Różowy to kolor Persji : sen o islamskiej demokracji

Tłumaczenie: Joanna Skoczylas
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Rosa è il colore della Persia : il sogno perduto di una democrazia islamica
978-83-7495-294-1
literatura faktu
zagor

Staranna analiza sytuacji politycznej Iranu ukazana na barwnym społeczno-kulturalnym tle. Autorka, specjalna wysłanniczka włoskiego dziennika La Repubblica, która od wielu lat jest korespondentką z Niemiec i Iranu. Z bardzo dużym znawstwem analizuje rozmaite zjawiska, składające się na współczesny Iran. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest to państwo na Bliskim Wschodzie, które najwięcej czerpie z cywilizacji Zachodu i ma wszelkie dane ku temu, by stać się prawdziwym mocarstwem w swoim regionie.

madziekk | 2011-04-05
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Polecam przede wszystkim osobom, które nie znają lub znają tylko powierzchownie suche fakty dotyczące ostatnich 30 lat w Iranie. Można się dużo dowiedzieć o religijnym reżimie, zmianach społecznego nastawienia do rewolucji, próbach liberalizacji i przyczynach dla których się one nie powiodły. Nie jest to co prawda radosna lektura, ale za to bardzo informacyjna, utrzymana w dobrym reportażowym stylu. Pozostaje jednak niedosyt i wrażenie, że jednak w tym dużym kraju jest więcej historii, które pomogłyby rzucić więcej światła na różne aspekty życia w Iranie, więcej osób, których opinie mogłyby wzbogacić książkę o inne punkty widzenia, bo punkt w jakim znajduje się dzisiaj Iran na arenie międzynarodowej i w jakim znajdują się jego obywatele we własnym kraju i zmiany jakie zaszły przez ostatnie dziesięciolecia zasługują na więcej niż niecałe 200 stron.

Katarzyna | 2015-05-08
Przeczytana: kwiecień 2015

Autorka popełnia jeden kardynalny błąd... Pisze swoją syntezę dla kogoś, kto ma szeroką wiedzą na podejmowany przez nią temat. Brakowało mi bardzo wstępu, który nakreśliłby jakiekolwiek tło historyczne, kulturowe... Jestem po politologii i stosunkach międzynarodowych, a przyznam szczerze, że nie dawałam rady tej pozycji. Czułam sie przytłoczona dziesiątkami nazwisk, miejsc, organizacji -nie rozumiałam, kto skąd się wziął, co z czego wynika. Brnięcie przez książkę było męczące i zwyczajnie nudne. Gratuluję szerokiej wiedzy- szkoda, że mało z tego zostanie w mojej głowie. Zanim przeczyta się "Różowy to kolor Persji" polecam przygotowanie się z innymi książkami dotyczącymi tego tematu.

pp2018 | 2015-03-27

Polecam. Naprawdę warto przeczytać. Dotyka nie tylko sprw politycznych i religijnych, ale także społecznych. Persja ma niesamowitą historię. Kraj wspaniałych zwykłych ludzi.

certuska | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016