Testament Oliwii

Olivia's Last Will
9788320543889
literatura brytyjska
jjon

Trzecie pokolenie rodziny Oliwii i Filipa. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku.

allison | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Z żalem pożegnałam się z bohaterami trylogii o Oliwii, Filipie i ich potomkach.
Trzecia część opisuje przede wszystkim leciwą już Oliwię oraz wnuczkę Sylwię. Sporo miejsca autor poświęca konfliktowi rodzinnemu, którego przedmiotem jest rodowy majątek.
Szkoda, że akcja jest przewidywalna, podobnie jak w pierwszym tomie. Teraz, po przeczytaniu całości, stwierdzam, że najlepsza i najbardziej zaskakująca okazała się druga część.

Oprócz obyczajowych wątków mamy tu ciekawie pokazane tło społeczno-polityczne Anglii początku XX wieku. Część bohaterów ulega fascynacji socjalizmem, inni są zażartymi przeciwnikami nowych tendencji.
Ważny jest tu też motyw emancypacji kobiet, chociaż przewija się on także przez poprzednie tomy.

Polecam przede wszystkim miłośnikom sag i powieści obyczajowych.

FannyBrawne | 2016-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ostatnia część trylogii o rodzinie Hunterów. Oliwia została wdową, a Julietka poślubiła Aleksandra, brata swojego przybranego ojca. Szczęście pary niszczy tragedia - śmierć nowonarodzonego syna. W tym samym czasie Agnieszka, matka Julietki, na krótko przed wyjazdem do Australii rodzi kolejne dziecko, córkę Sylwię. Aby ocalić zrozpaczoną Julietkę, Agnieszka postanawia oddać jej dziewczynkę na wychowanie. Sylwia dorasta otoczona miłością i troską. To ona staje się główną bohaterką powieści. Podobnie jak jej rodzice i dziadkowie angażuje się w pomoc robotnikom. Na jej drodze staje również dwóch przystojnych mężczyzn.

Ta część była chyba najgorsza. W poprzednich autor opowiadał ogólnie o walce o prawa robotników i nierównościach społecznych, tutaj już oficjalnie mówi się o socjalizmie i mam wrażenie, że w czasach komunizmu ta książka mogła służyć w celach propagandowych. Owszem, pojawiają się tu postacie o różnych poglądach, ale mam wrażenie, że Bidwell był po stronie Blatchforda,...

Książka nie jest tak świetna jak część pierwsza, ale bardzo dobrze się ją czyta. Mam 14 lat i uważam, że ta książka jest przeznaczona dla osób, które mają min. 13 lat.

Aleksandra | 2013-11-05

Lepsza od drugiego tomu, jednak do pierwszego sporo jej brakuje. Jednak jako dopełnienie całości sprawdza się świetnie. Niestety, wydaje mi się, że autor wpada w moralizatorskie tony i jakby na siłę chce pokazać czytelnikowi to, co ten sam już dostrzegł w dwóch pozostałych.

Piotr | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

przegadana książka, gdyby jeszcze te dyskusje były ciekawe...
brzmi to jak propaganda komunistyczna
a szkoda, bo gdy akcja zaczyna w końcu iść do przodu robi się ciekawiej
gdyby tylko...

Aliath | 2016-11-20