Dzieje pięknej Bitynki. Opowieść o życiu Zofii Wittowej-Potockiej

Okładka książki Dzieje pięknej Bitynki. Opowieść o życiu Zofii Wittowej-Potockiej Jerzy Łojek
Jerzy Łojek Wydawnictwo: ALFA historia
historia
ALFA
1995-01-01
1970-01-01
biografia Zofia Wittowa-Potocka Łojek

Okładka książki Jerzy Łojek. Pisma wybrane. Wiek XIX. Marek Kornat, Jerzy Łojek
Jerzy Łojek. P... Marek Kornat, Jerzy...
Okładka książki Jerzy Łojek niepokorny historyk dylematów niepodległości. Życie. Twórczość. Nagroda Zbigniew Irzyk, Jerzy Łojek, Tadeusz Łojek, Waldemar Łysiak, Bożena Mamontowicz-Łojek, Krzysztof Masłoń
Jerzy Łojek ni... Zbigniew Irzyk, Jer...

Pisali o niej „najpiękniejsza kobieta Europy”. Wszędzie, gdzie bywała budziła zachwyt, ale czasami też pogardę i zażenowanie. Bo Zofia Glavani to też kobieta, której „piękność otaksowała cała dzielnica”, „niezbyt surowych obyczajów”.
Pewien Ormianin odnawiając fronton bramy w Kamieńcu Podolskim, gdzie najpierw mieszkała ze swoim pierwszym mężem, niby przypadkiem, pod wizerunkiem starca, który zakładał nogę na nogę i spod nich wyszła mu pewna część ciała, wyrył napis: „Curvavit ova” (przekrzywione jądra). Dwie pierwsze głoski (curva) były umieszczone po jednej stronie postaci, pozostałe po drugiej (vitt ova). Zofia Witt tak nazywała się piękna Greczynka po ślubie z synem komendanta twierdzi w Kamieńcu. Sam Jerzy Łojek zaznacza jednak, że nie wie, czy ta anegdota jest prawdziwa.
Portret tej swawolnej i przebiegłej pani Łojek kreśli genialnie. Krytycznie korzysta ze źródeł, świetnie wpisuje postać Dudu w epokę, w której panowała pełna swoboda obyczajowa (doskonałe fragmenty o zakonach i akademiach erotycznych w Europie, ale okazuje się, że naprawdę najswobodniej to było w Petersburgu). Ta pani idealnie pasuje do Szczęsnego Potockiego, słusznie nazywanego największym zdrajcą w historii Polski.
Ale dzięki tej miłości, bo chyba nią rzeczywiście była, Ukraińcy mają dziś Zofiówkę, jeden z najpiękniejszych parków Europy, zbudowanym przez Szczęsnego Potockiego dla swej ukochanej Zofii, która stała się w końcu Potocką. Na to nazwisko zapracowała ślubem z targowiczaninem, a później – można ironicznie napisać - także przez romans z jego synem (!).
Podsumowując historię Zofii Łojek pisze o największym awansie społecznym w historii obyczajów dawnej Rzeczpospolitej. Pisze o tym świetnie. Był jednym z najlepszych polskich historyków. Szkoda, że zmarł w tak młodym wieku.

Tylko w taki sposób, jak bohaterka, ówczesna kobieta mogła do czegokolwiek dojść. Taki to był system - stworzony przez mężczyzn, z mężczyznami i dla mężczyzn. Uświadomiłem to sobie dopiero teraz, w dobre 40 lat od przeczytania książki o tej sławnej damie.

Wtedy miałem ją za kogoś, za kogo uważała ją większość. Dziś wyraźnie dostrzegam w tym raczej smutny dowód potęgi patriarchatu.

Cóż, że pochodziła z nizin społecznych, słabo była wykształcona, a zaczynała jako kurtyzana. Gdyby była aż taką debilką, za jaką malują ją niektórzy, nie doszłaby tak wysoko, jak doszła. Bez wybitnej inteligencji byłoby to niemożliwe…

Wybitny historyk Jerzy Łojek napisał bardzo dobrą książkę o wybitnej kobiecej postaci. Pytanie tylko o cenę, jaką zapłaciła…

Zacytuję swojego wykładowcę:
"Na następne zajęcia zgłosi się jeden ochotnik, np. (i tu padło moje imię i nazwisko),który przeczyta wybitne dzieło "Dzieje pięknej Bitynki" i zreferuje nam wszystkim o czym ta książka była".
Ku mojemu zaskoczeniu dało się to czytać. Powiem więcej - owa Bitynka to bardzo ciekawy osobnik. Nie jeden/jedna by się zdziwił/zdziwiła :D

Zacytuję swojego wykładowcę:

Jerzy Łojek (1932 – 86),historyk ze wszystkimi stopniami, naukowymi, od 1969 związany z Instytutem Badań Literackich PAN. Wikipedia
„Opublikował ponad 350 artykułów i 34 książki, z których wiele zyskało miano bestsellerów i mimo wysokich, jak na literaturę naukową, nakładów i licznych wznowień, szybko znikały z półek księgarskich..."

