Przyszłość architektury w 100 budynkach (TED Books)

Okładka książki Przyszłość architektury w 100 budynkach (TED Books) Marc Kushner
Okładka książki Przyszłość architektury w 100 budynkach (TED Books)
Marc Kushner Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Seria: TED Books popularnonaukowa
popularnonaukowa
TED Books
The Future of Architecture in 100 Buildings
Grupa Wydawnicza Relacja
2019-03-20
2019-03-20
Karol Łaciok, Edyta Masełko-Łaciok
architektura design budynki przyszłość architektury 100

Kto z Was patrzy z odrazą na budynki z wielkiej płyty, smutne blokowiska ? Jak często zachwycacie się zabytkami podczas zwiedzania różnych miejsc? Czy do podróży skłania Was chęć zobaczenia architektonicznych perełek? Czy nowoczesne wieżowce wzbudzają w Was zachwyt? Czym kierowaliście się podczas wyboru mieszkania czy budowy domu ? Czy zwracacie uwagę na to jaki wpływ na środowisko ma dana budowla lub proces jej powstawania? Czy wolelibyście zamieszkać w starej chatce w górach lub w lesie czy raczej w willi z basenem lub w nowoczesnym wieżowcu z widokiem na morze lub centrum miasta ? Pomyślcie przez chwilę, jak odpowiedzielibyście na zadane pytania. :) A teraz włączcie na stronie www.ted.com wystąpienie, które przygotował Marc Kushner. A następnie sięgnijcie po prostu po książkę z serii TED Books: „Przyszłość architektury w 100 budynkach” wydanej nakładem Wydawnictwa Relacja.

Pewnie wielu z Was będzie zdziwionych, tym co teraz napiszę, ale zawsze bardziej podobały mi się te nowoczesne i innowacyjne budowle niż stare i nie mam tu na myśli wieżowców. Zdecydowanie nie. Chodzi mi o te wszystkie rozwiązania, które pomagają zadbać o środowisko, które współgrają z nim, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są funkcjonalne, wzbogacają i ułatwiają życie człowieka. Cieszę się tym, co jest teraz, a nie w przeszłości, więc zachwycam się tym co architekci tworzą w tym momencie i jakie mają aspiracje na przyszłość. Oczywiście tak jak wszyscy jestem pod wielkim wrażeniem różnego rodzaju perełek architektonicznych, które są symbolami minionych epok, rozwoju ludzi. Ale... Zawsze w głębi duszy podążałam za tym nowym. Dlatego właśnie Marc Kushner zrobił na mnie tak ogromne wrażenie. W swojej książce stara się pokazać, że współczesna architektura kształtuje dzisiejsze społeczeństwa. Budowle stały ich częścią. To jest wręcz niesamowite. Stało się to dzięki rewolucji medialnej, która spowodowała, że ludzie zaczęli wyrażać swoje zdanie, czy coś im się podoba czy nie. Do tej pory architekci rzadko otrzymywali od społeczeństwa informacje zwrotną czy są na tak czy na nie. Teraz dzięki np. social mediom architekt ma kontakt z odbiorcami, którzy reagują na jego pomysły. To zmieniło wszystko. Architektura może wreszcie odpowiedzieć na potrzeby człowieka, zapewnić mu lepsze życie.

Marc Kushner w swojej książce pokazuje przykłady 100 budynków, które odpowiadają na potrzeby ludzi tu i teraz, a także w przyszłości : dające schronienie, współistniejące z naturą, do celów społecznych, kompaktowe, awangardowe itd. Każdy przykład uzupełniony jest zdjęciem, które pozwala zachwycać się danym rozwiązaniem. Ta mała książeczka jest naprawdę pięknie wydana i robi wrażenie. Każdy powinien koniecznie po nią sięgnąć. :)

Małe książki o wielkich ideach - TED Books. 📚❤

Ręka do góry - kto tak jak ja oszalał na punkcie tych cudeniek! Jakieś dwieście lat temu reklama z Bartoszem Kurkiem w roli głównej krzyczała do nas z ekranów: "Pij mleko, będziesz wielki" - dziś już wiadomo, że z tym mlekiem różnie bywa, ale chwytliwe hasła reklamowe zostają z nami na dłużej, dlatego wersja 2.0 sloganu brzmi "#Czytaj #TEDbooks, będziesz wielki!"

Pierwszą perełką z mojego stosiku, o której chcę Wam opowiedzieć jest książka Marca Kushnera "Przyszłość architektury w 100 budynkach".

