Biała gorączka

Tłumaczenie: Jarek Szubrycht
Wydawnictwo: Kagra
White Line Fever
autobiografia, muzyka, heavy metal,

„Biała gorączka” to zapierająca dech w piersi podróż u boku faceta, którego ekscesy was ubawią, a czasem i zaszokują. U boku faceta, który pozostał wierny swojej ukochanej muzyce i swoim ulubionym grzesznym przyjemnościom. „Biała gorączka” to zaproszenie do szalonej jazdy u boku frontmana najgłośniejszego zespołu w historii rocka.

źródło opisu: •

PonuryDziadyga | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Nie ukrywam, że nie jestem jakimś uber fanem Motorhead, nie mam ich koszulki, po śmierci Lemmy'ego nie wziąłem się za przesłuchiwanie cięgiem całej ich dyskografii, nie ryczę po pijaku "Ace of Spades". Ot, lubię sobie czasem posłuchać albumami, to starszy, to nowszy.
Jednak zawsze mi imponowali swoją długowiecznością, chwytliwymi kawałkami dobrymi na każdą okazję, a już charyzma Lema musiała budzić podziw. Wiecie, osoba gardłowego Motorhead i sam zespół to wręcz synonimy słów: "sukinsyn" i "kultowy". A które z nich bardziej pasuje, to już sprawa indywidualna.

Co się pierwsze rzuciło mi w oczy: Lemmy pisze dużo lepiej, dużo płynniej i bardziej naturalnie, niż Max Cavalera w biografii Sepultury, którą czytałem ostatnio. Tu nie ma miejsca na dłuższe przystanki, bardzo dużo się dzieje i zbyt wiele jeszcze jest do opowiedzenia, żeby się zatrzymywać. Pod tym względem autor pokazuje swoją manię szybkości, prezentowaną w muzyce jego zespołu.

Świetnie mi się czytało pokręcone koleje losu...

Magg0t | 2011-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2011

Fani Motorhead! Oto wasza biblia spisana przez apostoła Kilmistera. Życie i twórczość najgłośniejszego zespołu świata na kartach tej książki będą wam zaprezentowane. Ponadto ujrzą wasze oczy drogę na szczyt, drogę wręcz krzyżową waszego guru Lemmy'ego. Od momentu, gdy wąsa nie miał jeszcze do czasów obecnych. Wspomnienia jakże ciekawe i pouczające, chociaż czasem zatarte. Wsłuchajcie się w plugawy niekiedy język, parsknijcie śmiechem nie raz ni dwa. I zasmućcie się, że tak szybko się kończy.
Dla ludzi niezbyt obeznanych z zespołem pozycja ta nie trafi i wręcz może zaburzyć ich wyczucie dobrego smaku. Bo na kartach rządzi prawdziwy rock'n'roll. A także jego towarzysze, nieodłączni sex i drugs. Puryści i feministki : to nie jest książka dla was. To jest książka dla wielbicieli Lemmy'ego i Motorhead. Z czystym sumieniem fanom kapeli polecam!

macrac1068 | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 14 października 2017

Świetna książka. I piszę to jako osoba niesłuchająca muzyki MOTORHEAD. Lemmi-człowiek legenda, nawet dla laików w ciężkim graniu. I ta legenda wcale nie jest przesadzona. Atutem tej książki jest to, że jest to autobiografia, pisana (a w zasadzie opowiedziana) przez Lemmiego. Tu nie da się nic ukryć z temperamentu samego autora. Lemmi bez ściemniania pisze o swojej karierze, o nałogach i balangach. Niezwykła jest opowieść z początku kariery, gdy dowiadujemy się nieznanych (i niestandardowych) historii związanych z innymi gwiazdami muzyki lat '60 i '70 (Jagger, Lennon, Wonder,Plant). To prawdziwa jazda bez trzymanki. Być może potem dla niektórych będzie zbyt monotematycznie, bo opisywane lata '80 i '90 skupiają się na tym kto odszedł z zespołu, z kim grał i gdzie występował. Ciekawostką jest to, że MOTORHEAD pomimo swojej sławy , cały czas cierpiał na totalny brak pieniędzy. Czasem wydaje się , że czytamy o jakieś podrzędnej grupie garażowej. Mnie zabrakło jedynie samego opisu życia...

