Nietoperz i suszone cytryny

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Iza Sadowska

Zbiór felietonów jednego z najbardziej popularnych dziennikarzy w Polsce. Teksty pochodzące z lat 2016–2019 okraszone zostały barwnymi anegdotami o świecie mediów, opowieściami o miłości, polityce i straconych szansach, a także o ulubionych Mazurach i piłce nożnej. O dzieciach i ojcach, lizusach i romantykach, zachwytach i irytacjach, małych przyjemnościach oraz wielkich cierpieniach, o radości życia i niezgodzie na draństwo. No i o tym, jak niegdyś miało się virahę i brabant.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dentystka | 2019-07-16

Dla takich felietonów mogłabym zacząć regularnie czytać gazety! Meller to prawdziwa perła polskiego dziennikarstwa - jego teksty są zabawne, trafne i napisane w swobodny sposób, czytanie ich to prawdziwa przyjemność. Książka, którą spokojnie mogę polecić każdemu.

mariannal12 | 2019-07-16

"Nietoperz i suszone cytryny" to zbiór felietonów autorstwa Marcina Mellera, z ostatnich 5-6 lat. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu tekstów opisuje otaczającą go Polskę, jej mieszkańców, zachodzące wokół zmiany, w końcu siebie i swoje otoczenie. Nie da się ukryć, że autor ma bardzo dobry styl, nawet najzwyklejsze sytuacje potrafi opisać w zabawny, zajmujący sposób. Książka idealnie nadaje się na wakacyjny wyjazd, do wanny w celu rozluźnienia czy przed snem. Bardzo polecam :)

Sandra | 2019-07-12

Meller i jego felietony to jeden z niewielu powodów, dla których sięgałam przez lata po "Newsweeka", dlatego lektura "Nietoperza i suszonych cytryn" była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Z chęcią sięgnę po inne zbiorcze wydania felietonów pana Marcina.

alicja45445 | 2019-07-11

Newsweeka kupuję tylko i wyłącznie dla felietonów Mellera - każdy z nich jest zabawny, przynosi radość, ale również opisuje szaroburą Polskę, w której oczywiście znajdzie się trochę kolorów :) "Nietoperz i suszone cytryny" to idealny zbiór tekstów, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Książka sprawdzi się jako prezent bądź do podróży. Czas na pewno nie będzie zmarnowany!

585mati | 2019-07-04

Nigdy nie czytałem tekstów Mellera, ale książkę poleciła mi koleżanka. Dawno tak się nie ubawiłem przy lekturze - inteligentne, napisane z humorem i werwą felietony. Dobrze posegregowane, interesujące tematycznie - zbiór rozpracowany w kilka wieczorów. Idealny do poduszki bądź do jazdy komunikacją miejska :)

RysioKowal | 2019-06-28

Felietony Pana Mellera zawsze czytam z wielką chęcią. Są zabawne, rzeczowe i inteligentne. Niestety nie znam wszystkich a taki zbiór pozwolił mi poznać kilka, których wcześniej nie czytałem. Polecam :)

Polishreading | 2019-06-12

Felietony. Krótkie i długie. Zabawne, lecz też całkiem poważne.
Felietony Marcina Mellera są przeróżne. Każdy na swój sposób zaciekawia. Bawią, ale też pozostawiają po sobie gorycz, co do obecnej sytuacji w kraju. Autor w felietonach porusza temat swojej pracy w telewizji, w gazecie, również polityki, wspomina też o dzieciach oraz o ,,najlepszej z żon” i wyjazdach.
Rozrywka i rozmyślania. Polecam.

Bibliofilem_być | 2019-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2019

Nie jestem fanką krótkiej formy w beletrystyce, ale w non-fiction to już zupełnie co innego. Chociaż prasy praktycznie nie czytam, książkowe zbiory felietonów uwielbiam i uważam, że mistrzem w tej kategorii literackiej jest Jacek Fedorowicz. Ale nie tylko Fedorowiczem świat stoi.

O Marcinie Mellerze na bookstagramie głośno było jakiś czas temu za sprawą nowego wydania «Guamardżos! Opowieści z Gruzji», tytułu, który napisał w duecie z żoną, Anną Dziewit-Meller. Widziałam tyle zachwytów, ale sama nie zdecydowałam się na jego przeczytanie, a później żałowałam, więc «Nietoperzowi i suszonym cytrynom» już nie mogłam odpuścić. Tym samym okazało się, że w moich oczach Jacek Fedorowicz ma poważnego konkurenta.
Z takim człowiekiem chciałabym się przyjaźnić
«Nietoperz i suszone cytryny» to zbiór prawie 80 felietonów z ostatnich trzech lat (2016-2019) o różnej tematyce i różnym wydźwięku. Zdecydowanie przeważają teksty polityczne, raz pisane w tonie zabawnym, innym razem - w gorzkim, jest...

WolneLitery | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Tytuł nie mówi nam prawie nic, a ta piękna okładka skrywa w sobie ponad 70 wspaniałych felietonów. Zbiór są to teksty pisane przez Pana Marcina Mellera w latach 2016-2019, wszystko ułożone chronologicznie i pisane z dystansem i humorem.

Felietony naprawdę czyta się błyskawicznie. Mi bardzo się one podobały, a wcześniej nie miałam z nimi styczności, chociaż praktycznie każdy z nich był opublikowany w gazecie. Są prawdziwe i inteligentne, skłaniające do refleksji i pokazujące z dystansem otaczającą nas rzeczywistość. Głównie oczywiście o polityce, życiu społecznym, show biznesie i wszystkim co nas otacza. Przewinął się tutaj nawet Jo Nesbo i kilka seriali, które oglądałam! Zdecydowanie bawią i wzruszają jednocześnie!

Felietony mają po kilka stron, napisane są z humorem i ja z miłą chęcią przeczytałabym więcej! Pisane bardzo lekkim piórem autora. Ostatni opublikowany w tej książce felieton jest z 29 marca tego roku. Ciesze się, że pojawiają się takie zbiory, bo często nie mamy...

marika | 2019-06-09

„Doprowadza mnie do szewskiej pasji, że nie przeczytam w swym życiu nawet ułamka tego, co bym chciał. Gorzej, nie przeczytam nawet wszystkich tych, które mamy w domu, a cały czas dochodzą nowe. To po co w takim razie kupować, ktoś zapyta. Ano po to, żeby mieć pod ręką opcje przeczytania”.
To tylko jeden z fragmentów, który uświadomił mi, że ja chyba jestem Marcinem Mellerem, albo Marcin Meller jest mną - choć przyznam, że w sprawach politycznych zdarza mi się bardziej lewakować, i w tym bliżej mi do najlepszej z żon, jak MM nazywa małżonkę Annę Dziewit-Meller . Oglądamy te same seriale, czytamy te same książki - uwaga premiera nowego Nesbo z Harrym Hole już w czerwcu! - i tak samo wkurza nas dzisiejsza scena polityczna. Czytając czasami się śmiałam i głównie przytakiwałam, a zdarzyło sie i wzruszyć - i te wzruszenia na wszystkim to kolejna cecha wspólna z Panem Redaktorem.
Zabawne, inteligentne felietony, pół żartem pół serio o tym co tu i teraz. A lekkie pióro autora, powoduje,...