Omawianą, opatrzoną podtytułem "Historia życia Zofii Potockiej 1760 – 1822" opublikował w 1970. Pamiętam, że cieszyła się dużym powodzeniem i zachwytami, które podzielałem.
Wikipedia o słynnej metresie pisze:
"..Zofia Konstantynowna Glavani primo voto Witt secundo voto Potocka, przedstawiała się także jako Sophie de Tchelitche (Celice) (1760 -1822) – stambulska kurtyzana pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów; jedna z najbarwniejszych postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z wyjątkowej urody (La Belle Phanariote),intelektu i licznych romansów. Znana także z przebiegłości i braku skrupułów. Na salony weszła jako żona Józefa Witta (1778-1798),a po rozwodzie z nim – jako trzecia żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, którego poślubiła 17 kwietnia 1798 roku. …"

Profesor Łojek jest profesjonalistą i odmitologizowuje bujny życiorys pięknej Bitynki wokół którego narosło wiele legend i nieścisłości. Wyjaśnia tytuł (s. 31):
„...Centrum dzisiejszej Bursy jest oddalone niepełna 20 km od wybrzeży morza Marmara… ..starożytna nazwa prowincji, na obszarze której leżała przed wiekami Bursa – Bitynii – posłużyła.. ..Boscampowi jako przenośne określeni narodowości Zofii; nazywał ją „młodą” lub „piękną Bitynką”, a miano to zachowaliśmy w tytule niniejszej książki...”

„De gustibus non est disputandum”, ale na podstawie załączonych ilustracji, trudno byłoby mnie wzbudzić w sobie niepohamowane chucie do pięknej Bitynki. Możliwe, że to tylko kwestia ukierunkowania popędu seksualnego w danej epoce.

Obok sensacyjnej wręcz biografii Zofii Potockiej, autor urocza nas szczegółowym obrazem epoki, jakże innym od nauczanego w szkołach, i to właśnie mnie zaskoczyło i zaciekawiło do tego stopnia, że polecam Państwu historię przebiegłej kurtyzany szczególnie gorąco.

Omawianą, opatrzoną...

Ta książka to świetna pozycja historyczna łącząca w sobie coś z powieści historycznej i dziejów epistolografii. Autor cytuje w niej wiele z listów pieknej Zofii, które są zanakomitym źródłem dokumentującym nie tylko dzieje Zofii Glavani, ale również oddającym ducha epoki.
Gdyby ktoś pokusił się o ekranizację losów pięknej Zofii, to powstałby świetny film historyczny ( a wątek pierwszej żony Stanisława Szczęsnego Potockiego - toż to istny kryminał)!
Polecam lekturę, bo książkę czyta się dokonale. Bardzo mi się podobała.

Czytając tę biografię, niejednokrotnie bardzo trudno jest uwierzyć, że ma się do czynienia z prawdziwą historię - dzieje Zofii Potockiej mogłyby z powodzeniem stać się materiałem na niejedną powieść. Książka ta jest napisana bardzo lekko, także mimo sporej objętości, czyta się ją dość szybko.

Ciekawie jest przeczytać słowa z autentycznego listu sprzed dwustu lat "kochałbym Cię jeszcze bardziej, gdybyś przesłała mi pieniądze". Takie prawdziwe..
Fascynujące jest poznawać efekty poszczególnych postaw oraz konkretnych czynów - w życiu różnych ludzi. Żal ogarnia wręcz, gdy czyta się słowa autora informujące o braku jakichkolwiek informacji o 9 latach życia głównej bohaterki, gdyż naprawdę wiele się dzieje, a historia o pośrednictwie Zofii w pertraktacjach w sprawie polskiej - i to np jej słowami z listów - zapewne byłaby wyjątkowa.
Jerzy Łojek nie powstrzymuje się od ocen, o nie ("poziom intelektualny (...) graniczący z debilizmem"..),ale to mi się akurat podoba. Daje to pozory naturalności, powoduje, że czyta się tę książkę jako opowieść o konkretnych ludziach, a nie jak studium badawcze. Nie jest to jednak pozycja łatwa w czytaniu - język autora jest dość wyszukany, a w samym tekście pełno jest odniesień do mitologii greckiej, rzymskiej. W moim wydaniu (1972) Łojek zdaje się ponadto zakładać, że sięgający po jego "Dzieje..." czytelnik zna dobrze język francuski - przypisy cytują obszerne fragmenty w ogóle bez tłumaczenia.
Czy warto przeczytać? Zawsze, jeszcze nie przeczytałem książki, której nie warto - jednak.. Ta historia to tło wydarzeń na przełomie wieku XVIII/XIX - dla Polaków wyjątkowy okres. Książka jakby mimochodem zapoznaje czytelnika z naprawdę ważnymi sprawami. Niektóre mają swój wydźwięk jeszcze dzisiaj - i ich znajomość rzuca inne światło na to, co się dzieje na świecie obecnie.

Świetnie udokumentowana, znakomita opowieść o karierze w iście "amerykańskim stylu" - od stambulskiej ulicznicy do żony jednego z największych magnatów Rzeczypospolitej, wielkiej damy podziwianej na europejskich salonach i przyjaciółki koronowanych głów.

Świetne opracowanie ukazujące postać Zofii Wittowej-Potockiej.To wprost niezwykła i niespotykania kariera osoby pochodzącej z nizin społecznych.Będąc prostą grecką dziewczyną o wątpliwej reputacji , dzięki urodzie , niespożytemu temperamentowi , ale i niewątpliwie uporowi i inteligencji osiągnęłą nieprawdopodobny status społeczny.Była kochanką wielu możnowładców , przyjmowały ją koronowane głowy , w końcu została na koniec żoną najbogatszego polskiego arystokraty-Stanisława Szczęsnego Potockiego.

Warto przeczytać !!

Genialna, bo przede wszystkim prawdziwa to historia.

Genialna, bo przede wszystkim prawdziwa to historia.

• Biografie
  • XVIII wiek
  • Polska
  • Michał Witkowski poleca

Dodaj cytat z książki Dzieje pięknej Bitynki. Opowieść o życiu Zofii Wittowej-Potockiej