Skazane. Historie prawdziwe

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura polska, reportaż
literatura faktu
Ag2S

Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka pojawiły się w warszawskim więzieniu, żeby wysłuchać historii osadzonych tam kobiet. Dwanaście dziewczyn z Grochowa, więźniarek, zgodziło się opowiedzieć im swoje historie, bo jak same mówią: „może ich niełatwe życie posłuży komuś za przestrogę, może ustrzeże przed błędem, które one popełniły”. Są w różnym wieku, na koncie mają różne paragrafy, przed sobą różne wyroki. Dzieli je bardzo wiele, łączy cela, więzienny korytarz, złamany życiorys, marzenie, żeby zacząć od nowa, jeszcze w życiu trochę pożyć – normalnie.

Marta pobiła na śmierć osiemdziesięcioletnią staruszkę, ale w celi wyplata z czułością bransoletki dla córki. Wandzia urodziła ośmioro dzieci. Jednego synka wciąż usiłuje znaleźć – ponieważ zaginął, uznano, że go zamordowała. Larysa napadła i pobiła, bo była na głodzie. Dagmara „za szybko władowała się w dorosłość”. Danusia to mała dziewczynka w ciele dojrzałej kobiety, bo nigdy nie zaznała czułości ani miłości. Halina znalazła się w więzieniu, bo ktoś wykorzystał jej dobre serce.

Odrzucamy je, bo uważamy się za „lepszą” część społeczeństwa, a zapominamy, że jedna chwila nieuwagi albo zwyczajnego pecha wystarczy, żeby podzielić ich los.

Zbiór rozmów z osadzonymi pokazuje, że człowiek z gruntu nie jest ani dobry, ani zły – to wpływ środowiska, otoczenia, splot wypadków i skomplikowany los popychają go w kierunku złych decyzji. Jest to również wielka lekcja pokory i ludzka próba zdefiniowania sprawiedliwości.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,232/skaza...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,232/skaza...»

Ola | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Książka "Skazane. Historie prawdziwe" to zapis krótkich wywiadów z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym Warszawa - Grochów. Niestety odniosłam wrażenie, że książka ta jest jakby "przegadana" i każda z historii dwunastu rozmówczyń zlewa się w jedną. Wszystkie te historie były do siebie łudząco podobne (narkotyki, tęsknota za dziećmi, trudne dzieciństwo, pijackie dom rodzinny).

Ciekawy pomysł jednak niestety nic odkrywczego. Czegoś zabrakło. Na szczęście czyta się szybko ale z poczuciem deja vu, że każda z rozmówczyń używa niemalże tych samych słów opisując swoją historię. Niestety pod koniec lektury odczuwałam już znużenie i lekką irytację bo ile można czytać o tym samym?

Majka | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Nie udało mi się uniknąć porównania tej książki z "Polskimi morderczyniami" Katarzyny Bondy. Choć "Skazane" obejmują w większości historie osadzonych za lżejsze od zabójstw przewinienia. Bonda poza samymi wywiadami, sięgnęła do aktów spraw, co daje niesamowity kontrast i uzupełnienie historii więźniarek.
U Katarzyny Borowskiej i Anny Matusiak-Rześniowieckiej, mamy do czynienia "jedynie" z rozmowami i wywiadami z osadzonymi.
Z jednej strony, każdy wywiad ma trochę inny środek ciężkości, bo i te kobiety mają swoje indywidualne historie. Z drugiej, nie można nie zwrócić uwagi na pewne punkty wspólne w tych historiach. Często są to kolejne już odsiadki, często kobiety nie są jedynymi z rodziny osadzonymi, a ich mężowie, partnerzy, czy nawet dzieci również odbywali lub odbywają kary. Samo złamanie prawa to nie wyizolowana społecznie i psychologicznie sytuacja. Pozostaje pytanie i poddana w wątpliwość realność resocjalizacji. Czytając te historie ciężko uwierzyć w to, że coś takiego w...

wiewiora098 | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Skazane _Historie prawdziwe
Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rzesniowiecka

i znowu więzienie. Znowu moj klimat.
Znowu spacerniak i znowu moj ksiazkowy świat.
Kolejna odsłona życia kobiecego zza krat.
Tym razem duet - postacie nie znane kobiety tu siedzą za różne przestępstwa i są skazane.
Paragrafy się sypia są też wyroki.. alkoholowe ciągi i opisy do heroiny powroty. Wszystko tak pięknie opisane, że się wcale nie czuło że się jest w kryminale. Opisy krótkie zwierzenia ogromne, choć z tych co przeczytalam najbardziej historie skromne. Żadnych Waśniewskich i innych takich poprostu zwykle kobiety co idą za przestępstwa do paki
7/10 ocena moja bo mam trochę ale to pytań zadawanych skazanym przez autora(autorki) w tym reportażu

skoncze_strone | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Bardzo lubię historie z życia wzięte, dlatego siegnęłam po "Skazane. Historie Prawdziwe." Książka składa się z 12 rozmów z wieźniarkami i niestety nie do końca mi przypadła do gustu. Jak dla mnie mogłoby być mniej wywiadów, ale bardziej dogłębne z większą ilością pytań. Czegoś brakowało mi w tej książce. ⠀

Aga | 2019-04-09
Na półkach: Audio🎧, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

"Skazane. Historie prawdziwe" to książka w postaci wywiadu z 12-stoma kobietami osadzonymi w grochowskim więzieniu.

