Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

83-7469-338-X
Chiny
literatura faktu
shaloma

Najnowsza książka Guy Sormana to barwny reportaż, a zarazem ciekawa opowieść o Chinach i Chińczykach, która powstała w wyniku wieloletniej fascynacji Autora historią i kulturą Państwa Środka. Na próżno jednak szukać w niej opisu narodzin gospodarczej potęgi, bo Chiny potęgą - gospodarczą, militarną czy polityczną - wcale nie są, zaś Zachód ogląda je zbyt często z niezrozumiałym zaślepieniem....

Na próżno jednak szukać w niej opisu narodzin gospodarczej potęgi, bo Chiny potęgą - gospodarczą, militarną czy polityczną - wcale nie są, zaś Zachód ogląda je zbyt często z niezrozumiałym zaślepieniem. Chiny potęgą? Wszechmocne panowanie Komunistycznej Partii Chin, brak demokracji, wyzysk najbiedniejszych, bezprawie, dość prymitywna w gruncie rzeczy gospodarka udająca rynkową, mocarstwowe zapędy, wieczne powoływanie się na przejściowość - oto chińska rzeczywistość. Przestańmy wreszcie porównywać dawne Chiny z dzisiejszymi, proponuje Sorman. Porównajmy je raczej z państwami takimi jak Indie, dopiero wtedy przekonamy się, co naprawdę są warte.

Sorman oddaje głos głównie tym, którym w Chinach powodzi się najgorzej: zwolennikom demokracji i bojownikom o prawa człowieka, przedstawicielom religii nieuznawanych przez władze, a także chłopom, tej przytłaczającej większości narodu, która według oficjalnego dyskursu partii komunistycznej stanowi elitę władzy - w rzeczywistości jednak jest często skazana na wieczną nędzę.

[Prószyński i S-ka, 2006]

Ula | 2015-05-19
Na półkach: Chiny, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2015

Książka warta polecenia jako odtrutka na nieustanne zachwyty nad Chinami. Autor, choć znawca Chin, zdecydowanie nie należy do "chinomaniaków". Krytycznie analizuje obecne stosunki między krajami Zachodu (z Francją na czele) i rządem chińskim, ustrój oraz najnowszą historię Chin, podkreślając na każdym kroku, że Komunistyczna Partia Chin nie jest tożsama z narodem chińskim. Książka może wydawać się mocno jednostronna, bo w zasadzie podkreśla jedynie wady obecnego urządzenia Państwa Środka, jednak takie było jej założenie. Niestety, po kilku latach od napisania tej książki, sytuacja jest nadal podobna (jeśli nie taka sama), a ponad miliard Chińczyków pozostaje zakładnikami KPCh.

BaskaB | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Dla chinomaniaków - lektura obowiązkowa i mimo, że sporo w niej polityki, której generalnie nie cierpię - przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Autor próbuje zanalizować stosunek Chińczyków do rządzącej partii oraz sytuację ekonomiczną i społeczną Państwa Środka.

Lukullus | 2016-02-07
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Niezwykła opowieść o Chinach, a może właściwie o Chińczykach, którzy wcale nie podzielają naszego przesadzonego zachwytu nad kierunkiem rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej. Motywem przewodnim książki jest stwierdzenie, że decydujący wpływ w procesie formułowania opinii niejednokrotnie mają wyobrażenia nie zaś realna rzeczywistość. Wychodząc od tego prostego stwierdzenia Guy Sorman stwierdza, że wiedza ludzi Zachodu na temat Państwa Środka opiera się jedynie na błędnych wyobrażeniach, które dodatkowo z chęcią są utrwalane i rozpowszechniane wśród zagranicznych gości przez chińską partię komunistyczną. Okłamywanie świata zewnętrznego odnosi się do prawie wszystkich aspektów życia ze szczególnym naciskiem na stan gospodarki (swobodne dobieranie statystyk świadczących o niespowalniającym wzroście), społeczeństwa oraz przede wszystkim kierunku, w którym zmierza ChRP (sukcesywny proces demokratyzacji). Przeprowadzone przez autora rozmowy z Chińczykami (zarówno członkami partii...

Salicar | 2016-11-22
Na półkach: 2016, Chiny, Posiadam, Przeczytane