Afganistan : parła nist

978-83-60186-82-4
Afganistan, podróże
literatura faktu
drhormon

Aganistan. Parła nist to napisany żywym językiem zbiór reportaży z licznych podróży autora do Afganistanu od marca 2002 do sierpnia 2007 roku wzbogacony o wspomnienia z wcześniejszych wizyt (poczynając od 1976 r.). Książka ma bardzo osobisty charakter. Autor opisuje własne spostrzeżenia i refleksje, niejednokrotnie narzuca czytelnikowi swój punkt widzenia, czym zachęca do dyskusji. O wyjątkowości publikacji świadczy również jej tematyka. Autor stara się rozprawić ze stereotypem Afganistanu, jaki tkwi w europejskiej świadomości. Dlatego nie skupia się na wielkiej polityce, ani na mrożących krew w żyłach opisach wojny. Czytelnik poznaje codzienne życie Afgańczyków, odkrywa kulturę muzułmańską, obserwuje kraj niesamowitych sprzeczności, Afganistan zwykły i niezwykły. Książka ukazuje żywe portrety osób, rozmowy z nimi, obraz afgańskich ulic i wiosek, opis narodowego sportu zwanego Buzkaszi. Opowiada o tym, dlaczego cała Dżode Łelojat, czyli ulica Kożusznicza, mówiła po polsku, i co hoteliki po 2 dolary oferowały walizkowym biznesmenom. Całość ubarwiają pełne humoru wspomnienia z czasów studenckich, a dodatkową wartością publikacji są umieszczone na końcu przepisy kuchni afgańskiej oraz słowniczek wyjaśniający nie tylko cenzuralne hasła.

Nobliszka | 2016-08-30

Odczarowałam sobie Afganistan. Odczarowałam. Jak? Za sprawą Tomasza Kamińskieg i jego „Afganistanu: Perła nist”. Tak jak przeczuwałam, nie czai się tam za każdym węgłem posępny Talib ani też zamaskowany zamachowiec samobójca nie wypatruje dogodnego miejsca na swój ostatni występ. Zapewne są i tacy ale większość stanowią zwykli ludzie, tacy jak ja, żyją sobie normalnie, śpią, jedzą, pracują, plotkują, kochają i nienawidzą. Media utrwaliły na nasz użytek ten nieprzychylny i niebezpieczny obraz Afgańczyków, jako permanentnych terrorystów, nieprzejednanych i okrutnych, bo taki obraz i takie newsy dobrze się sprzedają. Afganistan przebrzmiał a wizerunek pozostał.

Mężczyzno pamiętaj, odwiedzając dom mieszkańca Kabulu (miasto podałam dla przykładu) będziesz przyjęty z wielką serdecznością i nie martw się nagłym afektem gospodarza, gdy Cię obściskuje na „misia” i dubeltowo całuje prosto w pysk wyznając Ci przy tym uczucie, nie ma wobec Ciebie żadnych ukrytych zamiarów, tak nakazuje...

drhormon | 2010-02-13

Wciągająca. Pokazuje Afganistan poprzez kontakty codzienne z jego mieszkańcami. Oderwana od zachodniego stereotypu kraju przemocy wybuchów i dzikich plemion. Pełna uroku z dużą dozą humoru. Dużo informacji o ludziach, zachowaniach, miejscach. Ciekawy wątek polityczny pod koniec. Warto przeczytać. Lektura dla zainteresowanych miejscem i ludźmi. Świetna do przełamania stereotypu wizji Afganistanu.

Menandros | 2016-09-19
TribalWarrior | 2014-08-12