Apolonia

Okładka książki Apolonia Ewa Szymańska
Okładka książki Apolonia
Ewa Szymańska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Bo trzeba żyć (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Bo trzeba żyć (tom 1)
Szara Godzina
2019-08-08
2019-08-08
9788366201323
romans obyczaje szlachta małżeństwo wojna rodzina historia

2077

Historia toczy się za szybko. Brak w tej opowieści kobiety. Ona stoi obok i zimno relacjonuje swoje życie. Szkoda, bo byłaby z tego piękna i barwna opowieść.

Taka prosta opowieść o życiu. Zwykłym życiu, w którym ciągle trzeba sobie z czymś radzić. Bez mocy nadprzyrodzonych dziwnych nierealnych sytuacji i oderwanych od rzeczywistosci rozwiązań. Definitywnie, tego mi brakowało.

Miód na serce. Realistyczna bez upiększeń opowieść losów tak przeciętej rodziny. Trafnie odcztana psychologia postaci pomimo różnych wyborów. Pięknie opisane detale codzienności z życia wsi, (dla wiekowego czytelnika wychowanego na wsi istna gratka wspomnień).

Historia dziewczyny z tzw lepszej sfery która przenosi się na wieś i próbuje wgryźć się w chlopclskie życie. Polubiłam Apolonię chociaż momentami wydawała się oschła i niedostępna

"Apolonia" to pierwszy tom z cyklu "Bo trzeba żyć". Tytułowa Apolonia jest szlachcianką. Wychodzi za mąż za bogatego chłopa Franciszka Bąka. Akcja tej sagi toczy się na Podlasiu. Apolonia rodzi córkę, potem rodzą się kolejne dzieci. Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Lubię takie książki.Polecam.

Nie zachwyciła mnie. Nawet nie wiem czemu, bo z reguły lubię sagi. Apolonia popełnia mezalians wychodząc za mąż za Franciszka, ale jest to szczęśliwe małżeństwo. Bo ani ona w duszy szlachcianką, ani on chłopem - po prostu zakochani ludzie. Zbyt mało tam chyba dialogów, zbyt przegadane niektóre kwestie.

Bardzo dobra saga,i nie rozumiem dlaczego tak nie zauważona, mi czytało się bardzo dobrze i biorę od razu tom drugi, polecam bardzo tą książkę

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo interesująca książka.
Napisana przyjemnym językiem,
o codziennym życiu na wsi, życiu pełnym rozterek i problemów.
Nawet nie zauważyłam, że zbliżam się już do końca czytania.
Całe szczęście, że są jeszcze następne części, po które z przyjemnością sięgnę.

Bardzo interesująca książka.
Napisana przyjemnym językiem,
o codziennym życiu na wsi, życiu pełnym rozterek i problemów.
Nawet nie zauważyłam, że zbliżam się już do końca czytania.
Całe szczęście, że są jeszcze następne części, po które z przyjemnością sięgnę.

Saga zapowiada się bardzo dobrze. Historia polskiej wsi, ze wszystkimi jej trudnościami i radościami. Tego typu książki są moimi ulubionymi, więc jestem może mało obiektywna.

1 tom przyjemnej, napisanej ładnym stylem, sagi rodzinnej z historią w tle.
Początek XX wieku, Apolonia wywodząca się z zaściankowej szlachty wychodzi za mąż za dość zamożnego i wykształconego jak na owe czasy chłopa. Choć małżeństwo jest bardzo udane, nie brakuje zmartwień, jak to w życiu. Lektura wciąga.

1 tom przyjemnej, napisanej ładnym stylem, sagi rodzinnej z historią w tle.

Dodaj cytat z książki Apolonia