Przekleństwo cara Iwana

Maciej Jastrzębski Wydawnictwo: Editio kryminał, sensacja, thriller
Editio
2019-12-03
2019-12-03
Literatura polska thriller historyczny Moskwa tajemnica Iwan Groźny sensacja doktoranci dziennikarze podziemia Kreml

Ciekawa książka, myślę że dobrze zostały oddane realia współczesnej Rosji. Trochę rozczarowujące zakończenie, ale sam pomysł oraz poprowadzenie akcji ciekawe.

Jestem zachwycona książką! Tak się złożyło, że tuż przed rozpoczęciem lektury "Przekleństwa cara Iwana" skończyłam czytać "Rubinowe oczy Kremla" tego samego autora i dostrzegłam trochę "inspiracji" czerpanych z tej książki :) ogromnie ucieszył mnie ten króciutki fragment z zaprzysiężeniem prezydenta Rosji (też możemy się domyślać, kim był on inspirowany),bo sama ceremonia robi na mnie ogromne wrażenie :) od książki nie mogłam się wręcz oderwać, czekam z niecierpliwością na kolejną!

Podążając tropem zagadek Julia, doktorantka historii literatury rosyjskiej oraz Aleksander, dziennikarz telewizyjnych zaczynają nową przygodę nie znając zagrożenia które czai się za plecami.
Poszukują księgozbioru który niegdyś był własnością okrutnego cezara, Iwana Groźnego. Mimo małego rozgłosu tej tematyki władza wyższa również chce osiągnąć cel, za wszelką cenę.
Spokojne wręcz nudne życie przewraca się do góry nogami, zwykła stara księga powiadają...
____
Historia zagadek jest wam pewnie znana, szczególnie jeśli ktoś czytał książki Browna. Czego zabrało znanemu autorowi a czym wyróżniam Pana Macieja?
Książka z tajemnicą która w końcu nie jest przekombinowana!
Lubię momenty gdzie czuję że taka sytuacja może się wydarzyć na porządku dziennym 😏
Na pewno atutem jest także budowa bohaterów, bez ściśle określonej formy budują w nas sympatię i chęć życzenia dobrze na "torze przeszkód". Wszystko na terenie Rosji która staje się fastynująca i przerażająca jednocześnie.
Wciągająca opowieść o zagadce, pasji i odnalezieniu samego siebie w trudnych chwilach.
Polecam ❤️

Czytałam "Matrioszkę Rosję i Jastrzębia"; dlatego też w ciemno sięgnęłam po książkę o zaginionej bibliotece cara Iwana Groźnego, wszak biblioteki i książki nie tylko zawodowo, ale i prywatnie mnie interesują. A tajemnica, sensacja, kryminał z książką w tle jest wręcz pyszny :)
Polecam, mądra i przyjemna rozrywka.

Polecam, mądra i przyjemna rozrywka.

Młoda doktorantka, Julia , znajduje zapiski jeńca z czasów drugiej wojny światowej. Po zbadaniu ich okazuje się, że wskazują na miejsce ukrycia legendarnego księgozbioru cara Iwana Groźnego. Wraz ze swoim partnerem Aleksandrem i grupą znajomych podejmują się próby jego odnalezienia. Wskazówki wiodą ich głęboko pod pod mury najważniejszej budowli w Moskwie - Kremla.

Jak każde miasto z długą historią, również Moskwa skrywa swoje tajemnice. O ile jednak w większości są to milczący świadkowie historii, tak w przypadku dawnej stolicy carów jest to rzecz, która może dać realną władzę. Nie dziwi więc, że poszukiwania prowadzone przez Julię wzbudzają zainteresowanie samej głowy państwa. A jak wiadomo, w Rosji - pomimo upływu setek lat - prezydent wszystko trzyma żelazną ręką, niczym właściciel a nie przywódca. Przysparza to głównej bohaterce sporo problemów, ale utwierdza w przekonaniu, że musi znaleźć legendarny księgozbiór, aby go ochronić.

Autor bardzo dobrze oddaje realia współczesnej Rosji. Julia mieszka w dużym apartamencie, który dostała w prezencie od bogatego kochanka. Nie jest ona jedyną, która w ten sposób zdobyła majątek, a nawet uchodzi za nieco dziwną skoro pracuje normalnie na uniwersytecie zamiast spędzać czas w towarzystwie majętnych mężczyzn. Oczywiście nie mogło zabraknąć również służb specjalnych - w tym wypadku w postaci agentów Federalnej Służby Ochrony, czyli ochroniarzy prezydenta Rosji i Kremla. Pojawia się również milicjant z jednostki specjalnej i kilka innych postaci, które swoim zachowaniem podkreślają, że akcja dzieje się u naszego wschodniego sąsiada.

