Dzieje pięknej Bitynki. Opowieść o życiu Zofii Wittowej-Potockiej

Wydawnictwo: ALFA
historia
kasiaman55

Książka świadczy o upartej dociekliwości i o umiejętnym wykorzystaniu pretekstu historycznego dla skreślenia barwnego i plastycznego obrazu epoki. Zawiera również skorowidz osób.

źródło opisu: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=48320

edit3008 | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Ta książka to świetna pozycja historyczna łącząca w sobie coś z powieści historycznej i dziejów epistolografii. Autor cytuje w niej wiele z listów pieknej Zofii, które są zanakomitym źródłem dokumentującym nie tylko dzieje Zofii Glavani, ale również oddającym ducha epoki.
Gdyby ktoś pokusił się o ekranizację losów pięknej Zofii, to powstałby świetny film historyczny ( a wątek pierwszej żony Stanisława Szczęsnego Potockiego - toż to istny kryminał)!
Polecam lekturę, bo książkę czyta się dokonale. Bardzo mi się podobała.

Świetne opracowanie ukazujące postać Zofii Wittowej-Potockiej.To wprost niezwykła i niespotykania kariera osoby pochodzącej z nizin społecznych.Będąc prostą grecką dziewczyną o wątpliwej reputacji , dzięki urodzie , niespożytemu temperamentowi , ale i niewątpliwie uporowi i inteligencji osiągnęłą nieprawdopodobny status społeczny.Była kochanką wielu możnowładców , przyjmowały ją koronowane głowy , w końcu została na koniec żoną najbogatszego polskiego arystokraty-Stanisława Szczęsnego Potockiego.

Warto przeczytać !!

Wojciech Gołębiewski | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Jerzy Łojek (1932 – 86), historyk ze wszystkimi stopniami, naukowymi, od 1969 związany z Instytutem Badań Literackich PAN. Wikipedia
„Opublikował ponad 350 artykułów i 34 książki, z których wiele zyskało miano bestsellerów i mimo wysokich, jak na literaturę naukową, nakładów i licznych wznowień, szybko znikały z półek księgarskich..."

Omawianą, opatrzoną podtytułem "Historia życia Zofii Potockiej 1760 – 1822" opublikował w 1970. Pamiętam, że cieszyła się dużym powodzeniem i zachwytami, które podzielałem.
Wikipedia o słynnej metresie pisze:
"..Zofia Konstantynowna Glavani primo voto Witt secundo voto Potocka, przedstawiała się także jako Sophie de Tchelitche (Celice) (1760 -1822) – stambulska kurtyzana pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów; jedna z najbarwniejszych postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z...

Maryann | 2014-02-08
Przeczytana: listopad 2005

Świetnie udokumentowana, znakomita opowieść o karierze w iście "amerykańskim stylu" - od stambulskiej ulicznicy do żony jednego z największych magnatów Rzeczypospolitej, wielkiej damy podziwianej na europejskich salonach i przyjaciółki koronowanych głów.

integaah | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Ciekawie jest przeczytać słowa z autentycznego listu sprzed dwustu lat "kochałbym Cię jeszcze bardziej, gdybyś przesłała mi pieniądze". Takie prawdziwe..
Fascynujące jest poznawać efekty poszczególnych postaw oraz konkretnych czynów - w życiu różnych ludzi. Żal ogarnia wręcz, gdy czyta się słowa autora informujące o braku jakichkolwiek informacji o 9 latach życia głównej bohaterki, gdyż naprawdę wiele się dzieje, a historia o pośrednictwie Zofii w pertraktacjach w sprawie polskiej - i to np jej słowami z listów - zapewne byłaby wyjątkowa.
Jerzy Łojek nie powstrzymuje się od ocen, o nie ("poziom intelektualny (...) graniczący z debilizmem"..), ale to mi się akurat podoba. Daje to pozory naturalności, powoduje, że czyta się tę książkę jako opowieść o konkretnych ludziach, a nie jak studium badawcze. Nie jest to jednak pozycja łatwa w czytaniu - język autora jest dość wyszukany, a w samym tekście pełno jest odniesień do mitologii greckiej, rzymskiej. W moim wydaniu (1972) Łojek zdaje...

Dotka76 | 2012-03-03
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2012

Świetna biografia.
Zofia Potocka to osoba, od której współcześni celebryci mogliby się wiele nauczyć. A przecież dziś w zasadzie nikt o niej nie pamięta. Kalejdoskop historycznych postaci m.in. Szczęsny Potocki, Nowosilcow, Stanisław Poniatowski.
Polecam!

Ewa | 2013-07-12

Doskonała biografia, plus znakomity język Łojka i te jego smaczki w postaci delikatnych złośliwości. Zresztą nie ma pozycji Łojka, która nie byłaby dobra.

JUSTYNA | 2011-07-17

GORACO POLECAM KSIAZKE J.LOJKA .NIEZWYKLE LOSY PIEKNEJ, LECZ ZAPOMNIANEJ PRZEZ HISTORIE ZOFII WITTOWEJ-POTOCKIEJ PO PROSRU TRZEBA POZNAC.PRZYPOMINAM ,ZE TO DLA NIEJ POWSTALA SLYNNA SOFIOWKA -PARK W HUMANIU , KTORY OPIEWAL W SWYM POEMACIE S.TREMBECKI

Gabrielle | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek

Czytając tę biografię, niejednokrotnie bardzo trudno jest uwierzyć, że ma się do czynienia z prawdziwą historię - dzieje Zofii Potockiej mogłyby z powodzeniem stać się materiałem na niejedną powieść. Książka ta jest napisana bardzo lekko, także mimo sporej objętości, czyta się ją dość szybko.

Karolina | 2013-12-26
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Genialna, bo przede wszystkim prawdziwa to historia.