażu. Autorka przeprowadza w nim rozmowy z osadzonymi, ich rodzinami, z pracownikami zakładów karnych odpowiedzialnymi za resocjalizację oraz duchownymi mającymi kontakt z więźniami. Rozmowy te są osobiste, nawet intymne. Wyczuwa się w nich szczerość oraz emocje, szczególnie gdy wypowiadają się partnerzy skazanych. Zadawane im przez Autorkę pytania przywołują trudne do wymazania z pamięci traumy z aresztowania partnera, przeszukania mieszkania czy płaczu przestraszonych dzieci. Wypowiedzi partnerów osób skazanych, które podczas trwania związku doświadczały różnego rodzaju przemocy były szokujące. Wzruszenie wzbudzały historie mówiące o tęsknocie dzieci za skazanymi matkami, trudnymi chwilami rozstania z bliskimi po powrocie ich z przepustki do zakładu karnego, radości skazanych z momentów spędzonych z rodziną podczas spotkania w sali widzeń.
Autorka reportażu spogląda na osobę skazaną nie tylko jak na mordercę czy złodzieja. Zdaje sobie sprawę, że odbywają oni karę za bardzo rożne przewinienia. I niezależnie od tego, jaki czyn popełnili, każda niemal z nich pragnie miłości i bliskości drugiego człowieka.

Katarzyna Borowska jest autorką reportaży dotyczących osób skazanych na karę pozbawienia wolności - „Wiara skazanych”, „Nadzieja skazanych”. Jest również współautorką książki „Skazane. Historie prawdziwe”.

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekawe spojrzenie na więźniów i ich człowieczeństwo (jakby to dziwnie nie zabrzmiało). Momentami daje do myślenia i pozwala spojrzeć na sytuacje i ludzi z nieco mniej dyskryminującej strony.

Rozmowy o miłości z osobami związanymi z systemem penitencjarnym.

Książka składa się z kilku wywiadów, które Autorka przeprowadziła z ludźmi, w których życiu w jakiś sposób pojawiło się więzienie. Jest oczywiście o żonie, której mąż jest skazanym, ale też o rodzicach więźniów, o księdzu pełniącym posługę wśród osadzonych i o osobach zajmujących się resocjalizacją.

Temat miłości rozpatrywany jest z wielu stron, ale jednocześnie książeczka jest króciutka. Autorka napisała też kilka innych pozycji opartych o tematykę polskiego więzienia, więc podejrzewam, że zamiast zawrzeć wszystko w jednym opasłym tomiszczu, postawiła na serię z cienkich tomów.

Zawarte informacje są raczej przewidywalne. Wyjątek stanowi pierwszy wywiad, w którym była partnerka mężczyzny skazanego za morderstwo opowiada o ich związku. Ich uczucie na pewno było silne, ale zupełnie nie rozumiem, jak można żyć w tak toksycznym związku. I nie tylko mężczyzna dołożył tu cegiełkę do całości obrazu.

Rozmowy o miłości z osobami związanymi z systemem penitencjarnym.

Temat...

Czytałam już kilka książek o tej tematyce i uważam, że na ich tle ta pozycja wypada bardzo słabo. Nie podobały mi się wywiady z 'ekspertami' i innymi znawcami, którzy wszystko wiedzą najlepiej. Historie, które mnie interesowały były krótkie i zostawiały niedosyt. Może całość przedstawiałaby się inaczej gdyby pytania były bardziej przemyślane i sensowne, nie wiadomo.

Miło poczytać książkę, która ukazuje zakład karny w innym świetle - miłość na tle trudów więziennych. Oczywiście książka zawiera dramatyczne historie tych ludzi ale i jednocześnie autorka wydobywa dużo dobroci i nie zapomina o humorystycznych elementach. Czyta się z ogromną ciekawością, poruszeniem ale jednocześnie czuje się spokój. Ważnym elementem jest ukazanie miłości nie tylko w relacjach partnerskich, rodzicielskich ale jak człowiek do człowieka i to w takim miejscu jak więzienie, gdzie wydaje się to nie możliwe - a jednak!🤗

Książka, która w ręce wpadła mi przypadkowo. I bardzo się cieszę, bo uważam, że choć krótka to naprawdę jest świetna. Jako absolwentka pedagogiki specjalnej i specjalizacji z resocjalizacji, książka pokazała mi dzisiejszy obraz więzienia i zasad tam panujących. Ah, no i ta miłość, która nawet w zamknięciu jest tak ważna. Co najbardziej mi się podobało, to to, że myśląc o MIŁOŚCI, myślimy dość stereotypowo o miłości między kobietą i mężczyzną, zaś książka pokazuje każdy obraz miłości, miłości pomiędzy ludźmi. Nie tylko w partnerstwie, ale również miłość córki lub ojca do matki czy zwyczajnie - do drugiego człowieka.

Bardzo ciekawa książka , a trafiłam na nią zupełnie przypadkiem ..bardzo dobre wywiady z byłymi osadzonymi o miłości i innych sprawach. Polecam.

Bardzo ciekawa książka.

Bardzo ciekawa książka.

A jednak miłość można spotkać wszędzie.. Bez względu na miejsce i okoliczności. Polecam.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Podróże i reportaże

Dodaj cytat z książki Miłość skazanych - kobieta i mężczyzna w więzieniu