Fabuła jest poprowadzona w dwóch liniach czasowych. Współczesna to oczywiście poszukiwania Julii i Aleksandra, a historyczna ukazuje los ubogiego mnicha, który zostaje zaufanym cara Iwana i pomaga mu przetłumaczyć posiadane przez władcę księgi zawierające wiedzę magiczną. Takie rozdzielenie pomaga w przedstawieniu czego dotyczą poszukiwania, do tego przedstawia postać, która spina te dwa wątki.

Podsumowując - książka Macieja Jastrzębskiego to pozycja w klimatach Pana Samochodzika, choć kierowana do dorosłych i osadzona w raczej nietypowej lokalizacji i dobrze wykorzystująca wynikające z tego atuty, choć momentami akcja jest zbyt powolna jak na powieść przygodową.

Jak...

Śladami tajemnic Iwana Groźnego
Kraj wielkich kontrastów, w którym panowało przekonanie, że Bóg rządzi we wszechświecie, car w państwie, a mężczyzna w domu. Kraj absurdów i sprzeczności, gdzie rozwarstwienie społeczne jest coraz bardziej widoczne, przeradzając się w ekonomiczną przepaść. Matuszka Rasija, która dla swoich obywateli jest matką wyrodną. Kraj, w którym władca Rosji może koronować się na cara.
Właśnie o tym ostatnim przypadku, o Iwanie Groźnym, tyranie i pierwszym z moskiewskich samowładców, który nie wahał się zamordować swoich dzieci, zajmująco pisze Maciej Jastrzębski, korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia. Nie skłania się jednak wyłącznie ku powszechnie znanym faktom i pozycji z gatunku historycznych, przeznaczonych dla wąskiego grona odbiorców. Autor, sięgając po powieść i wplatając w historie tajemnicę oraz emocjonujące poszukiwania sprawił, że książkę „Przekleństwo cara Iwana”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Editio, czyta się z wypiekami na twarzy, doceniając zarówno misternie utkaną fabułę, jak i portret Rosji – tej dawnej, i tej współczesnej. A że portret ten jest nieco zbyt dokładny? Tym lepiej, bowiem możemy skoncentrować się nie tylko na samej historii, inspirując się nią, ale – jeśli taka jest nasza wola – dalej zgłębiać fenomen Rosji w oparciu o dedykowane jej publikacje.
Książką Jastrzębskiego zachwycą się szczególnie osoby poszukujące tajemnic, lubiące jednocześnie opowieści o minionych czasach i liczne do nich nawiązania. Jeśli temu wszystkiego towarzyszy na dodatek ekscytacja i stopniowe zbliżanie się do celu, czyli do rozwiązania zagadki, powieść robi się tym bardziej pasjonująca i trudno się od niej oderwać. Szczególnie, że autor tak prowadzi narrację i tak plastycznie opisuje wydarzenia, że stajemy się ich częścią.
Poznajemy Julię, młodą doktorantkę wydziału historii literatury rosyjskiej oraz Aleksandra, rzutkiego dziennikarza. W oparciu o zapiski starego dziennika, który starają się rozszyfrować oraz przy pomocy przyjaciół, poszukują drogi do legendarnej biblioteki cara Iwana Groźnego. Władca bowiem zasłynął nie tylko swoim okrucieństwem – był tez władcą o rozległych zainteresowaniach, lubującym się w literaturze, a nawet samodzielnie sięgającym po pióro. Niestety, wieść o poszukiwaniach młodych ludzi docierają do władz, a te nie pozwolą na taką samowolkę i wkraczanie na teren zarezerwowany wyłącznie dla wybranych…
Atmosfera robi się zatem coraz bardziej nerwowa i rozpoczyna się wyścig z czasem (oraz służbami). Mimo iż początkowo akcja rozwija się dość wolno, to w pewnym momencie zmienia się w istną przejażdżkę rollecoasterem. Niezwykle emocjonującą, ale i niebezpieczną. Nawet nie zdążymy się zorientować, kiedy powieść się kończy, my zaś pozostajemy z rozpalona wyobraźnią i lekkim niedosytem przygody. W pewnej chwili bowiem zostajemy przygnieceni szczegółami historycznymi, a także niedoścignioną wiedzą bohaterów. Nie znaczy to, że to mocno zarysowane tło i kontekst historyczny staje się wadą książki, choć rzeczywiście nieco zabrakło tu równowagi pomiędzy faktami a niezwykle pasjonującą zagadką i jej rozwiązywaniem. „Przekleństwo cara Iwana” jest jednak książką, która warta jest zauważenia, podobnie jak osoba samego autora. Z chęcią bowiem zgłębiałabym kolejne tajemnice Rosji przez niego opisane, dlatego też z niecierpliwością wyglądać będę następnej publikacji.

