Sny o Utopii. Podróże w poszukiwaniu dobrego życia

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Utopian dreams. In search of a good life
reportaż, religia, utopia
literatura faktu
Pistacia

Tobias Jones, znany brytyjski dziennikarz, zmęczony pośpiechem cywilizacji postanawia spędzić rok swojego życia wraz z rodziną w kilku różnych alternatywnych społecznościach, wspólnotach religijnych. Podczas tego roku uczestniczy w życiu codziennym wspólnot i zaznajamia się ze zwyczajami panującymi w komunach, religią, sposobem patrzenia na świat przebywających tam ludzi. Zaczyna od New Ageowej komuny Damanhur we Włoszech, poprzez całkowite odrzucenie katolicyzmu i zastąpienie go transcendencją, czy też naiwną wiarą w magię, wydaje mu się sztuczna. W każdej z następnych wspólnot odnajdzie pozytywne i negatywne cechy. W Nomadelfii zachwyci go rzeczywista integracja jej członków i brak hierarchii. W Hartigg Oak, w miejscu, gdzie swoją przystań znaleźli emeryci dostrzeże bogactwo ciszy i wartość samotności. Następna w kolejności Libera Terra udowodni Jonesowi jak ważne w społeczeństwie są podział ról i współpraca. W Pilsdon, ostatniej z odwiedzanych społeczności zazna prawdziwego ukojenia jakie daje praca fizyczna.
"Sny o Utopii" to z jednej strony reportaż, a z drugiej pogłębione studium chrześcijanizmu. Czuć w tym filozoficzne zawieszenie. Autor odwołuję się do filozoficznych i literackich myśli dotyczących pojęcia wolności, idealizmu, indywidualizmu jednostki. W efekcie znajduje odpowiedzi na dręczące go pytania, doświadcza spokoju wewnętrznego, rezygnuje z pragnień i dążeń, które są przekleństwem współczesnego świata. Utopia nie istnieje, ale warto było jej szukać.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2008

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Lidia F | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

To nie jest reportaż, tak książka to raczej podróż i spotkanie z różnymi społecznościami które chcą żyć inaczej. Bardzo ciekawa książka szczególnie w dobie tworzenia się różnych społeczności ( ekowiosek, społeczności skupionej w interenecie przy jakimś temacie, tworzących się grup inicjatyw obywatelskich, ruchu oburzonych, grup religijnych i innych) Ciekawe rozmowy i spostrzeżenia autora powodują że kolejne obszary społecznych i kulturowych zachowań i rytuałów mamy objaśniane od innej strony niż przypuszczamy. Dla mnie to bardzo ważna książka. Czytajcie jeżeli macie poczucie chęć przynależności do czegoś ale też gdy doskwiera wam uczucie samotności i odstawania od normy. " Nikt nie może prawdziwie żyć we wspólnocie jeżeli nie potrafi się cieszyć samotnością. W przeciwnym razie wspólnota staje się jedynie miejscem ucieczki, które stopniowo podupada"

Damian | 2013-08-16
Przeczytana: sierpień 2013

Książka, w moim zdaniem, bardzo potrzebna każdemu, kto popadł w rutynę dnia codziennego. Autor dobitnie wskazuje nam, że zrelatywizowany, konsumpcjonistyczny świat, w którym jesteśmy zanurzeni, nie jest jedyną drogą, są inne...jakże niespodziewane. Niespodziewane w tym sensie, że przecież oparte na "odchodzącej religii", na niepopularnym sacrum, które ma być - za autorem Snów i Durkheimem - warunkiem powstania prawdziwej wspólnoty ludzi.

Gdzie dziś szukamy, jeśli w ogóle, sacrum?

kosterz | 2013-06-04

Autor sam do końca nie jest przekonany o czym ta książka tak naprawdę traktuje. Nawet w podsumowaniu podróży i formułowaniu wniosków ma on pewien dylemat czy jest to reportaż, dziennik z podróży, który jest ucztą dla naszej "duchowości" czy jest to próba skonstruowania utopijnej wizji idealnej wspólnoty. Choć chrześcijaństwo jest analizowane w książce dość dogłębnie, dla mnie głównie ów reportaż jest skondensowanym plikiem wskazówek na temat jak żyć w społeczeństwie. Autor wyrusza na roczną podróż po skrajnie różnych wspólnotach w Anglii i we Włoszech zabierając nas ze sobą i opowiadając nam o ich wierzeniach, tradycjach, codziennych zajęciach. Jest to opis bardzo barwny i dający do myślenia. Choć na początku myślałem, że to hołd dla eskapizmu, zmieniłem zdanie :) bardzo gorąco polecam.

| 2012-08-13

Fantastyczna :)