rozwiń zwiń

Agnieszka Osiecka oczami przyjaciół

Wojtek Wojtek
02.03.2021
Okładka książki Osiecka. Tego o mnie nie wiecie Beata Biały

„Jak pozbierać kawałki lustra? Czy to w ogóle możliwe? A jeśli nawet udałoby się znaleźć je wszystkie, precyzyjnie dopasować, posklejać, czy nie okazałoby się, że to krzywe zwierciadło? Bo czy na pewno w pojedynczych, małych cząstkach zachował się prawdziwy obraz Agnieszki?”

Agnieszka Osiecka to postać, o której słyszał niemal każdy z nas. Poetka, pisarka, przede wszystkim jednak autorka tekstów piosenek. Piosenki, które napisała, niemal z automatu stawały się wielkimi przebojami, które śpiewała i śpiewa do dziś cała Polska. Jednak kim tak naprawdę była Agnieszka Osiecka? Czy była szczęśliwa w życiu? Czy znalazła prawdziwą miłość? Co było jej inspiracją, jej natchnieniem, jej muzą?

Wiele odpowiedzi na te i podobne pytania przynosi książka pod tytułem „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa W.A.B. Jej autorką jest Beata Biały, dziennikarka
i psycholog. Jej książka nie jest w żadnym razie klasyczną biografią Osieckiej. To ni mniej, ni więcej zbiór rozmów z jej przyjaciółmi. Z ludźmi, którzy ją znali i byli z nią blisko w różnych okresach jej życia. To niejako mozaika. Mozaika, której bohaterką jest kobieta niezwykła, nieszablonowa i nietuzinkowa, jaką z pewnością była Agnieszka Osiecka.

Chociaż pozostawiła po sobie dwa tysiące tekstów, to jednak tak naprawdę nigdy jej do końca nie poznamy. Świadczą o tym wypowiedzi jej przyjaciół. Każdy z nich opowiada o niej nieco inaczej, każdy kładzie nacisk na co innego. Jednak wszyscy powtarzają zgodnie, jak wyjątkową osobą była Osiecka. Mówią o niej tacy znani ludzie jak między innymi: Olga Lipińska, Maryla Rodowicz, Urszula Dudziak, Krystyna Janda czy Manuela Gretkowska. Przed każdą z rozmów został zamieszczony krótki biogram danej postaci. Tak więc opowiadają o Agnieszce artyści, którzy śpiewali jej piosenki, którzy z nią współpracowali, podróżowali, spędzali czas.

Ze wszystkich tych rozmów wyłania się niejednoznaczny obraz wielkiej artystki. Czy była szczęśliwa? Czy znalazła swoje miejsce na ziemi? „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” to barwna opowieść o barwnej artystce. Dla wszystkich, którzy kochają jej teksty, jej utwory i chcą ją bliżej poznać.

Wojciech Sobański