Śladami tajemnic Iwana Groźnego

Przekleństwo cara Iwana to najnowsza książka Macieja Jastrzębskiego do której podchodziłam ze sporymi nadziejami, bo tematyka, czyli między innymi Rosja i jej historia to od pewnego czasu mój konik. Mam kilka uwag co do książki, ale jeśli miałabym od razu powiedzieć, czy polecam czy nie, to moja odpowiedź zabrzmi: tak, polecam.

Julia, doktorantka wydziału historii, oraz Aleksander, dziennikarz telewizyjny, weszli w posiadanie starego dziennika opisującego jak dotrzeć do legendarnej biblioteki cara Iwana Groźnego. Odszyfrowują notatki i razem z kilkoma przyjaciółmi starają się odszukać w podziemiach Moskwy tajemnych komnat. Chcą też wszystko sfilmować, ale ich pracą zaczynają się interesować służby i najważniejsze osoby w państwie, i sprawy się poważnie komplikują.

Bardzo lubię historię Rosji, ale zapoznanie czytelnika z całym tłem historycznym nieco kulało. Ogólnie jestem zwolennikiem wplatania wiedzy historycznej w powieści, ale tym razem poczułam się tą wiedzą nieco przygnieciona, szczególnie na początku książki. Bohaterowie wiedzieli zbyt wiele o Iwanie Groźnym, biblii czy ikonach. Nawet mała córka Aleksandra szastała z rękami datami i wydarzeniami. To wydało mi się nieco nierzeczywiste, ale z drugiej strony ciekawie było czytać i uczyć się czegoś nowego.

Czego jak czego, ale klimatu nie można tej pozycji odmówić. Razem z bohaterami wędrujemy ciemnymi tunelami metra i nie tylko, szukamy zapomnianych artefaktów i poznajemy historie o podróżach w czasie i magicznych księgach. Wątek Iwana Groźnego oraz tajemniczego mnicha Wasyla jest bardzo interesujący i zgrabnie przeplata się z poszukiwaniami prowadzonymi współcześnie przez Julię i Aleksandra

Początek był niemrawy, ale powoli akcja się rozkręcała, a jak już zeszli do tuneli pod Moskwą, to było naprawdę super. Jest to świetna podróż po stolicy Moskwy, nieco tajemnicza i mistyczna. Coś idealnego dla każdego rusofila i pasjonata wschodnich klimatów.

Julia, doktorantka wydziału historii, oraz...

"Nowi ruscy" młodzi naukowcy wysiadają z porszaków i schodzą w silnie zapomniane labirynty pod Moskwą. Szukają tam mitycznych ksiąg z biblioteki cara Iwana Groźnego. Groźne okazują się nie tyle trudne warunki eksploracji, ale ostentacyjnie konfrontacyjne działania władz Kremla. O ile car miał za powiernika swojej tajemnicy i tłumacza babilońskich treści jedynie mnicha - żebraka, to prezydent mocarstwa ma na rozkaz służbowe tabuny w bojowych mundurach i agenturalnych garniturach. Ujętym tłumaczące przekonująco że władza nie tylko nie życzy sobie, żeby ktoś odkrywał tajemnice narodowej przeszłości, ale i samo myślenie o dostępie do nich może odbić się na zdrowiu.
Nie jest to jednak prostolinijna powieść o zamordyzmie rosyjskiej władzy wobec obywateli spragnionych prawdy. Jest o wiele głębsza, zapuszcza się chętnie w labirynty rosyjskiej duszy i znajduje tam pokłady mistycyzmu, okultyzmu jak i prawilnego prawosławia.
Autor, z podziwu godnym znawstwem Moskwy i szacunkiem dla jej historii, prowadzi intrygę i wpuszcza poboczne wątki w zakamarki, zaułki, stacje metra, wiadome przejścia, niewidzialne wyjścia.
Fajnie, że to Polaka powieść o Moskwie - stolicy Rosji, a nie kolejny samczy reportaż z Kołymy czy dzienniczek z samotniczego wyjazdu motorowerem nad Bajkał.

• Rosja
  • Utrwalone dagerotypy a stereotypy