MyMichelle | 2012-02-06
Przeczytana: styczeń 2012

KOCHAM KOCHAM KOCHAM!!! czytam i wyję, oczywiście ze śmiechu, chociaż czasami wcale nie jest do śmiechu jak np. morderstwo "małego pedzia", Lemmy jest bogiem, ta książka dała mi nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone(z zespołem) no i poprawiła mi humor ;D polecam, o ile ktoś nie ma uczulenia na wulgaryzmy i nieprzyzwoite opowiastki

Caleb | 2014-04-16

Biografia wykręcona jak sama postać Lemmy'ego. Życie frontmana Motorhead roi się od rozpusty, używek i kobiet. Czy zatem jest on tylko kontrowersyjnym muzykiem, biorącym z życia jak najwięcej? W dużej części tak właśnie jest. Nie ukrywajmy bowiem, jego relacja nie ma być skomplikowana. Muzyk już dawno utożsamiony został z egzystencjalną jazdą bez trzymanki. Czytamy, że ten facet to ch*j i menda, tam sie pieprzyłem, to białe ćpałem przez tydzień. Tak jest przez dużą część "Białej Gorączki" i wcale to nie przeszkadza. Inna sprawa, iż Lemmy potrafi być również inteligentnym facetem. Czasem przedstawia bardziej cywilizowane oblicze. Dajmy na to, nie każdy wie, że w jego osobie mamy do czynienia z zawziętym czytelnikiem.

Lili89 | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Autobiografia Lemmy'ego obejmująca okres od jego narodzin do 2002 roku.

Jeżeli ktoś lubi taką tematykę, to bardzo szybko pochłonie tę książkę. Pisana jest w przystępny, wręcz łopatologiczny sposób, nie brakuje w niej ciekawostek i anegdot z życia Kilmistera i związanych z nim osób.

Lemmy opowiada o tym, jak naprawdę wygląda życie muzyka, o zarobkach, kłopotach z organizatorami koncertów i wytwórniami oraz o koncertach, relacjach z fanami (i fankami ^^).

Nie da się nie lubić tego gościa, szkoda, że już go nie ma wśród nas.

wujaniek | 2018-03-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 20 marca 2018

Jestem fanem Motorhead. Ta ksiazka to dla mnie świetna lektura. bardzo duzo ciekawostek zwiazanych z powstawaniem albumow, sporo anegdot. Ksiazke przeczytalem w kilka dni, napisana lekko. Bardzo dobrze przetlumaczona. Czuc w tym rock and rolla.

Galfryd | 2016-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Dwa słowa - WUTKA I ŻŃEŃCIE :-)

Książka ostra, szybka, prosta i bezkompromisowa jak muzyka Motorhead. I tak samo genialna.
Lemmy inteligentnie, rubasznie, czasem złośliwie opisuje przygody swego metalowo rokendrolowego życia. Kobiety, wóda, prochy i muzyka wirują w pamięci lidera Motorhead, wszystko okraszone radosnym przeklinaniem.
"Biała Gorączka" to KULT w czystej postaci - dla każdego fana metalu, dla fanów MOTORHEAD (jak ja) - w zasadzie biblia.
Świetne, "metalowe" tłumaczenie Jarka Szubrychta.
Gorąco polecam.

PS
Kiedy Lemmy umarł, Titus powiedział - "Teraz wiem, co czuli katolicy po śmierci papieża". Celnie.

Szamzu | 2012-04-14

Już sam fakt, że "Biała gorączka" została napisana przez Lemmy'ego sprawia, że jest to obowiązkowa pozycja dla wielbicieli legendy rock'n'rolla, fanów Motorhead. Styl muzyka całkowicie oddaje jego naturę, co więcej, jest to ten sposób pisania, jaki bardzo mi odpowiada. Lemmy bywa ironiczny, prześmiewczy, szczery do bólu, przy czym z kart jego autobiografii niemalże płyną mocne gitarowe dźwięki. "BG" czyta się szybko i dobrze, przynajmniej takie jest moje odczucie. To książka, do której jeszcze nie raz powrócę.

klaudia | 2013-07-23

240 stron istnego szaleństwa,prawdziwego rock'n rolla i głośnych wybryków. Prawdziwy raj dla prawdziwych fanów legendarnego zespołu Motorhead. Możemy się dowiedzieć o życiu Lemmiego z przed założenie zespołu, o jego początkach. Przez całą książkę uśmiech nie schodził mi z twarzy. Polecam!
Nawet jeśli ktoś nie lubi lub nie zna ów zespołu, a chce po prostu poznać ciekawą historię i się pośmiać to niech natychmiast po nią sięga :D