Całkiem Bliski Wschód

978-83-7469-847-4
islam
literatura faktu
Pistacia

Całkiem Bliski Wschód to zbiór reportaży arabisty i turkologa, który w rozmaitych rolach (m.in. jako badacz, przewodnik, tłumacz konserwatorów zabytków) od wielu lat wędruje po krajach islamu. Dzięki znajomości języka i osobistej perspektywie autor dostrzega to, czego nie można zobaczyć w telewizyjnych migawkach ani turystycznych folderach. Każdy z reportaży (m.in. z Egiptu, Syrii, Palestyny, Libanu) to barwny portret danego regionu – wewnętrznych napięć, problemów z historią, rytmu codziennego życia.

Stanisław Guliński przybliża czytelnikom zaskakujące spotkania tradycji i nowoczesności, Wschodu i Zachodu, oszałamiającą różnorodność etniczną i religijną, niezwykłe zakręty historii i nieprawdopodobne ludzkie losy. W tej książce Bliski Wschód to fascynujący i niejednoznaczny rejon świata, który domaga się nowego, wolnego od uprzedzeń odczytania.

[opis wydawcy]

MaiTakeru | 2011-12-12

Jest to pierwsza książka podróżnicza na temat Bliskiego Wschodu, jaką kiedykolwiek wzięłam do ręki. Moja wcześniejsza wiedza o krajach takich jak Syria czy Liban była, mówiąc wprost, zerowa. Książkę pana Gulińskiego uważam za bardzo dobrą pozycję "na początek" dla chcących dopiero zapoznać się z tematem, a nawet dla tych już bardziej zaawansowanych, bo autor pisze też sporo o historii odwiedzanych państw.

Co prawda język "Całkiem Bliskiego Wschodu" momentami mnie drażnił (choć właściwie tylko w części o Iraku), a niektóre uwagi autora nie przypadły mi do serca, to trzeba przyznać, że ogólnie książka ta wciąga i jest bardzo dobrze napisana. Poznajemy całą masę ciekawych ludzi, których ścieżki skrzyżowały się z tą autora, a po skończonej lekturze nagle okazuje się, że kraje arabskie wcale nie są już tak trudne do odróżnienia. No i w końcu wiem, jakie mają stolice. :D

Wielka szkoda tylko, że autor nie opisał Arabii Saudyjskiej i Iranu, mówiąc, że to tematy na osobną książkę. Ja na...

Shatterfly | 2012-08-07
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcą spojrzeć na Bliski Wschód z trochę innej perspektywy. Każdy rozdział poświęcony innemu bliskowschodniemu państwu, niestety niektóre strasznie krótkie nie zaspokoiły ciekawości. Z chęcią przeczytałabym książkę tego autora poświęconą jednemu konkretnemu krajowi, tak aby temat został wyczerpany, a moja ciekawość zaspokojona.

Annedriea | 2013-12-15

Napisana przystępnym językiem, choć niektóre fragmenty mogą być delikatnie drażniące, nie uznałabym jej za porywającą lekturę ze względu na to,że porusza zbyt wiele tematów,a żadnego nie wyczerpuje- ciężko byłoby to zrealizować, biorąc pod uwagę objętość książki. Wydaje mi się, że mogłaby być adresowana do osób, które już nieco więcej wiedzą na temat sytuacji- obecnej i przeszłej krajów Bliskiego Wschodu.

bartek4c | 2016-10-12
Na półkach: Polska, Przeczytane, Posiadam