KSU. Rejestracja buntu

Wydawnictwo: Libra
978-83-89183-62-0
ksu, punk, muzyka
muzyka

To historia jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych, który powstał w 1978 r. W Ustrzykach Dolnych. To również opowieść o subkulturze punk w peryferyjnym miasteczku, postrzeganej wtedy przez większość społeczeństwa jako zagrożenie porządku publicznego. Książka jest dokumentalnym zapisem wydarzeń dziejących się w przestrzeni trzech dekad. Obfituje w relacje bohaterów punkowej konstelacji ich sympatyków, rodzin, nauczycieli, milicjantów i funkcjonariuszy bezpieki.

skiatos | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Moja tegoroczna (2014), pobieszczadzka reminiscencja i swoiste odkrycie zespołu, który doskonale znałem z nazwy, mniej z muzyki. Jako człowiek zawodowo zajmujący się muzyką, nigdy nie darzyłem punku szczególnym uznaniem. W trakcie lektury tej bardzo dobrze napisanej książki sięgnąłem po piosenki KSU i... jest nieźle ;). Mam na myśli świetne kompozycje Siczki i doskonałe wręcz teksty Brody. Stylistyka punkowa nadal średnio mi leży, ale piosenki jako takie, np. w wersji akustycznej, nagranej na wspaniałym, moim zdaniem albumie "XXX-lecie. Akustycznie - KSU", to mistrzostwo świata!

Książkę polecam każdemu - nie tylko fanowi zespołu.

spirit | 2014-05-23

Na wstępie od razu ostrzegam, że tym razem może to być wyjątkowo długa opinia jak na mnie. Chociaż za takowymi sama nie przepadam, tak temat KSU wymaga przeze mnie głębszej analizy, więc jeśli ktoś ma z tym problem, to nawet niech nie zaczyna tego czytać :)

Zanim przystąpię do sedna sprawy i napiszę co sądzę o książce K.Potaczały (choć na pierwszy rzut oka już widać jak wysoko ją oceniam) to trochę prywaty...

Będąc młodszą dziewczyną nigdy specjalnie nie fascynowałam się KSU, chociaż wiedziałam, że za siedmioma górami i lasami żyją tacy i tworzą. Powiedzmy, że byłam wtedy pod urokiem innego polskiego zespołu, który zresztą teraz stracił dla mnie cała swoją wcześniejszą magię, kiedy wokalista przeszedł na różową stronę mocy :P
Wracając jednak do tematu, coś zaczęło się zmieniać, kiedy chłopak z Ustrzyk, mieszkający w szkolnym internacie nałogowo zagłuszał wszystko i wszystkich muzyką zespołu ze swojego miasta.
Zarażał ich twórczą spontanicznością nie zdając sobie sprawy z tego,...

Mateusz Cioch | 2013-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Kazik Staszewski pierwszy i jedyny raz pił denaturat właśnie z ustrzycką ekipą. Między innymi takiej ciekawostki dowiedziałem się z książki pana Potaczały. Anegdoty dotyczące alkoholowych ekscesów pół na pół z muzycznymi, na tle obyczajowym i politycznym. Czyta się szybko (trzy wieczory) i przyjemnie. Myślę, że zarówno fani jak i osoby, które o zespole nigdy (o zgrozo) nie słyszały, będą zadowoleni z lektury i zaraz po niej lub nawet w trakcie z głośników polecą "Ustrzyki", "Jabol punk", "1944" etc.

Adrian Burz | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Legendą Podkarpacia są i tego im nie zabiorą. Tutaj, czy jesteś księdzem, czy policjantem, jedną piosenkę KSU wypada znać. Lata fascynacji zespołem mam już niestety za sobą. Dziś w moim odtwarzaczu rzadko gości ekipa z Ustrzyk, a na ich koncerty nie przemawiają do mnie jak kiedyś. Przestałem czuć tę muzykę. Bywa. Nie da się jednak ukryć, "Pod prąd" znam na pamięć, a samą kapelę widziałem na żywo więcej razy niż cokolwiek (nie licząc Acid Drinkers). Trudno było mi więc odmówić sobie lekturę biografii KSU.

Nie jestem przekonany co do języka jakim posługuje się Krzysztof Potaczała. Za dużo złożonych zdań i mieszania bieszczadzkiego słownictwa z uniwersyteckim tonem. Zdarza mu się napisać proste słowa, nie unikając regionalizmów. I tak powinien trzymać przez cały czas, zamiast silić się na piękne wypowiedzi. Cytaty bohaterów książki są ostre i pozbawione owijania w bawełnę, tak więc do reszty by to pasowało.

Treść jest ok. Tylko czegoś mi zabrakło. Kilku rzeczy z kolei było aż...

Meehoow | 2011-09-28
Przeczytana: 27 września 2011

Opisana ciekawym i sprawnym warsztatowo językiem historia ustrzyckiej grupy wzbogacona o archiwalne fotki i... dokumenty IPN o inwigilacji lokalnego środowiska punkowego. Dodatkiem jest płyta CD z zarejestrowanym wywiadem z Siczką. Osobiście wolałbym krążek z dokumentem "Legenda Bieszczad, legenda rocka", ale nie można mieć wszystkiego ;)

Kometa666 | 2011-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2011

Świetna biografia zespołu, zahaczająca o opisu ruchu punkowego. Brak zbędnych szczegółów, co sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

Bliksa | 2013-10-12

Niektórzy to mają szalone życie :) Historia zespołu okraszona niezłymi anegdotami, o których nie miałam pojęcia. Bieszczadzka scena punkowa rulez! Ocena 10.

Martyna | 2013-10-19
Przeczytana: 2011 rok

Niesamowita. Pełna faktów, zdjęć, tekstów piosenek. Coś dla prawdziwych fanów. czytając ją nie zawiodłam się ani razu.

limstee | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

KSU znam z płyt mojego taty. Pierwszy raz miałam z nimi styczność jako 12-latka - już wtedy poczułam, że punkrock to coś dla mnie. Dziś, mając 16 lat, słucham punkrocka z niezmiennym zamiłowaniem, a KSU to mój ulubiony zespół.
"Rejestrację buntu" nabyłam w Bieszczadach. Dowiedziałam się z tej książki przede wszystkim tego, jak wyglądała Polska w latach 80-tych i jak rozwijał się wtedy punk, a wiem teraz, że nie było łatwo. Nabyłam jeszcze większego szacunku do KSU, za ich szczerość, patriotyzm i niebanalność.
Książka godna polecenia.

benia86 | 2016-11-01

Oto jest opowieść o tym jak w bieszczadzkiej głuszy rodził się punk. Autor przybliża nam historię jednego z najbardziej znanych polskich zespołów punkowych. Książka jest bogata w zdjęcia, w barwne anegdoty z okresu komunizmu, w zabawne historyjki z życia młodych buntowników. Warto więc przeczytać tą książkę- nie tylko po to żeby powspominać, żeby uświadomić sobie jak ważnym może być głos młodego pokolenia, ale też po to, aby dostrzec to że z każdego buntu się wyrasta, a potem albo się zaczyna poprawnie żyć, albo pielęgnuje się to co wyrosło w czasach kiedy ten bunt był nasz. Czy warto przeczytać?- Zdecydowanie.