Mafia po polsku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Mafia po polsku
literatura faktu
mikolajek

Świetnie napisany, rzetelny i bardzo aktualny reportaż śledczy o polskiej przestępczości. Jakie czasy, taka przestępczość – chciałoby się powiedzieć. Coraz rzadziej słychać o krwawych porachunkach mafijnych, natomiast coraz częściej o firmach, takich jak Amber Gold, które perfidnie oszukują tysiące niewinnych ludzi. Czy to znaczy, że mafia nie istnieje? A może wręcz odwrotnie – w czasach...

Jakie czasy, taka przestępczość – chciałoby się powiedzieć. Coraz rzadziej słychać o krwawych porachunkach mafijnych, natomiast coraz częściej o firmach, takich jak Amber Gold, które perfidnie oszukują tysiące niewinnych ludzi. Czy to znaczy, że mafia nie istnieje? A może wręcz odwrotnie – w czasach kryzysu mafia zarabia pieniądze?

Czy w Polsce mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną? Czy mafia ma wpływ na funkcjonowanie państwa? Czy parabanki to pomysł kilku nieuczciwych obywateli, czy może kryje się za nimi coś więcej? Jak to możliwe, że w XXI wieku, przy współczesnych metodach śledczych i zaawansowanej elektronice, przez lata nie udaje się ustalić, kto stoi za najbardziej spektakularnymi przestępstwami? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają sądy, policja, politycy, prokuratura?

Dziennikarz śledczy Bertold Kittel próbuje odpowiedzieć na te pytania, wskazując jednocześnie istotne błędy służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Przytoczone historie i rozmowy ze świadkami wydarzeń często szokują, tym bardziej że mamy do czynienia wyłącznie z faktami. Jego reporterskie śledztwo dotyka nie tylko najgłośniejszych i najświeższych spraw, jak afera Amber Gold czy zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Odsłania także palące problemy korupcji w prokuraturze i w policji, z którymi polskie państwo zmaga się od lat.

Kittel brawurowo wprowadza w świat polskiej przestępczości i prowokuje do pytania: w jakim kraju żyjemy? Obnaża fakty, które pominęli śledczy, ujawnia nieznane publicznie dokumenty i relacje świadków, których nikt wcześniej nie przesłuchał. Rysuje obraz powiązań, o których nikt głośno nie mówi.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/190500/mafia-po-polsku.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/190500/mafia-po-polsku.html

Piotrek | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Z początku mnie ta książka nużyła, bo nie miała pokrycia w tytule. Autor zaczął od afery AmberGold i nie chciał pisać o niczym innym. Z tego co każdy z nas wie z wiadomości, radia czy Internetu, prezes AmberGold Marcin P. to człowiek któremu udało się oszukać Polskę i Polaków na grube miliony złotych. Niby, jak na ten kraj, historia jak ich wiele. Po prostu facet znalazł luki w polskim prawie i nieźle się dorobił.

Z kartki na kartkę autor docieka skąd Marcin P. się wziął i jakim cudem zbudował piramidę finansową (będąc wielokrotnie wcześniej karanym) pod okiem polskiego rządu. I nagle rozkręca się niesamowita historia. Wszystko się zaczyna łączyć jak w dobrym filmie.

Autor, przyznam że bardzo dokładnie, prześwietlił mafijny półświatek na Pomorzu. To spora ciekawostka, bo w Polsce mówi się częściej o Proszkowie czy Wołominie jako takiej "mafii", a nie o Trójmieście.

Zrozumiałem wtedy zamysł autora. Pokazał nam nowe zjawisko w Polsce - tzw. "nową" polską mafię. Są to...

Gdzieczytam | 2016-01-11
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Reporterska książka Bertolda Kittela pokazuje, że do stworzenia dobrego reportażu śledczego nie potrzeba podsłuchów i tajemnych mocy. Tysiące przeczytanych stron dokumentów i przemierzonych kilometrów oraz setki rozmów dały piorunujący efekt.

- Reportaż śledczy w formie książkowej to ryzyko – rzucił niedawno znajomy dziennikarz. Tłumaczył, że pisanie książek o aferach „na gorąco” może obrócić się przeciwko autorowi, który nie wie jak finalnie zakończy się interesująca go sprawa, choćby dlatego, że nie zna prawomocnego wyroku. Zgodziłem się z nim i dlatego z dość asekuracyjnym nastawieniem sięgnąłem po wydaną dwa lata temu książkę Bertolda Kittela „Mafia po polsku” (Dom Wydawniczy PWN).
I tu nastąpiło zaskoczenie. Dziennikarski warsztat reportera śledczego TVN sprawił, że mimo ciężkiego tematu podjętego w tej książce, lekturę Kittela czyta się płynnie, szybko. Mamy w niej wszystko, czego czytający – szczególnie inny dziennikarz – może po tej książce oczekiwać: ciekawe i doskonale...

