Gabrynia

Okładka książki Gabrynia Ewa Szymańska
Okładka książki Gabrynia
Ewa Szymańska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Bo trzeba żyć (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Bo trzeba żyć (tom 2)
Szara Godzina
2020-02-05
2020-02-05
9788366201842
literatura polska wojna historia rodzina saga rodzinna Podlasie miłość

Ciekawa kontynuacja. Zainteresowały mnie bardzo losy bohaterów. Troszeczkę przeszkadzało mi ze historia jest bardziej opowiedziana....

Bardzo dobra choć mało znana saga jak i jej twórca, gorąco polecam

Bardzo dobra choć mało znana saga jak i jej twórca, gorąco polecam

Na półkach: , , , , , , ,

Piękna to była książka...
W większości dotyczyła drugiego pokolenia i jego losów w czasie II wojny światowej. Główną bohaterką jest Gabrynia, córka Apolonii.
Wydawałoby się, że życie na wsi jest monotonne, ale nic z tego,
autorka już o to zadbała.
Dużo się dzieje, jest miłość, intrygi sąsiedzkie, codzienna praca na gospodarstwie, a w tle działania wojenne i trudy z nimi związane.
Czytając, ma się wrażenie wspólnoty z bohaterami, bardzo ich polubiłam.
Dwie części bardzo mnie wciągnęły i zainteresowały, teraz kolej
na trzecią.

Piękna to była książka...
Wydawałoby się, że życie na wsi jest monotonne, ale nic z tego,
autorka już o to zadbała.

Druga część sagi niczym nie ustępuje pierwszej a nawet w mojej ocenie jest lepsza. Może to za sprawą czasów, które są dla mnie bardziej interesujące. Rodzina Bąków musi zmieżyć się z wojną, ale nie jest to głównym wątkiem książki. Nadal jest to powieść o miłości, rodzinie i poprostu życiu ze wszystkimi jego radościami i troskami. Saga bardzo przypomina sagę "Stulecie Winnych", co jest dla mnie zaletą.

Świetna kontynuacja sagi, w której poznajemy dalsze losy rodziny Bąków. Dowiadujemy się, jak ułożyło się życie Apoloni u boku drugiego męża oraz jak ułożyło się życie jej dorastających córek. Czytamy o wzlotach i upadkach towarzyszących dążeniom do realizacji marzeń i celów, a także o radościach i smutkach dnia codziennego. Dowiadujemy się, jak rodzina przetrwała II wojnę światową i w jaki sposób jej członkowie radzili sobie z całym wojennym złem, którego doświadczyli. Akcja w tym tomie początkowo toczy się bardzo leniwie, ale na szczęście szybko nabiera dynamiki, zatem dobrze i lekko się go czyta. W moim odczuciu, ta część sagi ani trochę nie odbiega poziomem od poprzedniej. Dlatego też, tak jak pierwszy tom polecałam, tak i ten gorąco polecam.

„Gabrynia” to kontynuacja rodzinnej sagi z cyklu „Bo trzeba żyć”, oprócz dalszych losów tytułowej bohaterki z pierwszego tomu, drugi tom poświęcony jest Gabryni najstarszej córce Apolonii.
Drugi tom to okres zbliżającej się tragedii II wojny światowej , wojenny terror, codzienne życie pod okupacją niemiecką, strach przed śmiercią. Autorka przedstawia losy młodego pokolenia, wkraczającego w dorosłe życie, ich zawiłe koleje losu, marzenia, które nie zawsze się spełniają i odwieczną walkę serca z rozumem. I tak jak pierwszy tom, drugi również czyta się z dużym zainteresowaniem. Gorąco polecam!

Druga część cyklu bo trzeba żyć chyba podobała mi się najbardziej, dość ciekawa , dzieci Apolonii już podrosły i każdy chciałby mieć swoje zdanie , tutaj także dostrzeżemy trudną wtedy a raczej okropną sytuację w kraju i wiele rozterek bohaterów.

Ciąg dalszy sagi rodzinnej "Bo trzeba żyć", pasjonujące i tragiczne wydarzenia na tle ważnych momentów historycznych.

Dobre czytadło, ale druga część słabsza od pierwszej.

Dobre czytadło, ale druga część słabsza od pierwszej.

Dalsza historia. Historia rodzinna a w tle historia odradzającej się polski - spojrzenie od strony mieszkańców wsi i chłopów. Mezalians, życie na spokojnej wsi. Historia ciekawa jednak opisana mało wyrywająco. Warto poczytać.

• Saga rodzinna

Dodaj cytat z książki Gabrynia