Współcześnie większość z nas spędza w budynkach prawie całe dnie - z ciasnych biur, pomieszczeń źle oświetlonych, topornych i często pamiętających miniony ustrój wracamy do własnych czterech kątów, które także często nie spełniają naszych oczekiwań.

"Przyszłość architektury w 100 budynkach" to zbiór starannie wyselekcjonowanych przykładów na to, że to, GDZIE mieszkamy i spędzamy czas ma ogromny wpływ na to JAK żyjemy - kształtuje nasz harmonogram dnia, nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet relacje z innymi!

Przyznam, że chociaż interesuję się architekturą, o wielu z przedstawionych projektów nigdy nie słyszałam! Budynki przyjazne środowisku, związane z konkretnym ekosystemem, przebudowywanie istniejących już ale niesprzyjających ludzkiej aktywności betonowych kolosów, wykorzystywanie nietypowych materiałów, krzywizny, lustra, granie naturalnym światłem - to tylko niektóre z działań, którymi mogą pochwalić się współcześnie kreatywni architekci.

Architektura obecnie to już nie tylko sztywne normy i spełnianie konkretnych funkcji użytkowych. Dziś, aby zachwycić człowieka, budynek musi być naprawdę wyjątkowy i zaspokajać wszelkie jego potrzeby, a dodatkowo zaspokajać zmysł estetyki i być przyjazny środowisku.

Wiele z wymienionych w książce budynków to projekty wyjątkowo odważne i futurystyczne.

Z czystym sercem zachęcam Was do sięgnięcia po tego TED-booka i przekonania się na własne oczy, że przyszłość architektury zaczyna się już dziś!

Małe książki o wielkich ideach - TED Books. 📚❤

Chyba przyznacie mi rację, że piękna architektura cieszy oko 😊 W budynkach spędzamy większość swojego dnia: w pracy, w domu, u znajomych, w restauracjach czy kinie, wszędzie otaczają nas budynki z nami wewnątrz. Marc Kushner, założyciel portalu Architizer.com w 📗 książce pt. PRZYSZŁOŚĆ ARCHITEKTURY W 100 BUDYNKACH 🌉🌇 pisze, że przeciętny Amerykanin w zamkniętych pomieszczeniach spędza 90% swojego czasu. Dużo, zdecydowanie za dużo jak według mnie 😕 nie każdy ma dostęp do naturalnego światła, niskie sufity, nieodpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Marc zachęca aby więcej wymagać od budynków, aby kontrolować tę potężną siłę. W dzisiejszych czasach nie ułatwiamy pracy architektom, gdyż w erze social mediów co rusz wrzucamy zdjęcia różnorakich budowli, które są albo zachwalane albo krytykowane. W książce możemy poznać bliżej budynki, które wyróżniają się na tle innych 😊 Poznajemy budynki z różnych zakątków świata, m.in. z Finlandii, Austrii, Norwegii, Islandii, Chile, Meksyku, Chin, Nowego Jorku, Abu Dhabi, Niemiec, Wietnamu czy nawet Polski 😊 Z Polski możemy poznać Dom Kereta, mieszczący się w Warszawie, który w najwęższym miejscu ma 92 cm a w najszerszym 152 cm. Może ktoś z Wam był i widział❓ 😊 Ponadto: Czy zjadłbyś kolację w rurze kanalizacyjnej❓ Jak wygląda budynek położony ponad 3000 metrów nad poziomem morza❓ Czy jest możliwe 1+2=1❓ Czy cegła ma właściwości lecznice❓ Czego o oświetleniu możemy się nauczyć w SPA❓ Budynki w pończochach❓ Drapacz chmur załamany w pół❓ Czy budynki też coś czują❓ Czy da się postawić wieżowiec w jeden dzień❓

Zachęcam Was serdecznie do tej niezwykłej a jednocześnie inspirującej lektury. Zdecydowanie zgadzam się z Wydawnictwem, że seria TED Books to małe książki o wielkich ideach 😊

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2019/10/marc-kushner-przyszosc-architektury-w.html

Ciekawa, krótka propozycja dla amatorów architektury współczesnej. Zdjęcia mogłyby być większe i obszerniejsze - jedno to według mnie to za mało.

• Architektura
  • Nauka/Przyroda/Medycyna
  • Do przeczytania w 2019
  • Art&Architecture

Dodaj cytat z książki Przyszłość architektury w 100 budynkach (TED Books)