Co się stało w ich życiu, że trafiły za kratki? Czy zasłużyły na wyroki, które zostały im zasądzone? Jak wyobrażają sobie swoje życie po odsiadce? O tym wszystkim możemy przeczytać w książce.

Lubię poznawać prawdziwe losy różnych ludzi i dlatego sięgnęłam po tę książkę. Muszę jednak przyznać, że wywiady były moim zdaniem dość krótkie i przez to zabrakło mi w nich głębi. Tak trochę przeleciane po łebkach. Chętnie zapoznałabym się z głębszymi relacjami i motywami opisywanych kobiet. Podczas lektury nasuwał mi się dodatkowe pytania, na które niestety nie znalazłam odpowiedzi.

Niemniej książka jak najbardziej godna uwagi i polecenia.

fineczka | 2019-04-03
Przeczytana: kwiecień 2019

To na pewno nie jest reportaz (na ktory sie bardzo nastawialam), a bardziej zbior wywiadow z osadzonymi kobietami z ktorych kazda popelnila mniejsze lub wieksze przestepstwo. Nie jest to pozycja wybitna, da sie to przeczytac w dwa popoludnia, jest to ksiazka bardzo "nierowna" - czesc wywiadow jest ciekawa, nawet zaskakuje, czesc jest po prostu przecietna, czasami brzmi jak rachunek sumienia a czasami traktuje o niesprawiedliwosci systemu. Brakuje mi chyba tutaj jakiejs konsekwencji, poprowadzenia tych historii. Zdecydowanie byl potencjal na cos wiecej.

Evia | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

"Skazane.Historie prawdziwe" Katarzyna Borowska,Anna Matusiak-Rześniowiecka. Kolejna z cyklu ostatnio czytanych książek o kobietach w więzieniach.Robiłam sobie przerwy..to ciężki temat. Jednak odniosłam wrażenie,że w tej książce (w porównaniu z innymi)te kobiety bardzo starały się pokazać, że są tak naprawdę niewinne.Każda z nich ma swoją historię,i każda musi wyrok odsiedzieć.Czasami są to lata..czy pobyt w więzieniu coś da..nie wiem,dla takich kobiet życie po wyjściu wcale nie jest proste jak się może wydawać..

DamianooCzyta | 2019-03-17

DAMIANOO CZYTA
WWW.DAMIANOOCZYTA.BLOGSPOT.COM

Autorki książki ‘Skazane. Historie prawdziwe’, Anna Matusiak- Rześniowiecka oraz Katarzyna Borowska zapraszają nas do zapoznania się z rozmowami, które zostały przeprowadzone z kobietami przebywającymi w warszawskim więzieniu.

Dwanaście więźniarek z Grochowa postanowiło otworzyć się przed autorkami i opowiedzieć o swoich losach i o wszystkim, co doprowadziło ich do miejsca jakim jest więzienie. Jak same mówią robią to dlatego, by ostrzec innych, pokazać do czego mogą doprowadzić negatywne emocje, niewłaściwe znajomości, czy źle podjęte decyzje. Mają nadzieję, że ustrzegą innych od błędów, jakie same popełniły.
Każda z kobiet jest w różnym wieku , z innym wyrokiem na koncie, innym bagażem doświadczeń życiowych. Jak widać dzieli Je wiele, lecz łączy jeszcze więcej. Więzienny korytarz, rysa na życiorysie, rodzina pozostawiona po drugiej stronie więzienia, czy chęć naprawy swojego życia i rozpoczęcie wszystkiego od nowa jak najdalej od...

Sanka | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Gdyby nie pytanie skazanych o wiarę i jak to nazwały "problem homoseksualny" w więzieniu to dała bym wyższą ocenę. Fajne wywiady, ale to było akurat nie smaczne bo to nie ma żadnego związku z historiami tych kobiet.

Dettawalker | 2019-04-05

Cała recenzja: https://www.gloskultury.pl/skazane-historie-prawdziwe-recenzja/

Spychane na margines społeczeństwa osoby osadzone w wielu polskich więzieniach nie mają łatwo. Ich historie są tak różne – z niektórych można zadrwić, przy innych popaść w trwogę, jeszcze inne mogą nasuwać myśli o niesprawiedliwości. I podobnie jest z dwunastoma historiami kobiet, które odsiadują kary więzienia w areszcie na Grochowie, a powodom ich skazania i historiom z życia przysłuchują się dwie autorki – Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka. Zapis tych smutnych, czasami strasznych i oburzających rozmów znajdziemy w ich najnowszej publikacji Skazane. Historie prawdziwe. I tu od razu nasunęło mi się pytanie – na ile prawdziwe? Na ile szczere ze sobą, z rozmówczyniami i z czytelnikami mogą być narkomanki, oszustki, morderczynie czy dzieciobójczynie? Twierdzą, że są szczere, że uczciwie mówią o pobudkach czynów, które zaprowadziły ich przed sąd – czasem nie jeden i nie dwa razy – a w...