zoso | 2014-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Na początek cytat z książki:
„Jak to możliwe, że ludzie, którzy nigdy nie mieli legalnych źródeł dochodu, należą dziś do elity biznesowej? Zapytałem o to w ostatnich miesiącach kilkunastu przedstawicieli służb specjalnych i prokuratur różnego szczebla. Dziwiono się, kiedy opisywałem przykłady, ale nikt nie podjął jakichkolwiek działań. Po odpytaniu funkcjonariuszy zrozumiałem, że można w Polsce zgromadzić fortunę z działalności przestępczej, a nikogo to nie zainteresuje.Także przestępcy z Trójmiasta,którzy zorganizowali potężną grupę przemycającą papierosy i alkohol,zarobili na tym miliony złotych.Pieniądze szybko zainwestowali w legalne interesy:w turystykę i nieruchomości.Mimo najlepszych chęci policyjnej grupy rozpracowującej przestępców,żadne przepisy nie przewidywały konfiskaty majątków.Kasa zarobiona w latach 90-ych na przemycie stała się podstawą dzisiejszych fortun".
Książka przedstawia kolejne przykłady nieudolności i niechęci państwa polskiego w zwalczaniu wszelkiego...

Colet | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Książka Bertolda Kittela znakomicie opisuje różnice między charakterystyką zorganizowanych grup przestępczych lat 90 i obecnych. Autor skupia się na dwóch głównych wątkach: anatomii upadku wielkiej machiny parabanku Amber Gold oraz historii słynnego "Tygrysa" z gdańskich Stogów i jego mafii.

Pozornie są to losy panów z różnych galaktyk. Okazuje się jednak, że życiorysy obu zbiegają się w pewnym wspólnym punkcie. Punkcie, który demaskuje jeszcze jedną smutną, szokującą prawdę:
W milionowej społeczności jaką jest Trójmiasto wielu z trójcy sędziowie/prokuratorzy/adwokaci działają solidarnie. Niestety nie po tej jasnej stronie barykady.

jutkaaa85 | 2013-08-30

Zaskakująca. Gdyby nie ta książka pewne fakty nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Szczerze polecam.

grzech-pierworodny | 2014-01-11
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Dwa dni temu (09.01.2014) przeczytałem informację na temat afery Amber Gold, z której dowiadujemy się, iż nikt nie dopomógł Marcinowi P. na początku biznesu ze złotem. Jeśli to prawda, a musi to być prawda, ponieważ ekspertyza na podstawie której wydano takie oświadczenie, kosztowała podatników okrągły milion, zmienia i podważa diametralnie wnioski pana Bertolda, ujawnione w reportażu pod tytułem „Mafia po polsku”.
Jestem tym zdziwiony ponieważ książka sprawia wrażenie dobrze przygotowanej i napisanej historii. Historii polskiej przestępczości, która jak otaczający nas świat zmienia swoje oblicze i przystosowuje się do panujących reguł gry.
Choć z drugiej strony sama te reguły tworzy.
Na podstawie tytułu można wysnuć wrażenie, że jest to monografia polskiej mafii ale tak nie jest. Autor porusza i wspomina kolorowe lata dziewięćdziesiąte ale głównie skupia się na aferze Amber Gold i powiązanych z nią liniach lotniczych OLT EXPRESS.
Główną hipotezą pana Kittela jest miejsce głównej...

Cotta | 2013-06-12
Przeczytana: czerwiec 2013

Świetna pozycja zarówno dla pasjonatów jak i czytelników literatury sensacyjnej. Opisane w niej fakty zaskakują, nie były podane do opinii publicznej (albo zaginęły w tłoku informacji). Szczerze polecam!

Nina Sefardynowicz | 2016-10-26
Przeczytana: 19 listopada 2014

No nie ukrywam, że kawał dobrej roboty reporterskiej, aczkolwiek autor nie jest moim guru w tej kategorii. Dobra robota dlatego, bo po tej lekturze jeszcze przez kilka dni myślałam o tym, co przeczytałam. Faktycznie książka indukuje trochę inne spojrzenie na temat współczesnej przestępczości w Polsce. Bardzo ciekawy dla mnie był wątek człowieka od afery Amber Gold (niejakiego Marcina P.), ponieważ kilka spraw zupełnie nie poruszanych w mediach, zostało w tej książce ukazane.

patryk97 | 2013-12-02
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książka ukazuje wiele faktów , które niebyły przedstawione w mediach.

krzeszol | 2017-09-22